کتاب‌خوانی و مطالعه از شاخص‌های اصلی در پیشرفت هر جامعه است

دزفول- امام جمعه دزفول گفت: کتاب‌خوانی و مطالعه از شاخص‌های اصلی در پیشرفت هر جامعه است؛ بنابراین متولیان باید به طور جدی در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی اقدام و تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی عصر امروز پنج‌شنبه در دیدار با مسئولان کتابخانه‌های شهرستان دزفول به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، اظهار کرد: دزفول دارای ریشه و سابقه تاریخی، فرهنگ اصیل، علما و فقها و نخبگان است که این امر مایه مباهات شده و این دیار به وجود آنها افتخار می ‌کند.

وی با اشاره به آیات قرآن یکی از مجاری قرار گرفتن نور در قلوب انسان را کتاب و کتاب‌خوانی دانست و افزود: تلاش فرهنگی در امر ترویج انس با کتاب و مطالعه قابل تقدیر است ولی باید ادامه یافته و گسترش یابد.

امام جمعه دزفول تأکید کرد: گسترش فرهنگ مطالعه در دزفول باید به قدری باشد که علاوه بر استان در کشور نیز رتبه اول را به خود اختصاص دهد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول کتاب‌خوانی و مطالعه را از شاخص‌های اصلی در پیشرفت جامعه عنوان کرد و گفت: در این راستا هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه دزفول کتابی معرفی و پیرامون آن مطالبی بیان می ‌شود که موجب استقبال بیشتر نمازگزاران از کتاب شود.

حجت الاسلام قاضی دزفولی، رادیو شهری دزفول و خبرگزاری‌ها را فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ مطالعه دانست و افزود: برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی می ‌توان برنامه و مسابقاتی برای اجرا در رادیو تهیه کرد تا فراتر از کار کتابخانه، کاری در سطح عموم جامعه انجام گیرد.

امام جمعه  دزفول تصریح کرد: تمام مسئولین فرهنگی شهرستان به نوبه خود مسئول هستند و باید در این زمینه تلاش کرده و فضای معنوی و فرهنگی انس با مطالعه را در جامعه ترویج نمایند و در حد وسع و توان خود فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را در جامعه نهادینه کنند.

وی اضافه کرد: دشمن در هجمه فرهنگی خود تلاش دارد جوانان را از هویت فرهنگی خالی کند؛ باید ریشه و صدها قرن علم و دانش و فرهنگ خود را به جوانان شناساند تا احساس هویت و شخصیت کنند.

امام جمعه دزفول به ظرفیت فراوان و ماندگار شهرستان اشاره کرد و گفت: در جهت پیشرفت و اعتلای فرهنگ شهرستان باید تمام ظرفیت شهرستان را بکار گرفت.

حجت الاسلام قاضی دزفولی در ادامه بیان کرد: پشتوانه قوی کتابخانه‌ها فرصت و زمینه‌ای برای اعتلای فرهنگ شهرستان است که می‌توان علاوه بر غنا بخشی به فرهنگ شهرستان در تغذیه فرهنگی در سطح استان و کشور نیز ایفای نقش کرد.

وی یادآور شد: کتاب عرصه فرهنگی وسیعی است که می‌تواند زمینه بسیاری از کارهای فرهنگی را در جامعه فراهم کند و باید با برنامه‌های خلاقانه و مبتکرانه با موضوع برخورد کرد.

کد خبر 4772541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =