صرفه جویی ۴۵ میلیون مترمکعبی آب با کنترل چاههای کشاورزی رفسنجان

رفسنجان - مدیر امور منابع آب شهرستان رفسنجان گفت: با کنترل چاههای کشاورزی رفسنجان ۴۵ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی احمدی‌پور عصر سه شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رفسنجان اظهار کرد: در حال حاضر با حمایت نیروی انتظامی و دادستان مشکلی در برخورد با تخلفات نداریم پرکردن چاه‌های غیرمجاز و برخورد با متخلفان اضافه برداشت از چاه‌های مجاز عمده کارهایی است که با آن روبرو هستیم.

وی بیان کرد: ۳۶ چاه غیر مجاز در شهرستان فعال بوده که چهار حلقه چاه اخیرا پلمب شد و با توجه به حفظ حقوق مردم باید مابقی چاه‌ها نیز پلمب شود.

وی با بیان اینکه از سال ۹۳ نگذاشتیم حتی یک حلقه چاه غیرمجاز در رفسنجان حفر شود، اظهار کرد: در این پنج سال مسئولیت من تا الان ۲۲۳ حلقه چاه پر کردیم که مردم دائما در تکاپوی حفر چاه غیرمجاز هستند این چاه‌ها یا جدید حفر شدند یا در حال حفر بودند که از ادامه کار جلوگیری کردیم.

مدیر امور منابع آب رفسنجان ادامه داد: از تعداد یاد شده ۶۷ چاه در مناطق کوهستانی و مابقی در دشت رفسنجان بودند مشکل دیگری که داریم این است که بعضی چاه‌ها که مجاز و آب کمی دارند در چند متری آن چاه تجهیز می‌شود که آن‌ها هم شناسایی و پر شدند.

احمدی ابراز داشت: ۹۷۰ حلقه چاه فعال کشاورزی در شهرستان داریم که روی ۹۲۰ چاه کنتور هوشمند آب و برق نصب کردیم تا بهره برداریشان کنترل شود تا الان ۲۱۰ چاه که دارای اضافه برداشت بودند کنتور آنها شارژ شده است که البته آبفروشی نداریم اگر آب نداریم باید بگوییم سهمیه تمام شده است باید با مردم کمی تعامل هم داشت اما باید تشویق به استفاده از آبیاری تحت فشار شوند.

مدیر امور منابع آب رفسنجان تصریح کرد: با کنترل چاه‌های کشاورزی ۴۵ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی شده است.

احمدی پور با اشاره به وجود ۳۶ حلقه چاه غیرمجاز که از گذشته وجود داشته، تاکید کرد: زمانی که چاه حفر شده درخت دو سال داشته الان هفت، هشت ساله شده و با توجه به اینکه به محصول رسیده ممانعت می شود همان مسئولان و نماینده افرادی که چاه غیرمجاز حفر کردند گفتند اگر رای در دیوان صادر شد ما خودمان برای پلمب شدن تعهد می‌دهیم.

وی توضیح داد: کمیسیون آب‌های زیرزمینی کرمان رای برای پلمب ۳۶ حلقه داد و دیوان عدالت بدوی هم رای به پرکردن داد در آخر دادگاه تجدیدنظر هم رای داده که چاه‌ها پر شوند پافشاری برای ماندن چاه‌ها جز پایمال کردن حقوق بیت‌المال نفعی ندارد.

احمدی پور تصریح کرد: این چاه‌ها توسط افراد متمول حفر شده و از قدرت خود استفاده کردند و چاه را حفر کرده و به چند نفر فروخته و پایشان را کنار کشیده اند و اکنون دچار مشکلاتی شدیم.

مدیر امور منابع آب رفسنجان ادامه داد: مواردی داریم که افرادی شبانه کانال در اراضی ملی حفر کردند و قصد تجهیز چاه دارند وقتی جلوگیری می‌کنم تماس‌هایی با من گرفته می‌شود که جلوی کارش را نگیرم اگر حمایت از سوی اشخاص نباشد فرد به راحتی نمی‌تواند چنین کارهایی کند، این‌ حمایت‌ها خیانت است.

کد خبر 4721322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =