اجرای طرح پایلوت نسخه نویسی، تبادل اسناد و ارجاع الکترونیک

شیراز- مدیرکل نوسازی و تحول اداری سازمان بیمه سلامت از اجرای طرح پایلوت نسخه نویسی، تبادل اسناد و ارجاع الکترونیک در استان فارس خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود مشایخی شامگاه شنبه در همایش هفته بیمه سلامت در شیراز با اشاره به اینکه با وجود قانون بیمه سلامت چتر بیمه برای همه احاد جامعه فراهم و حمایت مالی از مردم می شود؛  عنوان کرد: در این زمینه در اقصی نقاط کشور خدمات خوبی داشتیم‌که قابل مقایسه با قبل نیست.

وی ضمن اشاره به توسعه خدمات پزشکی و درمانی عنوان کرد: در واقع  با قانون بیمه خدمات درمانی در سال ۱۳۷۳ به نوعی همه احاد جامعه توانستند از خدمات درمانی بیمه استفاده کنند و درحالی که تا قبل از آن فقط افرادی می توانستد بیمه درمانی داشته باشند که عضو یکی از صندوق ها باشند.

وی با بیان اینکه بدون تکلیف این قانون افراد امکان استفاده از بیمه درمانی نداشتند؛ یادآورشد: بیش از نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه همگانی بیمه سلامت هستند و بیمه شده تلقی می شوند.

به گفته مشایخی، در خصوص افراد تحت پوشش در سراسر کشور ارتقا کیفیت خدمات متناسب با فناوری روز مد نظر است  چرا که معتقدیم نمی توان خدمات را  مانند گذشته ارائه کرد.

مدیرکل نوسازی و تحول اداری سازمان بیمه سلامت  با اشاره به توصیه سازمان جهانی بهداشت در رابطه با اینکه نباید منابع پایدار  را به دولت ها گره بزنیم، ابراز کرد: چنانچه منابع بیمه به دولت گره بخورد پایداری نخواهیم داشت  ودر  همین راستا ضمن اینکه  سلامت مردم در اولویت است؛  به سمت تامین منابع پایدار حرکت  می کنیم.

مشایخی افزود: تامین منابع پایدار با حق بیمه است و   تمام نظام های سلامت به این نتیجه رسیده اند که برای کنترل رفتار مردم و مصرف بی رویه دارو بیمه رایگان نباشد.

وی با بیان اینکه نباید سهم بیمه شده از دارو صفر باشد یادآوری کرد: گرچه امروز بالقوه همه کشور بیمه است اما برخی افراد برای دریافت بیمه  اقدام نکرده اند.

مشایخی ادامه داد: امروز تمام ایرانی ها بیمه شده اند و آنهایی که دفترچه نگرفته اند ظرف مدت۲۰ دقیقه دفترچه دریافت می کنند و همین موضوع  باعث تعلل  برای دریافت بیمه شده است  که در این راستا طرح بیمه نامه اجباری طی ۲ روز آینده کلید می خورد تا افرادی که به هر دلیلی بیمه نشده اند تحت پوشش قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۲۰ میلیون دفترچه در سازمان بیمه سلامت چاپ می شود؛ تصریح کرد: اگر سامانه نسخه نویسی کامل شود تاثیر بسیاری از نظر زیست محیطی و کاهش خطای نسخه نویسی دارد.

۸۵ درصد بیمه شدگان سلامت رایگان هستند

در ادامه مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس نیز با بیان اینکه بیمه سلامت توانسته به  تعریفی که باید داشته باشد، برسد ابراز کرد: درواقع با بیمه سلامت تمام افرادی که به بیمارستان دولتی مراجعه می کنند با کمترین فرانشیز خدمات کامل دریافت می کنند و به نوعی صفر تا ۱۰۰ هزینه توسط بیمارستان انجام می شود.
کیوان نیازی اظهار کرد: بیمه سلامت  تلاش می کند تا پرداختی به موقع داشته باشد و این درحالی است که ۸۵ درصد بیمه شدگان بیمه سلامت به صورت رایگان بیمه هستند.

وی با اشاره به  طرح  آزمون وسع بیمه شدگان ابراز کرد:  در این طرح مشخص می شود که  چه کسانی باید بیمه رایگان باشند و چه کسانی باید حق بیمه پرداخت کنند.

نیازی افزود: در طرح آزمون وسع باید با برنامه ریزی پرداخت حق بیمه و رایگان بودن آن  مدیریت شود.

اجرای طرح  پایلوت  نسخه نویسی، تبادل   اسناد  و ارجاع الکترونیک در فارس

همچنین مدیرکل بیمه سلامت فارس از اجرای ۴ پروژه تبادل الکترونیک اسناد، نسخه نویسی الکترونیک، احقاق سنجی و ارجاع الکترونیک در ۶ استان و فارس به صورت پایلوت  خبرداد.

دکتر فرهاد لطفی با اشاره به تصویب قانون بیمه سلامت از  سال ۱۳۷۳  خاطر نشان کرد: از ۵۴ بیمارستان در ۵ دانشگاه علوم پزشکی استان بیشترین تعداد بیمارستان در بین استان های پایلوت داریم  و با این وجود پروژه تبادل الکترونیک اسناد به خوبی پیش رفته است.

وی گفت: درحالی  ۳۰هزار پرونده بستری موقت در استان داریم که با پرونده الکترونیک نیاز نیست که بیمارستان ها اسناد را برای ما ارسال کنند و در زمان کمی اسناد پذیرش و رسیدگی می شود.

به گفته لطفی، در نسخه نویسی الکترونیک اقدام به حذف دفترچه ها داریم که این طرح در شهرستان  فیروزآباد انجام شده است.

وی بیان کرد: در دو پروژه ارجاع الکترونیک که با همکاری دانشگاه ها انجام می شود و پروژه احقاق سنجی هم نیز درحال انجام است .

مدیرکل بیمه سلامت فارس  با بیان اینکه در مجموع تلاش می شود به سمتی برویم که افراد فقط دارای یک نوع بیمه باشند ، ابراز کرد: این موضوع می تواند کمک موثری کند تا هم شفاف عمل  کنیم و هم تعداد بیمه شدگان کشور داشته باشیم.

۲ میلیون و دویست هزار نفر حق بیمه پرداخت نمی کنند

لطفی با اشاره به تداوم پرداختی بیمه سلامت گفت:  در خصوص داروخانه ها تا هفته آینده تا پایان مرداد ماه تسویه می شود  و پزشکان خانواده شهری تا شهریورماه پرداخت شده است همچنین مراکز دانشگاهی تا خرداد تسویه و تیر تا ۷۰ درصد  پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: همچنین بیمارستان هایی که مشکل داشتند در مرداد ماه پرداخت خوبی داشتیم و بخش خصوصی تا تیرماه پرداخت شده است و تا هفته آینده تا مرداد ماه پرداخت می شود.

به گفته لطفی در استا ن فارس بیش از ۲ میلیون ۷۰۰ هزار نفر معادل ۵۵ درصد جمعیت استان بیمه سلامت هستند که ۲ میلیون و۲۰۰ هزار نفر هیچ گونه حق بیمه ای پرداخت نمی کنند.

وی با اشاره به  انجام آزمون وسع برای تمام افرادی که تحت پوشش بیمه رایگان هستند، ابراز کرد: این آزمون توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است که افراد دهک بندی می شوند و براساس آن  افراد دارای تمکن دیگر حقی بیمه دولتی دریافت نمی کنند.

کد خبر 4761574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =