استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاه برای بهبود شرایط خوابگاه ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بر استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاه، برای بهبود شرایط دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست شورای دانشگاه با بررسی شیوه‌نامه حق‌التدریس، اعطای پایه به اعضای هیئت‌ علمی حائز شرایط و پیشنهاد تأسیس مراکز تحقیقاتی جدید برگزار شد. در نشست هیئت‌رئیسه با روسای دانشکده‌ها نیز ظرفیت پذیرش دانشجویان و نحوه اسکان آن‌ها در خوابگاه‌ها، همچنین ادغام آموزش در شبکه‌های بهداشت و درمان مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه دکتر امیرعلی سهراب پور معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به بیان اهداف تدوین شیوه‌نامه حق‌التدریس پرداخت و گفت: طی دهه گذشته  آیین‌نامه مصوبی در زمینه پرداخت حق‌التدریس در دانشگاه وجود نداشته و این شیوه‌نامه به‌منظور ایجاد وحدت  رویه در دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی با در نظر گرفتن شرایط هریک از دانشکده‌ها، تدوین‌ شده است.

وی بر لزوم ایجاد شفافیت و عینیت در تمامی فرآیندهای آموزشی ازجمله پرداخت حق‌التدریس تأکید کرد و گفت: ماژول حق‌التدریس در سامانه سیپاد درحال طراحی است که به‌زودی نهایی می‌شود با این اقدام حق‌التدریس‌ها با شفافیت و عینیت بیشتری پرداخت می‌شود.

سهراب پور یکی از فواید طراحی این سامانه را کسب اطلاعات موردنیاز در انجام مداخلات لازم در دانشکده‌ها دانست و گفت: باوجود این سامانه وضعیت اعضای هیئت‌علمی دانشکده‌ها و شمار واحدهایی  که آموزش می‌دهند مشخص می‌شود تا در صورت نیاز، متناسب با وضعیت هر دانشکده، مداخلات لازم اعمال شود.

پس از بحث و بررسی اعضای شورا قرار شد، ماژول حق‌التدریس در سامانه سیپاد بر مبنای شیوه‌نامه تهیه‌شده در معاونت آموزشی تدوین و تکمیل و حق‌التدریس اساتید به مدت دو ترم در این سامانه محاسبه شود. پس از گذشت این دو ترم، مشاهدات سامانه، توسط معاون آموزشی دانشگاه، در جلسه آینده شورای دانشگاه گزارش شود و بر مبنای آن شورا نسبت به ابلاغ دستورالعمل جدید حق‌التدریس تصمیم بگیرد. براساس تصمیم شورای دانشگاه، تا آن زمان این دستورالعمل به دانشکده‌ها ابلاغ نمی‌شود.

 در ادامه، دکتر محمود بیگلر معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی منابع دانشگاه به بیان اعطای پایه تشویقی به ۵ عضو هیئت‌علمی پرداخت که مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

سپس دکتر محمدعلی صحرائیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران، پیشنهاد ایجاد سه مرکز تحقیقاتی را مطرح کرد که بارأی اعضای شورای با ایجاد یک مرکز تحقیقاتی خصوصی موافقت شد.

دکتر صحرائیان با اشاره به‌ضرورت ایجاد مراکز تحقیقاتی موردنیاز دانشگاه گفت: رویکرد دانشگاه این است که مراکز تحقیقاتی افزایش کمی نداشته باشند اما بعضی از مراکز بنا به‌ضرورت دانشگاه و با موافقت شورای دانشگاه تشکیل می‌شوند.

وی در توضیح مراکز تحقیقاتی خصوصی گفت: راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی خصوصی از سیاست‌های وزارت بهداشت است و این مراکز می‌توانند مجوز فعالیت خود را از یکی از سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران دریافت کنند و تمامی طرح‌های تحقیقاتی این مراکز نیز باید مجوز اخلاق را از دانشگاه موردنظر کسب کنند.

سپس هریک از اعضای شورای دانشگاه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درخصوص موضوعات مطرح‌شده پرداختند.

شبکه های بهداشت و درمانی که آموزشی شدند

در ادامه نشست هیئت‌رئیسه با روسای دانشکده‌ها، دکتر علیرضا دلاوری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، به تشریح اقدامات انجام‌شده در راستای آموزشی شدن شبکه‌های بهداشت و درمان پرداخت و گفت: ادغام آموزش در نظام سلامت منجر به تربیت افرادی می‌شود که بتوانند عامل تغییر و تحول باشند.

وی ادغام آموزش در نظام سلامت را رویکردی دانست که از سال ۵۹ مورد توجه قرارگرفته است افزود: شبکه‌های بهداشت و درمان یکی از ارکان اصلی دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند و  هدف از ادغام آموزش در این  شبکه‌ها ارتقا کیفیت خدمات سلامت است.

دلاوری با اشاره به اقدامات انجام‌شده در ایجاد شبکه‌های بهداشت و درمان آموزشی گفت: به این منظور تفاهم‌نامه‌هایی با دانشکده‌های بهداشت، پزشکی و پرستاری و مامایی و... امضا و تعهدات دانشکده‌ها و معاونت بهداشت در قبال یکدیگر مشخص‌شده است.

وی افزود: درحال حاضر دستیاران اطفال، پزشکی خانواده، کارآموزان پزشکی اجتماعی و در آینده نزدیک کارورزان پزشکی عمومی دانشکده پزشکی، از ظرفیت آموزشی شبکه استفاده می‌کنند. همچنین کارآموزان و کارورزان پرستاری و مامایی و در آینده نزدیک، کارورزان دندانپزشکی می‌توانند در زمینه‌های مختلف، در شبکه فعالیت کنند.

چگونگی پذیرش و اسکان دانشجویان

دکتر امیرعلی سهراب پور با بیان اینکه امسال سازمان سنجش حدود ۲۰ درصد بیش از آنچه در دفترچه کنکور اعلام شده بود، دانشجو به دانشگاه های کشور و از جمله دانشگاه ما معرفی کرده است افزود: این پدیده، هرچند ممکن است چالش هایی را در معاونت آموزشی و دانشجویی ایجاد کند، انشاءالله به بهترین نحو مدیریت خواهد شد.

سپس دکتر فرزین حلب چی، معاون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به نحوه اسکان ورودی‌های جدید اشاره کرد و گفت: وضعیت رفاهی دانشجویان دانشگاه با حداقل استانداردها فاصله دارد و بایستی به وضعیت رفاهی دانشجویان همانند اعضای هیئت‌ علمی توجه شود.

وی ظرفیت پذیرش دانشجویان را بیش از امکانات رفاهی دانشگاه دانست و گفت: افزایش شمار پذیرفته‌شدگان، تغییر نسبت جنسیتی ورودی‌های جدید و افزایش تمایل دانشجویان به استفاده از امکانات دولتی و خوابگاهی، دانشگاه را با چالش مواجه کرده است و جا دارد از همه ظرفیت‌های دانشگاه برای کمک به حوزه دانشجویی استفاده شود.

حلب چی با اشاره به اسکان سریع دانشجویان شهرستانی در خوابگاه‌ها گفت: امیدوارم امکان اسکان دانشجویان استان البرز و مناطق دور دست استان تهران نیز تا ۱۵ مهرماه فراهم شود.

دکتر اکبر فتوحی رئیس مرکز تحقیق و توسعه سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به دلایل تغییر جنسیتی ورودی‌های جدید اشاره کرد و گفت: پیش‌ از این پسران تمایل زیادی به شرکت در کنکور ریاضی داشتند اما در سال ۹۷ گرایش آن‌ها به کنکور ریاضی کمتر شد به‌طوری‌که ۶۷۲ نفر از هزار نفر اول کنکور تجربی پسران بودند و امسال سهمیه جنسیتی برداشته شد.

از تمامی ظرفیت دانشگاه برای بهبود شرایط دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها استفاده شود

سپس دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تاجایی که اخبار را از سایت دانشگاه پیگیری کردم، دانشکده‌ها با توجه به امکانات خود، مراسم خوبی را برای دانشجویان برگزار کردند. خوب است که روابط عمومی دانشکده‌ها فعال‌شده‌اند و اخبار همه دانشکده‌ها و مراکز آموزشی در سایت دانشگاه قرار می‌گیرد.

وی بر استفاده از تمامی ظرفیت دانشگاه برای بهبود فضای فیزیکی دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها تأکید کرد و گفت: به‌عنوان رئیس دانشگاهی که دانشکده‌های آن فضای فیزیکی مناسبی ندارد از روسای دانشکده‌ها و دانشجویان، هم خجالت می‌کشم و هم عذرخواهی می‌کنم و تأکید می‌کنم از تمامی ظرفیت‌های دانشگاه کمک گرفته شود تا دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها از این وضعیت خارج شوند.

کریمی با بیان اینکه بارها و بارها از مظلومیت دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه در مجامع مختلف سخن گفته‌ام افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۱۷۰ سال قدمت و پیشینه درخشان، نباید وضعیت دانشکده‌های آن به‌گونه‌ای باشد که دانشجویان بگویند دبیرستانی که در آن تحصیل می‌کردند بهتر از این دانشکده است.

وی به روسای دانشکده‌ها توصیه کرد با دانشجویان پدرانه رفتار کنند و آنان را همانند اعضای خانواده خود ببیند افزود: با دانشجویان ارتباط نزدیک‌تری برقرار و به مشکلات آنان رسیدگی کنید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به خاطرات خود از روزهای اول ورود به دانشگاه گفت: روزهای اول ورود به دانشگاه، برای همه دانشجویان، بخصوص دانشجویان شهرستانی خیلی مهم است و همه خاطرات ما به‌روزهای اول ورودمان به دانشگاه بازمی‌گردد.

وی افزود: بیشتر دانشجویان دانشگاه از شهرستان می‌آیند. بسیاری از آنان از شهرهای بزرگ و کوچک به تهران می‌آیند و هیچ‌کس را در این شهر ندارند. به همین دلیل به دکتر حلب چی توصیه کرده‌ام امکان اسکان این دانشجویان و امکان اقامت دوسه‌روزه، والدینی که جایی در تهران ندارند را در خوابگاه‌ها فراهم کنند. دکتر حلب چی هم مانند یک پدر، برادر و بزرگ‌تر خانواده باید به وضعیت دانشجویان رسیدگی کند.

کریمی با اشاره به پذیرش دانشجویان مازاد بر ظرفیت دانشگاه گفت: یکی از دلایلی که مطرح می‌شود امسال سال سختی است همین افزایش پذیرفته‌شدگان و کمبود بودجه دانشگاه است. باوجود همه این مسائل از مسئولان این دانشگاه انتظار می‌رود باتحمل، تعامل و تدبیر برای این چالش‌ها، چاره‌اندیشی کنند.

وی با بیان اینکه هیچ‌یک از مسئولان دانشگاه و روسای دانشکده‌ها، انگیزه شخصی برای هیچ‌کدام از صندلی‌های دانشگاه نداشته و ندارند و این همان مفهوم دانشگاه پاک است افزود: تا وقتی مسئولیت برعهده داریم باید با مسئولیت‌پذیری و تلاش، بهترین‌ها را تربیت کنیم.

کریمی با بیان اینکه این وظیفه دانشگاه است که با ظرفیت علمی خود، جمعیت بیشتری را تربیت کند افزود: دانشجویانی که در این دانشگاه آموزش می‌بینند قطعاً در آینده باکیفیت بهتری خدمت می‌کنند. دانشکده‌ها نیز در کنار افزایش رشته‌های فوق تخصصی باید به کیفیت آموزش دوره عمومی توجه داشته باشند.

وی گفت: دانشکده‌ها باید در ادامه پیشرفت خود، مسیر حرکتشان را اصلاح و روزآمد کنند.

کد خبر 4732979

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =