پرچم سفید شهرانسان محور برای روشندلان/ مناسب سازی شهری مغفول ماند

شیراز_٢٣ مهر ماه به عنوانی نامگذاری شده تا یادمان بیاید شیرازی که به ادعای مدیران شهری قرار است «انسان محور» باشد برای برای آنهایی که عصای سفید به دست دارند هنوز مناسب سازی نشده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: ٢٣ مهر ماه روز عصای سفید است این روز از آن جهت حایز اهمیت است که جمعیت نابینایان استان فارس و شهر شیراز قابل توجه است و مدیران شهرداری که ادعای انسان محوری دارند چه قدر توانسته از نیاز های یک معلول نابینا را برطرف کنند؟

طراحی مبلمان شهری، دسترسی راحت، استفاده از حمل و نقل عمومی و مواردی از این دست از جمله مهمترین سوال هایی است که در نگاه اول به روز عصای سفید در ذهن وارد می شود و پس از آن نیز این نکته به ذهن می رسد که آیا مدیران شهری در طراحی شهر برای نابینایان پرچم سفید شکست را بالا برده است.

تنها ١۵ درصد از نیازهای یک معلول نابینا در شیراز مرتفع شده  است

مدیر بهزیستی شهرستان شیراز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری مهر گفت: تنها ١۵ درصد از نیازهای یک معلول نابینا در شیراز مرتفع شده و برای بیش از ٨۵ درصد از نیازهای شخصی نیازمند حضور دیگران است. 

حمید آذرمی در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که از گذشته تاکنون با آن مواجه بوده ایم عدم توجه به مسائل و مشکلات این قشر از جامعه است قشری که تحصیل کرده اما مورد توجه نیست. 

او در خصوص عدم مناسب سازی شهری نیز متذکر شد: طراحی شهری ما مناسب برای نابینایان است با این حال کمیته مناسب سازی شهرستان شیراز با تشکیل جلسات متعدد شرایط و قوانینی وضع کرده که در راستای مناسب سازی شهری برای نابینایان است.

وی افزود: بر اساس مصوبه این کمیته تنها زمانی مجوز پایان کار برای افراد صادر میگردد  که علاوه بر تکمیل مفاد قانونی نسبت به مناسب سازی برای معلولین نیز اقدام کرده باشند. 

مدیر بهزیستی شهرستان شیراز در خصوص سایر مشکلات شهر نابینایان نیز بیان کرد: ایستگاه های اتوبوس و نحوه جانمایی این ایستگاه ها نیز یکی دیگر از مشکلات این قشر است قرار گیری ایستگاه های اتوبوس های شهری پشت جداول مشکلات مختلفی را برای نابینایان به وجود آورده است. 

آذرمی افزود: عدم دسترسی به مناطق تفریحی شهری ، عدم مناسب سازی مجموعه های ورزشی و در نظر گرفتن رمپ های نامناسب برای نابینایان از جمله مشکلاتی است که این افراد در جامعه با آن مواجه اند. 
 

وجود 5 هزار نابینا در شیراز

مدیر بهزیستی شهرستان شیراز گفت: بیش از پنج هزار معلول نابینا در شهرستان شیراز در حال زندگی هستند البته برخی از این افراد تک معلولی نبوده و دچار معلولیت های دوگانه اند. 

حمید آذرمی با اشاره به فعالیت های اجتماعی نابینایان تاکید کرد: نابینایان در شهرستان شیراز نسبت به تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی اقدام کرده اند و دارای مدارک دانشگاهی هستند اما همچنان عامه مردم با نگاه ترحم آمیز با این افراد برخورد می کنند که موجب رنجش این افراد می شود. 

وی در خصوص مشکلات جامعه نابینایان نیز اظهار کرد: با توجه به مشکلات معیشتی تامین کاغذ خط بریل و تامین عصای سفید در کنار نیاز به رایانه های مخصوص برای تحصیل و وسائل کمک آموزشی از جمله مشکلاتی است که این افراد با آن مواجه اند.

آذرمی در خصوص ایجاد اشتغال نیز متذکر شد: با توجه به مشکل جسمانی که این افراد دارد دستگاه های دولتی از جذب این افراد ممانعت به عمل می آورد البته بر اساس قانون باید ٣ درصد از جذب افراد به افراد نابینا اختصاص یابد که این مهم نیز اجرایی نشده است. 

وی در پایان معتقد است: معلولیتی که برای این افراد به وجود آمده محدودیت نیست و در میان نابینایان در استان فارس افراد کارآفرین نابینا نیز وجود دارد که نسبت به ایجاد و مدیریت واحد تجاری اقدام کرده است. 

کد خبر 4747227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =