طرح پردیس روستایی در ۱۰ روستای مستعد قزوین اجرا می شود

قزوین- مدیرکل دفتر روستایی استانداری قزوین گفت: در راستای توسعه اشتغال و رونق تولید در مناطق محروم، طرح پردیس روستایی در ۱۰ روستای دارای ظرفیت های گردشگری، اقتصادی و تولیدی اجرایی می شود.

اکرم نجفی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح پردیس روستایی گفت: طرح پردیس روستایی برای اولین بار در کشور در استان قزوین عملیاتی خواهد شد و این کار می تواند در صورت موفقیت در سایر نقاط نیز اجرایی شود.

وی بیان کرد: طرح پردیس روستایی با هدف کمک به توسعه اقتصادی روستاها و ایجاد اشتغال در مناطق محروم و دور افتاده اجرا می شود که اساس آن برگرفته از قانون توسعه ششم است که مطالعات مربوط به ماده ۳۷ برنامه در سالهای گذشته تاکنون در ۱۸۰ روستای استان مورد بررسی مطالعاتی قرار گرفته است.

نجفی یادآورشد: در استان قزوین تعداد ۱۸۰ هزار روستا دارای ظرفیت های اقتصادی و گردشگری شناخته شده که با تشکیل کارگاههای تخصصی و آموزشی ضمن توجیه مسئولان محلی و کشاورزان برای عملیاتی شدن آنها اقدام کرده ایم.

وی اظهارداشت: در اجرای این طرح تلاش شده تا بخش زیادی از تسهیلات اشتغال روستایی را به این بخش منتقل کنیم تا این حمایت های دولتی به صورت هدفمند در اختیار متقاضیان روستایی قرار گیرد.

روستائیان طرح های خود را ارائه کنند

نجفی اضافه کرد: هیچ محدودیتی برای ارائه طرحها نیست و نمایندگان روستاها می توانند ظرفیت های اقتصادی و گردشگری را به صورت پیشنهاد به کارگروه ارائه کنند تا مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد که پس از بازدید از محل و ارزیابی عملیاتی در صورت تصویب مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: برخی نهادها مانند کمیته امداد امام خمینی موافقت کرده اند هر سرمایه گذاری که برای مددجویان شغل ایجاد کند برای هر نفر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره پرداخت کنند.

۹ روستا در اولویت اجرای طرح پردیس روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین افزود: در حال حاضر ۱۰ روستا با پیشنهاد افراد محلی و کارشاسان در اولویت قرار گرفته که ۶ روستا مصوب شده و در حال بررسی زمین های پیشنهادی برای اجرای طرح هستیم.

وی تصریح کرد: روستای شاهین تپه و عصمت آباد در شهرستان بویین زهرا، روستاهای هیر و کلج در شهرستان قزوین، روستای کلنجین در شهرستان آوج و روستای فارسجین در شهرستان تاکستان در مرحله شناسایی و واگذاری زمین برای اجرای طرح پردیس روستایی است.

شش ماه فرصت برای شناسایی زمین 

نجفی اظهارداشت: برای شناسایی زمین در اجرای طرح پردیس روستایی شش ماه فرصت داده می شود و پس از آن تمام زیرساختها در این روستاها ایجاد می شود و اگر زمین تعیین نشد این اولویت به سایر مناطق داده خواهد شد.

وی اظهارامیدواری کرد با اجرای موفق طرح پردیس روستایی در استان قزوین بتوان الگوی مناسبی برای کمک به اشتغال و رونق تولید در روستاها در کشور ارائه کرد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین تصریح کرد: در اجرای طرح پردیس روستایی طرح های تولیدی، صنایع تبدیلی و کارگاهی در اولویت قرار دارد.

کد خبر 4795881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =