صالحی‌امیری: بابت نتیجه‌گیری از سفرهایم ضمانتی نمی‌دهم

رئیس کمیته ملی المپیک دستاوردهای سفر وی و هیات همراهش به عمان و برگزاری نشست های پرتعداد با همتایان خود را برای ورزش کشور مفید ارزیابی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک که هفته گذشته برای حضور در مجمع عمومی شورای المپیک آسیا به مسقط عمان سفر کرده بود روز شنبه نشست خبری برگزار کرد تا دستاورد خود را از این سفر و دیدارهای برگزار شده در آن تشریح کند.

ملاک‌های کسب کرسی‌های بین المللی
وی در آغاز نشست خود با تاکید بر تاثیرگذاری دیپلماسی بر ورزش گفت: اولین الزام در کسب کرسی بین المللی روابط سیاسی است، قدرت اقتصادی در درجه دوم اهمیت قرار دارد. به همین دلیل کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن و چین به خاطر سرمایه گذرای بیشتر امکان کسب کرسی بیشتری هم دارند.

باید از امروز برای آینده برنامه ریزی کرد
صالحی امیری به رای مجمع شورای المپیک آسیا برای میزبانی جدید قطر در بازی‌های آسیایی ۲۰۳۰ اشاره کرد و ادامه داد: نکته بعدی که باید توجه داشته باشیم اهداف بلند مدت است، اگر خواستار کرسی در چند سال آینده هستیم باید امروز برای آن برنامه داشته باشیم.

تاثیر تربیت نیروی انسانی بین المللی
وی قدرت چانه زنی و مذاکرات دیپلماسی را عامل چهارم و تاثیرگذار دیگر در کسب کرسی بین المللی عنوان کرد و گفت: فعالیت در عرصه بین المللی و تربیت نیروی انسانی تاثیر زیادی در این زمینه دارد.

خیلی از کرسی‌ها تاثیری برای ورزش ایران ندارند
رئیس کمیته ملی المپیک با تاکید بر اینکه باید تعریف درستی از «کرسی» داشت، خاطرنشان کرد: از مجموع کرسی‌هایی که ورزش ایران در اختیار دارد، شاید ۱۰ درصد مهم و نتیجه بخش خواهند بود. با صراحت می گویم خیلی از کرسی‌ها تاثیری در ورزش قهرمانی ما ندارند. کرسی باید قدرت و توانایی اثرگذاری برای یک فدراسیون و رشته مربوطه در عرصه بین المللی داشته باشد. بیشتر کرسی‌ها جنبه تشریفاتی دارند.

صالحی امیری در همین زمینه با بیان اینکه باید از این پس دنبال کرسی‌های اثرگذار باشیم، یادآور شد: شاید اگر خیلی از کرسی‌ها امروز از ورزش ایران‌گرفته شود هیچ اثر سویی برای ورزش مان ندارد.

وی با تاکید بر اینکه برای کسب بین المللی اثرگذار باید به عوامل موثر برای کسب آن توجه ویژه ای داشت، خاطرنشان کرد: به خاطر کرونا طی یک سال گذشته از مجامع و مراودات بین المللی دور شدیم اما مجمع شورای المپیک آسیا فرصت مناسبی بود تا رایزنی‌هایی داشته باشیم.

دستاوردهای سفر به عمان
صالحی امیری در ادامه به مجموع دیدارهایی که در سفر به عمان با مقامات ورزشی کشورهای مختلف داشت، اشاره کرد و دستاورد این سفر را توضیح داد.

به گفته صالحی امیری، وی در سفر به قطر با افرادی همچون شیخ احمد الفهد الصباح رئیس شورای المپیک آسیا، روسای فدراسیون‌های جهانی کاراته و وزنه برداری، رئیس آسیایی دوومیدانی و مقامات ورزشی کشورهای ازبکستان، قطر، عمان، عراق و دیدار داشته و در مورد موضوعات مهمی بحث شده که بازگشت کاراته به المپیک یکی از آنهاست.

افزایش همکاری با ورزش عربستان با کسب مجوز سیاسی
صالحی امیری در پاسخ به پرسشی در رابطه با «کارشکنی عربستان و اینکه این کشور میزبان بازی‌های آسیایی ۲۰۳۴ شده است، در کل برنامه کمیته برای ارتباط ورزشی با عربستان و حضور در مسابقاتی به میزبانی این کشور چیست؟»، خاطرنشان کرد: در حوزه ورزشی فعلاً قطع ارتباط هستیم اما در قالب باشگاه‌ها در آسیا بازی‌ها را برگزار می‌کنیم. امیدواریم با دیپلماسی ورزشی همکاریها را افزایش دهیم اما این منوط به کسب مجوز سیاسی از مراجع کشور است.

میزبانی مسابقات آسیایی هندبال از ایران گرفته می‌شود اگر...
وی در این زمینه به کارشکنی صورت گرفته از طرف عربستان در رابطه با مسابقات هندبال اشاره کرد و افزود: در خصوص هندبال مسئله سیاسی نیست. اینگونه توافق شده که این رویداد اسفندماه در شیراز برگزار شود. البته با توجه به وضعیت قرمز شیراز کنفدراسیون آسیا اعلام کرد این رویداد را به قطر واگذار می‌کند. شیخ احمد اما گفت این رویداد در ایران می‌ماند مگر اینکه شرایط کرونا اجازه ندهد.

برای همکاری با قطر زیرساخت‌های لازم مهیا نیست
صالحی امیری در رابطه با موضوعی که پیش از این در مورد کمک ایران به قطر برای برگزاری جام جهانی مطرح شده بود، گفت: با مقامات مربوطه در ایران صحبت‌هایی داشته‌ایم، قرار شد بندی در تفاهم نامه مبنی بر مهیا شدن شرایط برای برگزاری اردوی تیم‌های منتخب جهان در مناطق آزاد داشته باشیم. البته باید استانداردهای لازم و زیرساخت‌ها را داشته باشیم. مشکل اینجاست که فعلاً زیرساخت‌ها را الان نداریم اما امیدوارم تا زمان برگزاری جام جهانی شرایط فراهم شود.

مگر شهدا جزو ستارگان نیستند؟
رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه نشست خبری خود در مورد شعار کاروان برای المپیک توکیو گفت: طبق فراخوان صورت گرفته «ستارگان پارسی» بیشترین رای را داشته است، در نشست آتی ستاد عالی نام کاروان را نهایی و مصوب می‌کنیم. کماکان جام ارجان به عنوان نماد کاروان مصوب است.

وی تاکید کرد: اشکالی گرفته شده مبنی بر اینکه چرا از نام شهدا برای نام کاروان استفاده نشده است، سوال من این است که مگر شهدا جزو ستارگان نیستند؟ رویکرد ما در نظر گرفتن جمع قهرمانان است.

کار تخصصی برای لباس کاروان
وی همچنین در مورد لباس کاروان توضیحاتی کلی از روند کار از ابتدا تاکنون ارائه کرد و گفت: برای اولین بار از سلیقه گرایی شخصی فاصله گرفتیم تا توسط متخصصان حوزه مد و لباس در مورد پوشش کاروان تصمیم گرفته شود.

امتیازاتی که ورزش ایران از قطر می‌گیرد
رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «ایران با قطر در کسب میزبانی بازی‌های آسیایی ۲۰۳۰ همکاری داشته و آیا در کل این همکاری دو طرفه است؟»، گفت: اصل دیپلماسی ورزشی در این است که وقتی امتیازی می‌دهی در مقابل امتیازی هم بگیری؛ ما جلساتی با حضور صاحبنظران در کمیته ملی المپیک داشتیم و به این جمع بندی رسیدیم که درخواست‌ها مادی نباشد. استفاده از زیر ساخت‌ها و برگزاری اردوها، بازی دوستانه، تبادل مربی و در پیش نویس تفاهم نامه با قطری‌ها در نظر گرفته شده است. توافقات شفاهی صورت گرفته و قرار است به امضا برسد.

بابت نتیجه گیری از سفرهایم ضمانتی نمی‌دهم
«مشابه سفری که شما و همراهانتان به عمان داشتید را روسای پیشین کمیته ملی المپیک و در کل مدیران قبلی ورزش داشته‌اند اما ای سفرها هیچ گاه تاثیر مثبتی برای ورزش ایران نداشته کمااینکه امروز وضعیت ورزش کشور به گونه‌ای است که خود شما از آن به خصوص شرایط کرسی‌های بین المللی گله مند هستید. دستاورد این سفر و در کل سفرهای اینچنین شما برای ورزش چیست، چه زمانی مشخص خواهد شد و در کل چه ضمانتی وجود دارد که این سفرها نتیجه داشته باشد؟»

این پرسش خبرنگار مهر بود که سیدرضا صالحی امیری در واکنش به آن گفت: سفر مسیری است برای رسیدن به هدف نه خود هدف؛ در این سفر گفتگو هایی داشتیم با دو هدف تولید فرصت و رد تهدید، اینها هدف گذاری است، ما الزام به حضور داشتیم برای اینکه باید در مجمع شرکت می‌کردیم به خصوص که ایران عضو فعال شورای المپیک آسیاست. تقسیم کار کردیم برای اینکه حضور موثر داشته باشیم نه تشریفاتی، آقای سجادی نشست‌هایی درحوزه کاری خود داشت، آقای فخری هم گفتگوهای جداگانه ای با برخی مقامات داشت. من هم ۱۰ ملاقات داشتم. این مسیر باید ادامه داشته باشد تا به نتیجه برسد، کسی نمی‌تواند تضمینی بدهد اما من همین را می گویم که در نتیجه همین سفر ۵ توافق داشتیم برای امضای تفاهم نامه همکاری.

اعتراض به فیفا به خاطر حذف کمیته المپیک
رئیس کمیته ملی المپیک در مورد حذف این کمیته از مجمع فدراسیون فوتبال گفت: در همه کشورها کمیته عضو مجمع همه فدراسیون هیات بعضاً ریاست مجمع را هم بر عهده دارد. اینجا بی تدبیری صورت گرفته است. من نامه اعتراض به اینفانتینو نوشتم و منتظر پاسخ هستم.

به اختلافی میان شورای نگهبان و ریاست جمهوری ورود نمی‌کنیم
صالحی امیری همچنین در مورد اساسنامه کمیته ملی المپیک و روند تصویب آن تا به امروز اینگونه توضیح داد: در مورد اساسنامه و تصویب نهایی آن میان ریاست جمهوری و شورای نگهبان اختلاف حقوقی است که ما وارد آن نمی شویم‌. اساسنامه بعد از تصویب در هیات اجرایی، به تصویب مجمع رسید و سپس توسط کمیته بین المللی المپیک هم تصویب شد. در کل اساسنامه میان ما و IOC دوازده بار رفت و برگشت داشت و بعد از آن به دولت رفت. این اساسنامه بعد از اینکه توسط کمیسیون اجتماعی تصویب شد به صحن دولت رفت و آنجا هم مصوبه گرفت. در کل ما برای تصویب اساسنامه مسیر قانونی را طی کرده‌ایم.

رئیس کمیته ملی المپیم تاکید کرد: شورای نگهبان بر اساس اصل ۸۵ معتقد است اساسنامه باید به تصویب آنها برسد و دولت هم معتقد است اساسنامه شرکت‌های دولتی باید به تصویب شورای نگهبان برسد و چون کمیته و فدراسیون‌ها نهاد عمومی غیر دولتی است لازم نیست به تصویب شورای نگهبان برسد. در کل اینکه ما بر اساس اساسنامه کارها را انجام می‌دهیم و هر چه توافق دولت و شورای نگهبان باشد انجام و در عین حال دغدغه‌های شورای نگهبان را رفع می کنیم‌.

کد خبر 5099130

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =