امام خمینی اسوه است/ انقلاب ایران؛ اولین انقلاب حقیقی اسلامی

رئیس اندیشکده تمدن اقلیم کردستان، انقلاب اسلامی را یک معجزه دانست که با اتکاء به اندیشه و تلاش امام خمینی (ره)، بە شکلی غیر قابل تصور به سر منزل موفقیت رسیده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - امروز سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران است. رهبری که در دیدگاه بسیاری از شخصیت‌های جهانی شناخته شده است. کسی که ویژگی‌های متفاوتی از دیگر رهبران جهان دارد و این نکته را می‌توان در تفسیر مواضع و دیدگاه‌های ایشان در سخنان رهبران بزرگ جهان دید.

ایشان صاحب انقلاب و تفکری بودند که در داخل مرزها نماند و هندسه آن اکنون در تمامی جهان رو به گسترش است. و این بخش مهم انقلاب و تفکر امام خمینی است. آنچه که برخی از آن با نام مصادره انقلاب از آن برای ایجاد ایران هراسی و نیز اعتبار زدایی از انقلاب ایران نام می‌برند.

تمامی شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی جهان صرف نظر از مواضع متفاوت و حتی ضدیت با انقلاب اسلامی ایران اما نتوانستند نقش مهم و تأثیرگذار امام خمینی در تغییر روند تاریخ و معادله جهانی را نادیده بگیرند.

در این میان پرفسور «سید احمد برزنجی» استاد دانشگاه و رئیس اندیشکده تمدن در اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر جایگاه و نقش احیاگرانه امام خمینی (ره) در تاریخ ١٤٠٠ ساله اسلام، گفت: آرمان‌های اسلامی که پس از شهادت امیرالمومنین علی (ع) به فراموشی سپرده شده بود، از طریق امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران نمود پیدا کرد. از این جهت انقلاب اسلامی ایران اولین انقلاب حقیقی اسلامی است که نه با ابزار قهری، بلکه به صورت خودجوش و مردمی پیروز گردید.

وی افزود: تمامی تلاش امام خمینی (ره) احیا دوباره اسلام بر مبنای روح انقلابی آن بود و در راستای تحقق آن تلاش و مبارزه کرد و مبارزه ایشان خود بستری برای تسری اندیشه و موضع ایشان شد. چرا که امام خمینی (ره) همواره بر این اصل تاکید داشتند که نباید این انقلاب به هیچکدام از بلوک‌های شرق و غرب وابسته باشد و یگانه ایدئولوژی انقلابی به زعم ایشان، ایدئولوژی اسلامی بود. همین موجب پیروزی انقلاب اسلامی و در عین بی نظیری این انقلاب در سطح منطقه و جهان شد؛ انقلابی که نه تنها ماحاصل تحریک و تشویق کشورها و ملت‌های بیگانه نبود، بلکه به شکلی مردمی و غیرمسلحانه و با پرهیز از خشونت و با اتکاء به ایمان و اعتقاد خویش در مقابل یکی از قدرتمندترین و تا دندان مسلح‌ترین کشورهای جهان عرض اندام نمود و با چنین رویکردی رژیم شاهنشاهی را از پای درآورد.

رئیس اندیشکده تمدن در اقلیم کردستان، انقلاب اسلامی را یک معجزه دانست که با اتکاء به اندیشه و تلاش امام خمینی (ره)، بە شکلی غیر قابل تصور به سر منزل موفقیت رسیده است.

برزنجی در ادامه تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر دنیای اسلام، توفیق انقلاب اسلامی را اصلی بدیهی دانست و تصریح کرد: امام و انقلاب اسلامی برای همه کشورهای غصب شده و تحت ستم جهانی (چه اسلامی و غیر آن) الگو و اسوه‌ای بی همتا به شمار می‌آید و آموزه‌های ایشان اعم از خوداتکایی، مردمی بودن و عدم وابستگی به بیگانگان که همواره در بیانات و تالیفات خویش بر آن تاکید داشتند، در انقلاب اسلامی تجلی یافته است. امام خمینی (ره) به صراحت فرمودند که انقلاب اسلامی حامی تمامی ملت‌های تحت ستم و مستضعفین جهانی است. به همین جهت این انقلاب ضمن آنکه زمینه ساز بیداری جهانی شد، در نوع خود اولین و نادر بود.

به گفته این استاد دانشگاه، عمده عوامل فوق و نقش انکارناپذیر امام خمینی (ره) موجب شد که تمامی آزادی خواهان و مبارزان حق علیه باطل، انقلاب اسلامی را به عنوان اتفاق و رخدادی مبارک، الگوی خویش قرار دهند.

چرا که الگوی اسلامی تراوش یافته از دل انقلاب اسلامی و اندیشه‌های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، مبتنی است بر اسلامی حقیقی و نه سیاسی؛ اسلامی از جنس اسلام محمدی (ص)، حضرت علی و اهل بیت (ع) اش که با خون خود آن را حفظ نموده بودند. اسلامی که امام خمینی آن را از نو احیا نمود تا هزاران رهرو و طلبه ایشان جان بر کف، در راه اعتلای آن بکوشند.

کد خبر 4941051

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =