سخنگوی عبدالله:پیروزانتخابات هستیم/سخنگوی غنی:به قانون تمکین کنید

با وجود طولانی شدن اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اختلاف میان نامزدهای اصلی این رقابت ها نیز بیشتر می شود و همین امر بر پیچیدگی های تحولات سیاسی این کشور افزوده است.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: اختلافاتی که از زمان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ میان «اشرف غنی» و «عبالله عبدالله» پیش آمده بار دیگردر انتخابات ۲۰۱۹ بروز کرده و اینبار به شکل جدی تری خود را نشان داده است.  

در همین رابطه برای تحلیل و بررسی دقیق تر روند سیاسی موجود در افغانستان با سخنگویان تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی به گفتگو نشستیم که ماحصل این گفتگوها به شرح زیر است: 

شواهد نشان می دهد ما برنده انتخابات هستیم

«فریدون خوزون» سخنگوی تیم ثبات و همگرایی به رهبری دکتر عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت بر اساس شواهد و ارزیابی هایی که تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی انجام داده؛ تیم دکتر عبدالله برنده انتخابات است و این تیم نخواهد گذاشت که انتخابات به دور دوم کشیده شود.

سخنگوی ثبات و همگرایی بازشماری آرای ریاست جمهوری را خلاف قانون انتخابات این کشور دانسته افزود: بازشماری خلاف قانون است و به همین دلیل تیم ما (ثبات و همگرایی) و سایر تیم های انتخاباتی به جز یک تیم، بازشماری آرا را تحریم کرده ایم، چون این عملکرد بر خلاف قانون است.

خوزون هشدار داد که اگر بر اساس قانون روند انتخابات به پیش نرود تظاهرات حامیان این تیم در تمام ولایت های افغانستان ادامه خواهد داشت و حتی بیشتر نیز خواهد شد.

 سخنگوی عبدالله ضمن اذعان به این مطلب که تداوم روند فعلی انتخابات، اقدام های بعدی را در پی خواهد داشت به کمیسیون انتخابات هشدار داد که مسئولیت عواقب این وضعیت به دوش کمیسیون انتخابات افغانستان خواهد بود.

سخنگوی تیم انتخاباتی دکتر عبدالله می گوید که تیم اشرف غنی با تقلب قصد دارد انتخابات را به دور دوم بکشاند اما ما جلوی این کار را خواهیم گرفت.

وی پیرامون این موضوع گفت: تیم دولت ساز به رهبری رئیس جمهور افغانستان تقلب کرده و بازنده است و به همین دلیل قصد دارد تا انتخابات را به دور دوم بکشاند اما ما می گوییم که انتخابات در دور اول برنده دارد و برنده آن تیم ثبات و همگرایی است.

سخنگوی دکتر عبدالله تیم ریاست جمهوری و کمیسیون های انتخاباتی را به تبانی با یکدیگر متهم کرد و گفت: دولت ساز تقلب کرده و کمیسیون هم با تبانی با دولت ساز می خواهد که تقلب را مشروعیت دهد، اما ما علیه تقلب ایستاده ایم و صدای خود را بلند کرده ایم.

فریدون خوزون تأکید کرد که کمیسیون های انتخاباتی نمی توانند نتیجه غیر قانونی را اعلام کنند و اگر چنین چیزی را اعلام کنند برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

خوزون گفت: کمیسیون چه گونه و بر اساس کدام منطق و یا اساس و سند می خواهد نتیجه را اعلام کند، معلوم است که کی رای بیشتری آورده، ۳۰۰۰۰۰ آرای تقلبی باید جدا و حذف شود. معلوم نیست که این ارای تقلبی به نفع کی است.

وی در ادامه تصریح نمود: ادعای دکتر عبدالله در ارتباط با برنده شدن تیم ثبات و همگرایی مطلق نبود. اما شواهد و ارزیابی های تیم ما نشان می دهد که ما (تیم ثبات و همگرایی) برنده انتخابات ریاست جمهوری هستیم.

سخنگوی تیم انتخاباتی دکتر عبدالله از نحوه عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان نیز به شدت انتقاد نمود و خاطر نشان ساخت که ادامه این روند از سوی مردم افغانستان قابل قبول نیست.

فریدون خوزون پیرامون این موضوع گفت: تا زمانی که کمیسیون انتخابات بر اساس قانون به پیش نرود روند انتخابات نه برای ما و نه برای مردم و نه برای دیگر تیم های انتخاباتی قابل قبول نیست. خواست ما این است که کمیسیون قانون را مد نظر بگیرد.

سخنگوی تیم همگرایی از کمیسیون انتخابات افغانستان می خواهد که آرایی که بر اساس قانون و طرزالعمل ها باطل است را باطل اعلام کند تا زمینه برای تفتیش و بازشماری آرا فراهم شود.

به گفته خوزون خواست تیم ثبات و همگرایی این است که تعداد ۳۰۰۰۰۰ رأی که سالم بودن آن معلوم نیست از دور شمارش حذف گردد.

خوزون گفت: اگر این روند به صورت قانونی به پیش رود معلوم می شود که کدام تیم تا چه اندازه رأی آورده است و بعد از آن همه طرف ها همکاری می کنند تا انتخابات به نتیجه برسد.

خوزون گفت که تیم انتخاباتی دکتر عبدالله و مردم افغانستان نمی خواهند که به خواست یک تیم مشخص تن دهند: ما می گوییم که تن دادن به خواست ارگ ریاست جمهوری و یک تیم مشخص برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

شمارش آرا با مشکل جدید مواجه شده است

اما  «داوود سلطان زوی» سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در خصوص زمان احتمالی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگار مهر گفت: تیم دولت ساز بیش تر از همه خواهان شفافیت در روند انتخابات افغانستان است. اما فشار های موجود بر روی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان باعث خواهد شد تا این کمیسیون نتواند روند شمارش آرا را به درستی به پیش ببرد.

سلطان زوی در ارتباط با شفافیت در روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهم این است که تیم های انتخاباتی به کمیسیون اعمال فشار نکنند. دیده شده که برخی از مسئولین کمیسیون های ولایتی را بعضی از تیم ها رد کرده اند.

سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی همچنین مدعی شد که برخی از تیم های رقیب با توسل به زور تظاهرات اعتراضی را بر علیه تیم دولت ساز برپا کرده اند.

سلطان زوی گفت اگر درک درستی از روند فنی استفاده از فناوری بایومتریک در بین تیم های انتخاباتی وجود داشته باشد، کمیسیون انتخابات افغانستان می تواند کار خود را به درستی به پایان برساند.

سلطان زوی در واکنش به ادعاهایی که گویا کشورهای خارجی در امور کمیسیون انتخابات افغانستان نفوذ کرده و دخالت می کنند؛ گفت: روند انتخابات به گونه ای است که هیچگونه مداخله در نتیجه انتخابات نمی تواند تاثیر داشته باشد، چرا که در این برنامه رأی وجود دارد، ورقه رأی گیری وجود دارد، لیست رأی دهندگان وجود دارد، شواهد رأی گیری وجود دارد، صندوق ها وجود دارد، فقط و فقط اگر ما رای ها را حساب کنیم ناظرین وجود دارند و تمام پروسه در حضور تمام ناظرین انتخاباتی و نهاد ها صورت می گیرد پس به همین دلیل بازدید اعضای سفارت خانه ها و نمایندگان کشورهای مختلف در صورتی که کمیسیون به صورت مستقل کار خود را به پیش می برد هیچ تاثیری نخواهد داشت.

سلطان زوی می گوید که خواسته تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری اشرف غنی رئیس جمهور این کشور این است که تمام مسائل بر اساس اصول و قوانین انتخاباتی افغانستان به پیش رود.

سخنگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی خاطرنشان ساخت که بهتر است همه تیم های انتخاباتی بگذارند تمام مسائل بر اساس قانون حل شود و در اخیر کمیسیون انتخابات این کشور برنده انتخابات را معرفی کند.

سلطان زوی در این ارتباط تصریح کرد: در حالت فعلی برای هر بخش پیش بینی وجود دارد و در قانون و طرز العمل های انتخاباتی افغانستان برای رفع هر چالش راه حل سنجیده شده است. بهتر است بگذاریم که قانون کار خود را انجام دهد و همه آرا تفکیک شود. خود کمیسیون اعلام می کند که کدام تیم تا چه اندازه رأی دارد.

سخنگوی تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی انجام تقلب در انتخابات افغانستان را به کلی رد نکرد؛ اما تصریح نمود: ما نمی گوییم که انتخابات چگونه بوده یا نبوده (تقلب صورت گرفته یا نگرفته) ما به عنوان یک تیم انتخاباتی می گوییم که انتخابات صورت گرفت، در تمام انتخاباتی که در جهان برگزاری می شود تخطی ها و کارهای غیر اصولی صورت می گیرد، آرای پاک و ناپاک وجود دارد، اما در تمام جهان باید آرایی که برای آن شواهد کافی وجود ندارد از آرای پاک تفکیک شود.

سلطان زوی گفت که تیم دولت ساز خواهان شفافیت در انتخابات است؛ وی در این مورد تصریح نمود: ما می خواهیم تا آرای پاک مردم افغانستان حساب شود و آرای ناپاک از آن جدا شود و یگانه راه این موضوع این است که پروسه انتخابات بر روی رأی ها تطبیق شود، در طرزالعمل انتخابات برای هر موضوعی یک روند قانونی وجود دارد و اگر مانع تطبیق این روند شویم نمی توانیم آرای پاک را از ناپاک جدا کنیم ما اول از همه می خواهیم که آرای پاک مردم جدا شود.

کد خبر 4794786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =