فلسطینی ها هزینه هنگفتی را برای مذاکره و سازش های ناموفق می‌دهند

«مؤمن زلمی» کارشناس عراقی ضمن مهم و تاثیرگذار توصیف کردن فرمایشات مقام معظم رهبر انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس گفت: بسیاری از کشورهای منطقه در ظلم اسرائیل بە فلسطین نقش دارند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - حلیمه ملایی: مقام معظم رهبری در سخنرانی بی نظیر خود به مناسبت روز جهانی قدس به مهم‌ترین مسأله جهان عرب و اسلام که همان مسأله فلسطین و آزاد سازی قدس است اشاره کردند.

سخنرانی مقام معظم رهبری در روز جهانی قدس مورد توجه تحلیلگران و کارشناسان بین المللی به ویژه جهان عرب قرار گرفته است چرا که از لحاظ زمانی در سایه تشدید اقدامات رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس اشغالی و توسعه شهرک سازی ها و تلاش‌ها برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی انجام شد.

در همین راستا خبرنگار مهر مصاحبه‌ای انجام داده است با «مؤمن زلمی» کارشناس عراقی در حوزه مسائل خاورمیانه که مشروح آن در ادامه می‌آید.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبر انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس اظهار داشت: سخنان مهم رهبری در چارچوب فعالیت‌های فرهنگی روز جهانی قدس کە هم اکنون در جهان اسلام در جریان است، بیان شدە است و بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

متأسفانه فلسطینی‌ها هزینه بزرگی را برای مذاکره و سازش های ناموفق می‌دهند، هزینه‌ای که چندین سال است آنها را قربانی معادلات سیاسی منطقه کرده است مؤمن زلمی گفت: نقش بسیاری از کشورهای منطقه در مقابل ظلم و نقض حقوق بشر در فلسطین و قدس مدل خطرناکی از حفظ منافع سیاسی و تجاری است که کشورها زیر لوای «آتش سرخ من را نسوزاند دیگران مهم نیستند» بدان دامن می‌زنند.

این کارشناس عراقی در مورد آن بخش محوری از سخنان آیت اللە خامنە ای کە فرمودند «محصور کردن فلسطین به سازش و نزاعی فلسطینی یا عربی اشتباه بزرگی است». گفت: این گفته مهم، موضوع فلسطین را فراتر از نزاعی محلی تصور می‌کند.

وی افزود: قدس نه تنها قبله اول مسلمانان و قلب مؤمنین است بلکه رمز و نماد مقاومت و پایداری در مقابل ستم و توحش است. بیش از آنکه قلمرویی محلی باشد، برای ما واجد جایگاهی قدرتمند جهانی است. قدس برای جهان اسلام بن مایه انقلابی انسانی در راستای روایت شکوهمندی انسانی و حفظ کرامت انسانی در سطح جهانی است. بنابراین تنها ساکنین این کشور و نمازگزاران مسجدالاقصی باید درباره نقشه و سرنوشت مرزهای فلسطین تصمیم بگیرند و نە آنهایی که فلسطین را مال المعامله خود کرده‌اند.

این کارشناس کُرد عراقی دربارە بخش دیگری از بیانات آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی کە متذکر شدند؛ «مذاکره با آمریکا و دیگر دولت‌های غربی و نیز با مجامع بی‌خاصیت بین‌المللی، تجربه تلخ و ناموفق فلسطین است»، اظهار داشت: از این گفته ایشان می‌توان معانی مختلفی استنباط کرد. متأسفانه فلسطینی‌ها هزینه بزرگی را برای مذاکره و سازش های ناموفق می‌دهند، هزینه‌ای که چندین سال است آنها را قربانی معادلات سیاسی منطقه کرده است. تمامی اقداماتی که به نام فلسطین صورت می‌گیرد، تنها معامله با خون جوانان و پاسداران آب و خاک قدس بوده است.

دکتر زلمی افزود: آنچه صورت گرفته تنها تضمین منافع اقلیتی تجار و بازرگان بوده که آماده‌اند همه چیز را حتی مقدساتشان را قربانی جیب‌های خود کنند. به همین جهت اکنون برای بسیاری از کشورهای منطقه مسئله فلسطین بیش از آنکه مسئله‌ای انسانی و قانونی و حتی سیاسی باشد، موضوع و محل بازرگانی است. اما خوشبختانە کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران در این وادی تلاش‌های زیادی برای آزادی فلسطین و قدس شریف انجام دادەاند کە بە لطف خداوند مثمرثمر خواهد بود.

کد خبر 4932265

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =