راهکار کاهش هزینه های بستری/تجربه موفق سفره سلامت در بیمارستان ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر ضرورت استفاده از تجربیات روزهای کرونایی در مدیریت بیمارستان ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلیل کوهپایه زاده، در جمع مدیران عامل بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: سال ۹۹ سالی پرتلاطم بود، کرونا موجب شد، فشار زیادی متوجه نظام سلامت شود. هزینه‌های زیادی دادیم و البته تجربه‌های زیادی را هم به دست آوردیم که هر کدام نوشتنی و قابل ثبت برای آینده است.

وی با قدردانی از تلاش‌های انجام شده، خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای دوران کرونا توجه ویژه به نظام سلامت از سوی همه دست اندرکاران کشور است که هیچ وقت حتی در طرح تحول سلامت هم تجربه نشده بود.

کوهپایه زاده با بیان اینکه راه اندازی یک بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی در شهر قدس از اتفاق‌های خوب در سال جاری بود، افزود: ساختمان جدید بیمارستان فیروزآبادی نیز به زودی افتتاح می‌شود و بیمارستان ملارد و امام خمینی شهریار نیز در ماه‌های ابتدایی سال آینده به بهره برداری می رسند.

وی با اشاره به تدوین برنامه جامع علمی وفناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار کرد: این برنامه مسیر دانشگاه را برای هشت ساله آینده مشخص می‌کند و برنامه‌های عملیاتی یک ساله مبتنی بر آن نوشته می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: بیمارستان‌ها اعم از آموزشی و غیر آموزشی باید در این برنامه حضور فعال داشته باشند.

کوهپایه زاده ادامه داد: در همه گیری کرونا به این نتیجه رسیدیم که در حوزه آموزش بالینی به صورت مجازی باید بیش از این کار شود. خوشبختانه در برخی بیمارستان‌ها کارهایی به صورت پایلوت انجام شد و امیدواریم در سال آینده این تجربه‌ها در سطحی وسیع‌تر به بیمارستان‌های دیگر هم تعمیم داده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین با اشاره به اهمیت حرکت از بستری بیمار به سمت درمان سرپایی به منظور کاهش هزینه‌های درمان و افزایش فرانشیز، گفت: آموزش درمان‌های سرپایی به دانشجویان پزشکی را باید جدی بگیریم تا این شکافی که ایجاد شده، جبران شود.

وی افزود: در بسیاری از بیمارستان‌های ما مراجعه و درمان بیماران سرپایی وجود دارد که هر کدام از آنها فرصتی برای آموزش به دانشجویان هستند.

کوهپایه زاده با اشاره به وضعیت نامطلوب هتلینگ بیمارستان‌ها به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، گفت: بهترین راه این است که درمان را از بستری به بیمار به سمت درمان سرپایی سوق دهیم تا هزینه‌های نظام سلامت کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: توجه به آموزش‌های غیر پزشکی هم نباید کمرنگ شود؛ برون سپاری بخش‌های مختلف پاراکلینیکی نباید به مفهوم فراموش کردن دانشجویان پیراپزشکی باشد.

وی گفت: دانشکده داروسازی و دندانپزشکی هم از سال آینده از طریق کنکور در کنار دانشجویان خارجی و دانشجویان انتقالی دانشجو می‌پذیرد.

کوهپایه زاده با بیان اینکه معاونت آموزشی توسعه رشته‌های فلوشیپی را پیگیری می‌کند، افزود: باید از فرصت‌ها به ویژه وجود نگاه مثبت دکتر مصطفی قانعی به عنوان دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور استفاده کرد تا بسیاری از رشته‌ها که چندین سال متوقف بودند، مجوز دوباره برای ارائه بگیرند.

وی گفت: از طراحی دوره‌های کوتاه مدت و آموزش دانشجویان خارجی هم غافل نشوید؛ این دوره‌ها فرصتی برای افزایش اعتبار دانشگاه و همچنین کسب درآمد هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه بیمارستان‌های ما از حوزه فناوری دور هستند، افزود: جا دارد هر یک از بیمارستان یک مرکز رشد داشته باشند و با کمک معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه توانایی فناورانه خود را عملیاتی کنند.

وی خاطر نشان کرد: دفتر مطالعات بالینی بیمارستان نیز همچون مرکز رشد باید زیر نظر رئیس بیمارستان فعال باشد تا نگاه دانشگاهی به ارائه خدمات داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: هنوز به موضوع تله مدیسین خیلی نپرداخته‌ایم و این در حالی است که بخش خصوصی در این حوزه جلوتر و موفق تر عمل می‌کند. بنابراین با کمک معاونت درمان به این موضوع هم بپردازید.

وی با اشاره به تجربه موفق سفره سلامت در دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: هم اکنون چهارده بیمارستان از خدمات سفره سلامت برای تأمین غذای بیماران استفاده می‌کنند. شاید این تجریه در مورد رختشویخانه های بیمارستان‌ها هم بتواند، تکرار شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه با تاکید بر اینکه نسبت به گردشکری سلامت کم توجهی نشود، افزود: از تجریه هایی که در بیمارستان‌های حضرت رسول اکرم (ص) و شفایحیاییان به دست آمده، استفاده کنید؛ البته امیدواریم معاونت درمان وزارت بهداشت کمک کند که مسیر گردشگری سلامت به عنوان یک راه کسب درآمد روشن‌تر شود.

وی از مدیران عامل بیمارستان‌ها خواست تا واحدهای اقتصاد سلامت را در بیمارستان‌ها فعال کنند و در ادامه اظهار کرد: برای این منظور از دانشکده مدیریت و مراکز تحقیقات مدیریت بیمارستانی و علوم مدیریت و اقتصاد سلامت و همچنین گروه آموزشی اقتصاد سلامت بهره بگیرید اما تنها به آنها محدود نشوید و از تجربه‌های خودتان استفاده کنید.

کوهپایه زاده با بیان اینکه پروژه‌های نیمه تمام و شروع شده را در ۶ ماه آینده کامل کنید، تاکید کرد: برای توسعه فضای فیزیکی پروژه جدیدی آغاز نکنید، مگر اینکه منابع مالی مشخص و دست یافتنی داشته باشد.

وی در مورد هوشمندسازی بیمارستان گفت: برای این منظور به دنبال الگوی واحدی نیستیم بلکه برای هوشمند سازی بیمارستان‌ها با نگاه بهره ورانه بررسی کنید که اجرای کدام یک از برنامه‌ها برای مجموعه بیمارستان مزیت ایجاد می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان به اهمیت تقویت داروسازهای بالینی در بیمارستان‌ها و همکاری با مجموعه مدد اشاره کرد و افزود: داروسازان بالینی در راندمان کار و سلامت بیماران نقش ویژه ای دارند.

کد خبر 5167040

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =