چرایی تعویق انتخابات فلسطین؛ قدس کنار گذاشته نمی شود

محمود عباس مانع از برگزاری انتخابات فلسطین شد که این موضوع حاوی چند نکته و پیام مهم در خصوص سیاست های تشکیلات خود گردان در برابر سیاست های واشنگتن در قدس است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: همانگونه که پیش بینی می‌شد، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین مانع از برگزاری انتخابات فلسطین شد. در این ارتباط به چند نکته اشاره می‌شود:

۱- محمود عباس هرگاه نقش وی از سوی صهیونیست‌ها و بعضاً آمریکا نادیده گرفته شده، بحث گفتگو و همگرایی با گروه‌های مقاومت را مطرح کرده است و در واقع از بحث آشتی فلسطینی به عنوان اهرمی در جهت تقویت جایگاه خود نزد دولت صهیونیستی و غرب بهره گرفته است. با حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید و تحرک سیاسی آمریکا در ارتباط با حوزه فلسطین بر اساس نیازهای آمریکا در قالب طرح معامله قرن، محمود عباس به شدت احساس خطر کرد. زیرا در تحرکات جدید آمریکا طرف صهیونیستی بر اساس نیاز اسرائیل حذف شده بود و دولت‌های عربی جایگزین آن در روند گفتگوها با اسرائیل شدند.

این موضوع موجب شد تا محمود عباس روند گفتگوهای ملی را پیگیری کند و برآیند این گفتگوها برگزاری انتخابات فلسطین به عنوان گام اول و مهم تشکیل دولت وحدت ملی بود اما با تغییر مستأجر جدید کاخ سفید و سیاست‌های اعلامی جو بایدن مبنی بر طرح دو دولت و بازگشت طرف فلسطینی به میز گفتگو با اسرائیل، پیش بینی می‌شد که محمود عباس وارد روند تولید بهانه و پا نهادن بر روی همه توافقات و خصوصاً لغو انتخابات شود. به ویژه که نظر سنجی ها تاکید بر شکست جنبش فتح از دو زاویه داشت یعنی هم برتری حماس و هم موفقیت جریان جدا شده از بدنه فتح که مروان البرغوثی را به عنوان رئیس دولت فلسطینی معرفی و در معرض انتخاب جامعه فلسطینی قرار داده بود.

۲- محمود عباس در فرمان لغو برگزاری انتخابات فلسطین تاکید کرد از آنجا که گروه‌های حاضر در انتخابات بر شروط بین المللی متعهد نیستند، لذا انتخابات را لغو می‌کند. منظور محمود عباس از شروط بین المللی تعهداتی است که وی بر اساس قرارداد اسلو و پس از آن طی گفتگوها با صهیونیست‌ها امضا کرده است که مهمترین آنها بحث بازگشت آوارگان به فلسطین، تعلیق مطالبات فلسطینی در ارتباط با بیت المقدس و آزادی اسیران فلسطینی است. در واقع این شروطی که اشاره محمود عباس بر آنها است، در تضاد کامل با حق تعیین سرنوشت و دموکراسی و مشروعیت انتخابی رهبران سیاسی جوامع است و وی با این اقدام تلاش دارد نگرانی خود از شکست را از بین برده و همچنان ریاست دولت را که بیش از یک دهه است به صورت غیر قانونی غصب کرده است، در خود استمرار دهد.

۳- همه گروه‌های فلسطینی تاکید دارند که انتخابات باید در قدس نیز برگزار شود و این شهر نباید مستثنی شود زیرا بیت المقدس هویت دینی و تاریخی و فرهنگی فلسطین است و هیچ دولت فلسطینی بدون قدس معنا نخواهد داشت. به نظر می‌رسد محمود عباس در یک هماهنگی با کابینه صهیونیستی به بهانه مانع گذاری اسرائیل در برگزاری انتخابات در قدس، انتخابات را لغو کرده است. این در حالی است که گروه‌های فلسطینی پیشنهادهای متنوعی مانند استفاده از ساختمانهای سازمان ملل در بیت المقدس، سفارتخانه‌های اروپایی، انتخابات الکترونیکی و ایجاد مراکز اخذ رأی در سطح بیت المقدس را مطرح کردند که محمود عباس همه آنها را نادیده گرفت.

۴- به نظر می‌رسد لغو انتخابات فلسطین تصمیم مشترک محمود عباس، رژیم صهیونیستی و آمریکا باشد که هر سه طیف به شدت از پیروزی حماس در این انتخابات اظهار نگرانی کرده بودند. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی همواره تلاش کرده تا موضوع هویت اسلامی قدس را نفی کند. اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر و نیز انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس در کنار اقدامات تجاوزکارانه مستمر اشغالگران در جهت تغییر هویت و بافت جمعیتی آن در این ارتباط قابل ارزیابی است.

۵- همچنان که گروه‌های مقاومت مجزا و مشترکا به صورت مکرر تاکید کرده‌اند موضوع قدس نه تنها نمی‌تواند از هیچ راه حلی کنار گذاشته شود بلکه موضوع محوری همه راه حل‌ها باید باشد. به همین دلیل هشدار داده‌اند که از همه توان خود در راستای صیانت از قدس استفاده خواهند کرد. حضور ۷۰ – ۸۰ هزار نفری فلسطینیان در مسجد الاقصی و درگیر شدن با صهیونیست‌ها نشان می‌دهد که فلسطین آبستن تحولات بزرگی است و در کنار آن دشمن صهیونیستی باید نگران پاسخ‌های انتقامی محور مقاومت به ماجراجویی‌های خود در ارتباط با حلقه‌های محور مقاومت و خصوصاً ایران نیز باشد.

احمدرضا روح الله زاد

کد خبر 5201826

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =