ادامه بارش برف در استان سمنان/ دمای هوا کاهش می‌یابد

سمنان- نگاهی به نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که با استقرار مجدد سامانه کم‌فشار بارشی در آسمان استان سمنان، بارش برف و برودت دمای هوا در شهرهای این استان ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین جبهه هوای سرد و کم‌فشار بارشی هم‌زمان با شامگاه شنبه وارد استان سمنان می‌شود نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهند که ماحصل ورود این سامانه، تداوم بارش برف به‌خصوص در کوهستان‌ها، وزش باد و همچنین کاهش محسوس دما خواهد بود.

بارش برف در برخی نقاط استان سمنان از شامگاه جمعه و بامداد آدینه آغاز و تا ظهر شنبه نیز ادامه داشت اما هم‌اکنون آرامش به هوای استان سمنان بازگشته است اما مجدداً از امشب با ورود و استقرار سامانه دیگر کم‌فشار بارشی، شرایط تغییر خواهد کرد و انتظار سپیدپوش شدن ارتفاعات استان و برخی شهرهای این دیار، وجود دارد.

آسمان استان سمنان از صبح شنبه آرامشی را شاهد بود که با افزایش نسبی دما همراه شد اما نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهند که بار دیگر از شامگاه شنبه و بامداد یکشنبه بارش برف در استان آغاز می‌شود که این امر باید در وهله نخست مدنظر رانندگانی باشد که قصد تردد در محورهای برف‌گیر استان سمنان رادارند.

زنجیر چرخ الزامی

پیرو پیش‌بینی تداوم بارش برف اما پلیس‌راه استان سمنان از مردم خواسته تا از سفر غیرضروری در محورهای برف‌گیر استان پرهیزکرده و در صورتی تردد در محورهای کوهستانی حتماً زنجیر چرخ همراه داشته باشند. طبیعتاً از تردد خودروهای فاقد زنجیر چرخ توسط پلیس‌راه جلوگیری می‌شود.

هم‌زمان با بعدازظهر شنبه دمای مرکز استان سمنان هشت درجه بالای صفر و آسمان ابری است و برف ارتفاعات سمنان را سفید کرده، لذا برای امروز بیشینه و کمینه دمای هوا ۹ و سه درجه بالای صفر گزارش‌شده اما فردا بیشینه و کمینه دما به هفت و چهار درجه و برای دوشنبه به شش و سه درجه بالای صفر می‌رسد که نشان از کاهش اندک میزان دمای هوا دارد.

سمنان روزهای سردی را سپری می‌کند و بارش برف، وزش باد، بوران در ارتفاعات و همچنین کاهش دما به‌خصوص در شب پیش‌بینی هواشناسی برای مرکز استان سمنان است در شاهرود نیز وضعیت تقریباً مشابه است و هم‌اکنون دمای هوا پنج درجه بالای صفر و آسمان ابری است. بیشینه و کمینه دمای هوای دیار شاهوار پنج و یک درجه بالای صفر است که سردترین روز در کل سال ۹۸ محسوب می‌شود. سوز سرد ناشی از برف بامداد شنبه در مجن، شاهوار و بسطام سبب شده تا مردم شاهرود شنبه بسیار سردی را تجربه کنند.

دامغان سرد میامی سردتر

دامغان هم وضعیتی مشابه دارد اما سوز سرد و وزش باد ۲۸ کیلومتر بر ساعت سبب شده تا شرایط برای مردم دیار صددروازه سخت‌تر هم شود، در ارتفاعات دامغان برف باریده و برای ساعتی محورهای شمالی این شهرستان مسدود شدند و نیروهای امدادی به چندین خودروی گرفتار در برف امدادرسانی نیز کردند.

میامی هم شرایطی شگفت‌آوری دارد، دمای هوا دو روز است که در رضوان و کالپوش از صفر عبور کرده و دماسنج‌ها در رضوان هم‌زمان با ظهر شنبه یک درجه زیر صفر را نشان می‌دهند. دمای هوای مرکز این شهرستان شش درجه بالای صفر است و بارش باران پیش‌بینی هواشناسی برای روز شنبه این شهرستان شرق نشین است اما فردا در میامی بارش برف و برودت هوا پیش‌بینی‌ می شود.

شرایط گرمسار نیز همین شرایط را دارند و دماسنج‌ها بر روی عدد پنج درجه بالای صفر ایستاده‌اند، اما باد سری در این شهرستان وزیدن گرفته و مردم را اذیت می‌کند. برای این شهرستان هم پس از ورود سامانه برفی، بارش و وزش باد به همراه سرمای هوا پیش‌بینی می‌شود.

استقرار سامانه کم فشار از امشب

درنهایت باید گفت جو حاکم بر استان سمنان هم‌زمان با ظهر شنبه آرام است و از شدت بارش‌ها از شامگاه آدینه تاکنون کاسته شده، اما وضعیت چندان هم به این شکل باقی نمی‌ماند و از شامگاه شنبه دوباره شاهد بارش برف و بوران و باران و همچنان وزش باد، کاهش دید و ... در سطح غالب شهرهای استان سمنان خواهیم بود.

توصیه می‌شود اگر رانندگان وسایل نقلیه سفر ضروری به شهرهای استان سمنان ندارند ترجیحاً از راه‌های کوهستانی عبور نکنند.

کد خبر 4773692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =