یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از زائران ایرانی در عراق هستند

فرمانده نیروی انتظامی گفت: بر مبنای آمار برخط پلیس، هم اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از زائران همچنان در خاک کشور عراق و مشغول زیارت هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دقایقی پیش سردار حسین اشتری با حضور در قرارگاه اربعین معاونت فاوا ناجا به صورت ویدئو کنفرانسی با مرزهای چهارگانه ارتباط برقرار و روند ورود و خروج زوار و خدمات دهی به زائران را بررسی و رصد کرد. 

فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه این حضور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، اظهار داشت: از اول ماه صفر تاکنون ۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۳۵۳ نفر از کشور خارج شده اند. این در حالی است که در همین بازه زمانی یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۷۴۵ نفر به کشور بازگشته اند.

وی افزود: در واقع و بر مبنای آمار برخط پلیس، هم اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از زائران همچنان در خاک کشور عراق و مشغول زیارت هستند.

سردار اشتری در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت تردد در مرزهای چهارگانه اشاره کرد : از مرز مهران تاکنون ۷۶ هزار و ۳۹۰ نفر به کشور وارد و ۲۰ هزار و ۹۰۶ نفر نیز از این مرز خارج شده اند؛ یعنی در این مرز موج بازگشت به کشور با افزایش ۳ برابری آغاز شده است.

وی در تشریح وضعیت مرز خسروی عنوان کرد: ورود زائران از این مرز تاکنون ۳ هزار و ۶۶۸ نفر و خروج از کشور ۲ هزار و ۳۱۱ نفر بوده است.

۳۷ هزار و ۸۷۷ نفر از مرز شلمچه به کشور وارد شدند

عالی ترین مقام انتظامی کشور با اشاره به وضعیت تردد در مرز شلمچه یاد آور شد: در حال حاضر و بر مبنای آمار آنلاین و برخط قرارگاه اربعین پلیس، از مرز شلمچه ۳۷ هزار و ۸۷۷ نفر به کشور ورود داشته این در حالی است که آمار خروج از کشور در این مرز ۴ هزار و ۲۶۶ نفر بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی  در توضیح روند تردد از مرز چذابه نیز خاطر نشان کرد: ورود به کشور از این مرز تاکنون ۱۳ هزار و ۹۴۷ نفر و خروج از کشور ۳ هزار و ۴۷۹ نفر بوده است.

سردار اشتری با اشاره به اینکه موج بازگشت زائران به کشور شروع و در حال افزایش است، ادامه داد: در آمار دقیق تری باید بگویم خروج زائران از مرزها در هر دقیقه به طور میانگین ۳۷ نفر و ورود به کشور در بازه زمانی اشاره شده ۱۴۸ نفر می باشد؛ البته این روند متغیر است و در بازه  های مختلف ممکن است نوساناتی داشته باشد.

امسال بیش از ۶۰ درصد از زائران از خودروی شخصی برای تشرف به عتبات استفاده کرده اند

عالی ترین مقام انتظامی کشور بیان کرد: امسال بیش از ۶۰ درصد از زائران از خودروی شخصی برای تشرف به عتبات عالیات استفاده کرده اند و با توجه به این رویکرد لازم است که زوار عزیز از شتاب و عجله در رانندگی پرهیز و با صبر و حوصله رانندگی کنند.

فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود در توصیه به زائران اربعین حسینی اشاره کرد: در ابتدا به زوار عزیز زیارت قبول می گویم و امیدوارم نایب الزیاره ما نیز باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه موج بازگشت زوار به کشور آغاز شده، لازم است که  زائران عزیز چون همیشه با فرزندان خود در نیروی انتظامی همکاری لازم را داشته و به توصیه های پلیس توجه کنند.

سردار اشتری با اشاره به حضور فعال و شبانه روزی نیروهای پلیس در مسیرهای تردد زائران، پایانه های مرزی و ... خاطر نشان کرد: خستگی و خواب آلودگی، شتاب و عجله در رانندگی از عوامل جدی وقوع برخی تصادفات در این ایام بوده بنابراین به زائران عزیز توصیه می کنم در موج بازگشت حتما پیش از رانندگی استراحت کافی داشته باشند و هر زمان که نیاز به استراحت داشتند به توقفگاه هایی که در طول مسیر برای زوار عزیز در نظر گرفته شده ، مراجعه کنند.

عالی ترین مقام انتظامی کشور اشاره کرد: باتوجه به اینکه امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش تردد زوار را در محورهای مواصلاتی داشته ایم اما به لطف خداوند متعال و عنایات اقا ابا عبدالله الحسین (ع)، تهیه زیرساخت های لازم و ارتقاء فرهنگ ترافیک رانندگان، تلاش همکارانم و همکاری مردم با پلیس، میزان و درصد تصادفات و مجروحان نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.

۹۷ درصد زائران زمینی و ۳ درصد هوایی به عتبات رفتند

فرمانده نیروی انتظامی اشاره کرد: امسال ۹۷ درصد زائران از مرز زمینی و ۳ درصد از طریق هوایی به عتبات عالیات مشرف شده اند.

وی در تشریح جزئیات سفر زمینی زوار اربعین حسینی (ع) اشاره کرد: ۵۶ درصد از زوار عزیز از مرز مهران، ۲۵ درصد از مرز شلمچه، ۱۱ درصد از مرز چذابه و ۵ درصد از مرز خسروی برای تشرف به عتبات عالیات عازم عراق شده اند.

سردار اشتری در بخش پایانی سخنان خود خطاب به زوار اربعین حسینی عنوان کرد: زائران عزیز زمان بازگشت خود به کشور را مدیریت کنند.

کد خبر 4748789

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =