صید ۱۳۱۱ تن ماهی استخوانی از دریای خزر / کاهش ۲۱ درصدی نسبت به ۹۸

یک مقام مسئول گفت: ۱۳۱۱ تن ماهی استخوانی تا پایان آذرماه امسال از دریای خزر صید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات افزود: صید ۱۳۱۱ تنی ماهیان استخوانی در دریای خزر نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ نزدیک به ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مختار آخوندی برودت هوا، آلودگی‌های زیست محیطی در رودخانه‌ها و صید غیر مجاز را از دلایل کاهش صید اعلام کرد.

وی با بیان این که عمده صید ماهیان استخوانی از دریای خزر در اسفند و فروردین سال بعد انجام می‌شود، اظهار داشت: هنوز برای پیش بینی و قضاوت درباره میزان صید ماهیان استخوانی زود است.

آخوندی گفت: از کل ماهیان استخوانی صید شده ۴۲۷ تن مربوط به ماهی سفید بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی میزان صید ماهیان کفال را در مدت یاد شده ۵۳۶ تن، ماهی کپور ۳۰۶ تن و سایر گونه‌ها را ۴۲ تن اعلام کرد و اذعان داشت: میزان صید ماهی کفال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد، ماهی کپور ۲۰ درصد و سایر گونه‌ها ۱۱ تن کاهش نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره سهم صید ماهیان استخوانی در هر یک از استان‌های شمالی کشور گفت: تا پایان آذرماه امسال در استان گلستان ۴۳۷ تن، مازندران ۷۱۲ تن و در گلستان ۱۶۲ تن ماهی استخوانی صید شده است.

وی سرانه صید هر یک از شرکت‌های تعاونی صید پره را در این مدت را ۱۱.۲ تن عنوان و خاطرنشان کرد: در مدت مشابه سال قبل، سرانه صید شرکت‌های تعاونی صید پره ۱۴.۲ تن بود.

آخوندی گفت: صید پره ماهیان استخوانی در استان‌های شمال کشور از ۲۲ مهر ماه آزاد شده است.

وی در مورد آزادسازی بچه ماهی در استان‌های شمالی اظهار داشت: طی پنج سال اخیر، هر سال حدود ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی شده است.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران افزود: از این میزان، ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون قطعه مربوط به بچه ماهی سفید و ۴۰ میلیون قطعه مربوط به بچه ماهی کپور است.

وی با اشاره به این که در چند سال اخیر با مشارکت صیادان، تکثیر و رهاسازی بچه ماهی نیز انجام می‌گیرد، گفت: سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون قطعه بچه ماهی سفید نیز با مشارکت صیادان در رودخانه‌ها رها سازی می‌شود.

کد خبر 5113776

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =