شفافیت عملکرد شوراها در توسعه شهر و روستا موثر است

سیریک - امام جمعه سیریک گفت: بین شفافیت عملکرد شوراهای شهر و روستا یک رابطه نزدیک وجود دارد ،به طوریکه هر چه شفافیت عملکرد شوراها بیشتر باشد، امکان تحقق توسعه در شهر وروستا بیشتر است.

حجت الاسلام محسن سالاری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: شفافیت در اختیارات و وظایفی که به عهده شوراهای شهر و روستا گذاشته شده است، بر عملکرد شوراها تاثیر دارد، به طوری که هر چه شفافیت بر وظایف آنها بیشتر باشد عملکرد و کارایی شوراها در توسعه و آبادانی شهر و روستا بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه شفافیت در عملکردها حتی در تصمیم گیری شوراها تاثیر گذار است، افزود: وقتی هر فردی نسبت به مسئولیت خود آگاهی داشته باشد، یقیناً بر عملکرد و کارایی آنها نیز تأثیر دارد.

وی با تاکید بر اینکه نیاز است شوراها نسبت به وظایف محوله آگاهی پیدا کنند، اضافه کرد: مطلع بودن از برنامه ها و اهداف و همچنین آگاهی از حدود و اختیارات و آگاهی از وظایف شوراها، یقیناً در توسعه و آبادانی منطقه کمک می کند.

حجت الاسلام سالاری تصریح کرد: تمام اعضای شوراها باید نسبت به وضعیت اقتصادی و رفاهی مردم شهر و روستا، رابطه خود با نهادهای دولتی به منظور بالا بردن توان دولت جهت توسعه و آبادانی شهر و روستا، هدایت و رهبری برنامه های محلی آگاهی کامل داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه، مردم حق دارند بر اساس آگاهی از حکومت از آن پیروی کنند، خاطرنشان کرد: به طور خلاصه هر آنقدر که حکومت شفاف تر بوده و مردم آگاهی بیشتری نسبت به آن داشته باشند اطاعت بیشتر و مشروع تری از آن خواهند داشت.

حجت الاسلام سالاری با تاکید بر اینکه روش و شفاف سازی کردن برنامه های شوراها حق مردم است، تصریح کرد: یکی از برکات شفافیت عملکرد این است که نمایندگان مجالس اعضای شورای شهر و روستا، با شفاف سازی عملکرد و بیان صادقانه خود با مردم از آسیب‌های محیط اداری، رانت، فساد و سوء استفاده های احتمالی در امان خواهند شد.

وی اضافه کرد: امروز بلوغ اجتماعی در تمام کشورها و ملت‌های دنیا به جایی رسیده است که شفافیت در بین آراء نمایندگان بسیاری از کشورهای جهان به چشم می خورد. اما متاسفانه ابتدایی ترین مطالب مسئله شفافیت آرا است که در بین بسیاری از نمایندگان شوراها و مسئولان ما بی اهمیت تلقی می شود.

امام جمعه شهرستان سیریک، آسیب‌های عدم شفافیت عملکرد در بین شوراها دورنگی بین مسئولان عنوان کرد و افزود: از آسیب‌های عدم شفافیت این است که مسئولین در مجامع عمومی حرفی را می‌زند اما در عرصه عمل ۱۸۰ درجه بر خلاف آن انجام می‌دهند و مخفی کاری و سهل انگاری در ابتدایی‌ترین حقوق مردم انجام می دهند، و زمینه رانت فساد و سوء استفاده های اداری دیگری را فراهم خواهد شد.

کد خبر 5223619

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha