استناد به تاریخ ۲۵۰ ساله صدر اسلام حجیت معرفتی دارد

حجت الاسلام احمد رهدار گفت: تاریخ ۲۵۰ساله صدراسلام تنها تاریخ در کل بشریت است که استناد به آن، حجیت معرفتی دارد.

به گزارش خبرنگارمهر، متن پیش رو گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام احمد رهدار در مراسم افتتاحیه دوره «تربیت مدرس انسان ۲۵۰ساله» در در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با عنوان «ضرورت نگاه تحلیلی به تاریخ ائمه(ع)» است که در ادامه می خوانید؛

حجت الاسلام رهدار در این نشست گفت: تاریخ، بُعد وجود آدمی است، چراکه تنها انسان فرایند رشد دارد؛ حال این سیر انسان یا تکاملی است یا تنازلی. به بیان دیگر تاریخ تبیین نمودار تطور و رشد انسان ها است و به همین دلیل است که مطالعه تاریخ هویت‌ساز است. تاریخ اسلام، سوای دیگر تاریخ‌ها دارای زاویه مهم دیگری است و آن اینکه تاریخ ۲۵۰ ساله صدر اسلام تنها تاریخ در کل بشریت است که استناد به آن، حجیت معرفتی دارد. دوران ۲۵۰ ساله تاریخ صدر اسلام یک مقطع علم‌آور است؛ علم، به‌معنای دینی خود. این دوران هم بصورت تقریباً کامل ثبت شده است. در میان تاریخ ۲۵۰ ساله مهمترین رخدادی که برای ما هویت‌بخشی کرده، واقعه کربلا است. برخی می گویند تاریخ بشر از زمانی آغاز می شود که شریعت(شریعت کامل) آغاز می شود.

رهدار افزود: ما یک تاریخ داریم و یک فلسفه تاریخ، کما اینکه یک فقه داریم و یک فلسفه فقه. واقعیت این است که اگر تاریخ به فلسفه تاریخ گره نخورد؛ مانند خواندن قصه‌ها و داستان ها خواهد بود. تاریخ بند به مساله زمان است ولی فلسفه تاریخ بند به مقوله زمان نیست و به راحتی می تواند برای امروز ما نورافشانی کند، ما زمانی که می آییم در لایه فلسفه تاریخ آن زمان می‌توانیم خود را از کثرات تاریخی نجات بدهیم و قواعدی را بدست بیاوریم که با آنها می توان کارهای جدی کرد. در واقع فلسفه تاریخ قواعد حاکم بر تاریخ است که البته برای ما قواعد مستنبط از تاریخ است.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) ادامه داد: ما یک سیره اهل بیت علیهم السلام داریم و یک فرهنگ اهل بیت علیهم السلام؛‌ فرهنگ علوی فراتر از سیره علوی است. متأسفانه ما مردم را در سیره اهل بیت متوقف کردیم و زمانی که در سیره می مانیم نمی‌توانیم در مورد یزیدی‌های زمان حرف بزنیم و آنها را معرفی کنیم و مجبوریم تنها یزید دوره اهل بیت را تحلیل و معرفی بکنیم، ما باید از سیره استفاده بکنیم و مردم را با فرهنگ اهل بیت علیهم السلام آشنا کنیم.

وی تصریح کرد: اگر تاریخ صدر اسلام را اینگونه بررسی کنیم که یکبار تاریخ جاهلیت را بخوانیم و بعد ۶۰ سال بعد بعثت حضرت خاتم(ص) را نیز بخوانیم قطعا می‌گوییم معجزه رخ داده است. نکته در این است که حجج الهی میانبرهای تاریخ را بلد هستند و اینان بازیگران اصلی تاریخ اند و تاریخ را بستر تحقق سنن الهی می‌کنند و در این بستر  است که بالقوه ها بالفعل می شوند. باید توجه داشت که تاریخ اسلام تاریخ شلوغی است، اساساً جاهایی که پیج تاریخی است شلوغ است! و تاریخ اسلام پیچ تاریخ بشریت است. بنابراین ما باید این تاریخ را جریان شناسانه مورد بررسی قرار داده تا راحت‌تر به تحلیل آن بپردازیم.

کد خبر 4731975

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =