طراحی سامانه های هوشمند جهت تشخیص اولیه بیماری و تداخل دارویی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر سامانه های هوشمند برای تشخیص اولیه بیماری و بررسی تداخلات دارویی را طراحی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، محققان یک شرکت مستقر در مرکز نوآوری دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند اپلیکیشن هایی مبنی بر طراحی تداخلات دارویی، تشخیص اولیه بیماری بر اساس الگوریتم های هوشمند و داده های بالینی، تشخیص بیماری های مغز و اعصاب از طریق پردازش های دادگان پاراکلینیکی و کلینیکی را طراحی کنند.

نیما شریفی صادقی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  سرپرست شرکت دانش بنیان و مجری طرح «تحلیل و جداسازی بیماری های کاهنده روان با استفاده از شبکه های عمیق، بهبود جداسازی سه بعدی تومور مغزی با استفاده از شبکه های چند لایه  تعمیم یافته» گفت: ما در صدد برآمدیم در قالب این پروژه اپلیکیشن هایی را طراحی کنیم.

وی با اشاره به یکی از این اپلیکیشن ها گفت: ما توانستیم  مجموعه نرم افزارهایی را تهیه کنیم که می تواند بیماری های مغز و اعصاب را به صورت اتوماتیک بدون دخالت پزشک تشخیص دهد.

به گفته شریفی، این اپلیکیشن با استفاده از تشخیص های افتراقی و تصاویر پاراکلینیکی امکان تشخیص بیماری های مغز و اعصاب را فراهم می کند. این اولین اپلیکیشن در کشور است که به تشخیص بیماری های مغز و اعصاب می پردازد؛ این اپلیکیشن همانند یک پزشک عمل کرده و در تصمیم گیری به پزشک معالج کمک می کند.

وی ادامه داد: در این اپلیکیشن ۹۳۸ بیماری و ۱۰ هزار سوال تخصصی را جمع آوری کردیم و بر اساس یک الگوریتم تصمیم گیری عمل می کند. به واسطه اینها بیمار می تواند با پاسخ به سوالات، بیماری خود را بیابد.

این محقق در خصوص نرم افزار بومی که در حوزه دارو توسط این تیم طراحی شده گفت: اپلیکیشن دومی که توسط این تیم  طراحی شده در خصوص تداخلات دارویی است. جان بسیاری از افراد با تداخلات دارویی به خطر می افتد.

وی ادامه داد: این سامانه، داروهای مورد استفاده بیمار را چک می کند و تداخلات را می یابد؛ در واقع این سامانه همانند یک دستیار پزشک عمل کرده و به بیمار کمک می کند که با تداخلات دارویی به وی آسیبی وارد نشود.

شریفی افزود: سامانه سومی که دراین مرکز  طراحی کردیم در مورد تشخیص بیماری هایی همچون ام اس، آلزایمر، پارکینسون، با استفاده از علائم بالینی است. هدف ما از طراحی این اپلیکیشن ها اگاهی رسانی و کاهش درصد خطای پزشکی درنتیجه بالابردن استانداردهای پزشکی است.

وی با بیان اینکه مشابه این اپلیکیشن ها در کشورهایی مانند امریکا و انگستان طراحی شده، گفت: این اپلیکیشن ها مطابق استانداردهای کشور ما نیست از این رو نیاز بود که اپلیکشن های مورد نیاز کشور را طراحی کنیم.

این محقق با تاکید بر اهمیت سلامت الکترونیک و سهولت درمان در کشور گفت: این اپلیکشن ها به زودی وارد پلتفرم های آنلاین می شود و امکان استفاده از آن فراهم خواهد شد.

این پروژه به سرپرستی دکتر محمد باقر مهناج استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر  به سرانجام رسیده است.

کد خبر 4962182

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =