نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گسترش یافت

برگزیده جشنواره خوارزمی موفق به گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری شده که در علوم کامپیوتر کاربرد دارد؛ همچنین این طرح به حوزه نانو نیز گسترش داده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در راستای «گسترش نظام‌های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری» پژوهشی انجام داده و بر اساس آن موفق به کسب رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی در گروه تخصصی برق و کامپیوتر این جشنواره شده است.

دکتر قاسم جابری‌پور مجری طرح گسترش نظام‌های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گفت: سالهاست که حساب کامپیوتری به تدوین الگوریتم‌های کارایی عمل‌های حسابی و طراحی و پیاده سازی رقمی آنها می‌پردازد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه برای افزایش کارایی مدارهای مربوط، نظام‌های عددی نامتعارف (غیر دودویی و دهدهی متداول) مانند «مانده‌ای»، «افزونه‌ای» و «لگاریتمی» تعریف شده و مدارهای خاص عمل‌های حسابی و تبدیل اعداد از نظام‌های متعارف به آن نظام‌ها و برعکس، طراحی و پیاده سازی شده‌اند.

وی با بیان اینکه برای کاهش مصرف توان در کامپیوتر نیاز به راهکارهایی است که یکی از این راه حل‌ها انجام عملیات در نظام‌های عددی نامتعارف است گفت: در همین راستا مطالعات خود در زمینه گسترش نظام‌های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری را انجام دادیم.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: این مطالعات در راستای افزایش سرعت اجرای عملیات محاسبه (۴ عمل اصلی جمع، ضرب، منها و تقسیم) در کامپیوترها و دستگاه‌های دیجیتال اجرایی شده است ضمن آنکه موجب کاهش میزان گرمای تولید شده در حین انجام محاسبات در کامپیوترها خواهد شد.

جابری‌پور با بیان اینکه نظام عددی متعارف، حساب دهدهی است که در نظام کامپیوتری به صورت «دو دویی» و «باینری» محسوب می‌شود، خاطر نشان کرد: نظام عددی دهدهی دارای ۱۰ مقدار صفر تا ۹ است ولی در نظام عددی افزونه‌ای یک تا دو رقم ۱۰ و ۱۱ به آن اضافه می‌شود. کار کردن با این ارقام موجب می‌شود که سرعت انجام عملیات بالا رود و مصرف توان نیز کاهش یابد.

وی ادامه داد: با توجه به نیاز مبرم صنایع بیمه، بانکداری و هرگونه محاسبات پولی به حساب دهدهی، سریع‌ترین و کارآمدترین مدارهای چهار عمل اصلی و جذر در این طرح به ثمر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه نتایج این طرح به حوزه فناوری نانو نیز بسط داده شده است، گفت: نتایج این مطالعات در جهت بهبود کاربرد نظام‌های عددی در نظام‌های مدارهای دیجیتال است.

کد خبر 4857250

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =