حضور ملی‌پوشان شطرنج در مسابقات سریع و برق آسای جهان بدون سرمربی!

سه ماه از پایان همکاری سرمربی پیشین تیم ملی شطرنج با فدراسیون می‌گذرد اما هنوز فردی جدیدی جایگزین وی نشده است؛ بنابراین تیم ملی بدون سرمربی در رقابت‌های سریع و برق آقای جهان شرکت خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات سریع و برق آسای قهرمانی جهان رویداد پیش روی ملی پوشان شطرنج ایران است. این رقابت ها ۴ تا ۹ دی ماه به میزبانی مسکو برگزار می شود. در فاصله یک ماه به این رقابت ها مذاکرات و رایزنی های فدراسیون شطرنج برای جذب سرمربی خارجی به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است. به همین دلیل مسئولان این فدارسیون اعزام ملی پوشان به این رویداد بدون همراه داشتن سرمربی را قطعی شده می دانند این در حالی است که نمایندگان ایران باید برای دفاع از عنوان های سال گذشته خود عازم روسیه شوند.

سال گذشته سارا خادم الشریعه در هر دو بخش مسابقات سریع و برق آسای جهان نایب قهرمان شد و در مجموع هم به عنوان بهترین بازیکن حاضر در مسابقات معرفی شد. در همان رقابت ها علیرضا فیروزجا رده ششم بخش سریع را به خود اختصاص داد و پرهام مقصودلو هم در بخش برق آسا یازدهم شد.

مسابقات سریع و برق آسای جهان تنها در بخش انفرادی برگزار می شود. فدراسیون شطرنج برای برای دوره جدید این رقابت ها هم اعزام کامل ملی پوشان را در برنامه دارد و امیدوار است که بتواند از این حضور نتایج قابل توجهی مانند سال قبل حاصل شود درحالیکه طی ماه های گذشته تمرینات ملی پوشان بدون نظارت سرمربیِ مشخص و در کنار نیروهای داخلی پیگیری شده است.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با وجود رایزنی های زیاد هنوز برای جذب سرمربی خارجی به نتیجه نرسیده ایم. «پیتر لکو» مجارستانی گزینه مورد نظر ما است که قصد داریم او را حداقل از ابتدای سال میلادی آینده در اختیار داشته باشیم اما این مربی تا به امروز هیچ پاسخ مشخصی به ما نداده است.

وی با تاکید بر اینکه حضور ملی پوشان شطرنج در رقابت های سریع و برق آسای جهان بدون سرمربی خواهد بود، خاطرنشان کرد: نقش مربی در رقابت های شطرنج بیشتر در مسابقات تیمی مشخص می شود. رقابت های پیش رو در بخش انفرادی برگزار می شود و فاصله میان دورهای مختلف هم به قدری کوتاه است که اگر هم مربی حضور داشته باشد احتمالا نتواند تاثیرگذاری قابل توجهی در عملکرد بازیکنان داشته باشد. ضمن اینکه سال گذشته هم ملی پوشان ایران بدون مربی در رقابت های سریع و برق آسای قهرمانی جهان شرکت کردند و نتایج خوبی هم گرفتند.

«لبته پیش از دوره پیشین این رقابت ها، ملی پوشان ایران تمریناتی زیر نظر ایوان سوکولوف - سرمربی وقت تیم ملی - داشتند. اما طی ماه های گذشته تمرینی با این شرایط برای ملی پوشان برگزار نشده است»، پهلوان زاده در واکنش به این موضوع گفت: البته گزینه های داخلی از میان خود ملی پوشان تمرینات و شرایط دیگر ملی پوشان را زیر نظر دارند. پویا ایدنی و رمضانعلی بازیکنانی هستند که از آنها در این زمینه استفاده می شود. ملی پوشان هم از این مسئله استقبال کرده اند به خصوص با تبحری که آنها در برخی زمینه ها دارند. مانند رمضانعلی که در شروع بازی تبحر خاصی دارد. در هر صورت بعید است نبود سرمربی مشکلی برای آماده سازی ملی پوشان ایجاد کند اگرچه در اختیار داشتنش بی تاثیر نیست.

رئیس فدراسیون شطرنج ابراز امیدواری کرد که رایزنی های صورت گرفته برای جذب مربی خارجی به نتیجه برسد تا این فدراسیون بتواند از گزینه مربیگری ایده ال و مشخص در کنار ملی پوشان بهره ببرد.

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه مورد نظر فدراسیون شطرنج یک هفته همکاری با «پیتر لکو» در هر ماه است و در واقع ۱۲ هفته در طول سال آینده میلادی؛ برای این نوع همکاری هم ۵۰ هزار یورو همراه با پرداخت هزینه کامل رفت و آمد و اقامت به او پیشنهاد شده است اما این مربی مجارستانی هنوز به این پیشنهاد ایران پاسخی نداده است.

پیش از این «ایوان سوکولوف» هدایت تیم ملی شطرنج ایران را به صورت پاره وقت عهده دار بود. این مربی هلندی از مردادماه گذشته و به دلیل انقعاد قراردادی تمام وقت با امارات، ادامه همکاری با ایران را منتفی کرد.

کد خبر 4781559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =