۱۰ شهریور ۱۳۹۹، ۱۵:۲۴

در نشست هم اندیشی کاهش مصرف پلاستیک مطرح شد؛

ضعف ضابطه برای کاهش مصرف پلاستیک

ضعف ضابطه برای کاهش مصرف پلاستیک

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس برخی از آمارها کشور ما جزو 10 کشور با مصرف بالای پلاستیک است، گفت: ما ضوابطی برای کاهش مصرف پسماند پلاستیکی نداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ در نشست مشترک مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با یک بانوی کارآفرین پسماند، چالش‌های کاهش مصرف پلاستیک و عدم نتیجه بخشی اقدامات و برنامه‌های اجرا شده در این زمینه بررسی شد.

شینا انصاری در این نشست بر ضرورت آگاهسازی شهروندان از مخاطرات زیست محیطی استفاده از کیسه‌های پلاستیکی تاکید کرد و گفت: برای حفظ سلامت و محیط زیست، می‌بایست مصرف کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بار مصرف را کاهش داد و از کیسه‌های پارچه‌ای وجایگزین های پایدار استفاده نمود.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس برخی از آمارها کشور ما جز ده کشور با مصرف بالای پلاستیک است گفت: ما ضوابطی برای پسماند پلاستیکی و کاهش مصرف مواد آسیب رسان به محیط زیست نداریم و من معتقدم تحقق کاهش مصرف پلاستیک در کشور نیازمند وضع سیاستهای بازدارنده و تشویقی و تقویت زیرساخت هاست.

وی در ادامه تصریح کرد: اگرچه امروزه مبحث پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر مورد توجه قرار گرفته است اما هنوز ابهامات فراوانی وجود دارد و توسط متخصصان محیط زیست تأیید نشده است و از آنجایی که این محصولات می‌توانند به اجزا بسیار ریزتری تجزیه شوند، با پدیده ریز پلاستیک‌ها مواجه هستیم که به مراتب خطرناک‌تر هستند.


انصاری بر نهادینه ساختن الگوهای فرهنگی در زمینه کاهش استفاده از این محصولات در سطح جامعه اشاره کرد و افزود: اقداماتی نمادین و در راستای فرهنگ سازی از سوی شهرداری تهران در هفته بدون پلاستیک از تاریخ ۱۴ تا ۲۱ تیر ماه اجرا شد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به نقش آموزش و فرهنگ سازی توسط سازمانهای مردم نهاد هم در این زمینه اشاره کرد و گفت: به طور مثال در یکی از شعب فروشگاه‌های شهروند خط خرید سبز راه اندازه شده است و برای افرادی که تمایل به خرید محیط زیستی داشته باشند و از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند، امتیازاتی در نظر گرفته می‌شود.

در ادامه این نشست «هایده شیرزادی» با بین اینکه زباله‌های پلاستیکی شامل مواد پلیمری و مصنوعات آن است که به دلیل ماهیت خاصی که دارند سال‌ها در طبیعت مانده و تجزیه نمی‌شوند.تصریح کرد: عمر زباله‌های پلاستیکی را بر اساس تحقیقات دانشمندان حدود ۵۰۰ تا هزار سال است که با این شرایط اولین زباله‌های تولیدی بشر هنوز در طبیعت است و تجزیه نشده‌اند.

مدیرعامل شرکت بازیافت زباله کرمانشاه معتقد است: زباله‌های پلاستیکی ۱۵ تا ۲۰ درصد زباله‌ها را به خود اختصاص می‌دهند که کیسه‌های نایلونی با سهم ۶ تا ۷ درصدی بیشترین سهم را دارند.

شیرزادی با تاکید بر اینکه تولید حداقل ۸ درصد از پسماندهای تهران قابل پیشگیری است گفت: معتقدم بررسی نوع پسماندها، میزان آنها و نحوه کاهش آنها در تمامی واحدها از جمله مسکونی و تجاری، نیازمند آنالیز فیزیکی دقیق و علمی با نتیجه گیری کاربردی است که پس از ان می‌توان روش‌های کاهش تولید و مصرف پلاستیک را طراحی کرد.

وی با بیان اینکه تهران بزرگترین سایت دفع پسماند را دارد اظهار داشت: حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد از پلاستیک‌های مصرفی ارزشمند و قابل بازیافت است.

وی به تجربیات سایر کشورها در برنامه ریزی کاهش مصرف پلاستیک اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا اعلام نمود که تا سال ۲۰۱۰ میانگین سرانه مصرف کیسه‌های پلاستیکی برای هر فرد در سال ۷۰ عدد کیسه پلاستیک خواهد بود و پس از آن اعلام نمود که تا سال ۲۰۲۵ این رقم باید به ۴۰ کاهش یابد این در حالیست که پس از اعلام اتحادیه اروپا، کشور آلمان دو سال پیش، کاهش سرانه مصرف کیسه‌های پلاستیکی هر فرد ۳۰ عدد را بعنوان یک پیروزی اعلام کرد.

شیرزادی با انتقاد از اینکه کشور ما در زمینه کاهش مصرف پلاستیک برنامه مشخصی ندارد گفت: تغییر مدیریت‌ها، نبود قانون کاهش مصرف پلاستیک و در عین حال نداشتن یک برنامه مشخص و مدون در این زمینه باعث شده، اقدامات مقطعی که در این زمینه تاکنون صورت گرفته موفق و پایدار نبوده است.
بانوی کارآفرین حوزه پسماند تنها راه کاهش زباله‌های پلاستیکی را کاهش تولید آن دانست و یادآوری کرد: در کشورهای دیگر مردم موظفند برای کیسه‌های نایلونی پول پرداخت کنند و این کار باعث می‌شود برای خرید سبد با خود ببرند و کمتر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنند.

کد خبر 5012284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha