زمان پرداخت معوقات افزایش مستمری مددجویان

رئیس سازمان بهزیستی کشورگفت: به محض تامین اعتبار لازم برای پرداخت معوقات افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت ، ظرف ٢۴ ساعت این معوقه به حساب مددجویان واریز می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید قبادی دانا همزمان با بازدید از مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی (کم شنوا و ناشنوا) پژواک تهران، با بیان اینکه ۵٠ درصد از علل ناشنوایی ژنتیکی است، گفت: حدود ٢۵ درصد از ناشنوایی‌ها به علل ناشناخته و ٢۵ درصد هم به دنبال حوادث حین زایمان، مشکلات دوران بارداری و مصرف برخی داروها، زردی نوزادان و ... برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه در وهله اول سازمان بهزیستی بر این اساس که هدف اولیه‌اش پیشگیری از معلولیت‌هاست، بررسی وضعیت ژنتیکی افراد دارای معلولیت را در دستور کار قرار داده‌است، اظهار کرد: برنامه ریزی این برنامه از ابتدای سال انجام شده است و در برخی استانها در حال انجام است. بر این اساس تا ٣ـ۴ سال آینده تمام افراد دارای معلولیت از این نظر که علت معلولیتشان زمینه ژنتیکی داشته یا نه؟ بررسی می‌شوند.

قبادی دانا افزود: این طرح این فایده را دارد که اولا اگر معلولیت ناشی از بیماریهای ژنتیکی است، خانواده ‌ها برای فرزندان بعدی باید این موضوع را لحاظ کنند و اگر معلولیت در اثر بیماری ژنتیکی نبوده در فرزندآوری بعدی مشکلی ندارند. بررسی‌های ژنتیکی مذکور در کشور خودمان و توسط متخصصان داخلی خواهد بود و بانک ذخایر ژنتیکی بیماریهایی که ایجاد معلولیت می‌کنند، ایجاد می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم تشخیص زودهنگام و به موقع معلولیت‌ها نیز تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم مشکل ناشنوایان و کم شنوایان را تشخیص دهیم این موضوع اهمیت زیادی دارد. اگر این کار دیر انجام شود فرد ناشنوا دچا معلولیت گفتار هم خواهد شد.

به گفته قبادی دانا، بهترین زمان تشخیص تا ٣ ماهگی و بهترین زمان مداخله تا ۶ ماهگی است. بنابراین بهزیستی از سال٨٠ این برنامه ریزی را آغاز کرده است تا غربالگری شنوایی در نوزادان و شیرخواران  در بیمارستان  انجام شود که در سال ٩٧ در کل کشور  به ٩٠ درصد موالید رسبده است.
این میزان در سال ٩٢ تنها ۵٣ درصد بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه یک میلیون و ٢٠٠ هزار شیرخوار در سال گذسته مورد غربالگری قرار گرفتند، اظهار کرد: در بیش از ۶٠٠ مرکز و در بیش از ٣٠٠ شهر در کل کشور این کار انجام شده است. این پوشش کمک زیادی به بحث پیشگیری و بهداشت می‌کند. همچنین در حوزه توان بخشی ٨٩ مرکز در کشور مشغول فعالیت در حوزه گروه‌درمانی، مدیریت مورد، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و ... هستند.

قبادی دانا با بیان اینکه ٣٧٠٠ نفر تحت پوشش این فعالیت‌ها در سراسر کشور هستند، توضیح داد: در حوزه آموزش در مجموع ١٣ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش این برنامه هستند که شهریه تحصیلی آنها در دانشگاه آزاد تا کارشناسی ارشد به شکل کامل پرداخت می‌شود. همچنین در دانشگاه علمی کاربردی و پیام نور هم بین ۵٠ تا ۶٠ درصد شهریه پرداخت می‌شود. از امسال نیز کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی در نظر گرفته ایم.

کد خبر 4733128

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =