شهرداری ملزم به حفاظت از کوه توچال شد

اعضای شورای شهر تهران، شهرداری را به حفاظت از بخش هایی از کوه توچال و ارتقاء نظام فنی و اجرایی نگهداشت بوستان‌های فرا منطقه ای ملزم کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران به توضیح یک فوریت طرح بررسی یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به حفاظت از میراث طبیعی در بخشی از اراضی حریم جنوبی رشته کوه توچال» با اشاره به اینکه در ماده ۶۰ برنامه سوم شهرداری تهران شهرداری ملزم شده که در موضوع رود دره‌ها اقداماتی را انجام شود گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد، لکه‌های باقی مانده در میان بند توچال به لحاظ تنوع زیستی قابل اهمیت هستند و این طرح به حفاظت فیزیکی با همکاری سازمان جنگل‌ها و مراتع خواهد داشت.

وی تاکید کرد: هدف از ارائه فوریت برای این طرح هم افزایی دستگاه‌های در مدیریت کوهستان است. یک فوریت این طرح با ۱۷ رای موافق به تصویب برسید.

در ادامه این جلسه یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به ارتقاء نظام فنی و اجرایی نگهداشت و بهره برداری از بوستان‌های فرا منطقه ای» مورد بررسی قرار گرفت و آرش میلانی با اشاره به ایجاد پارک‌های محله‌ای از طریق تملک باغات در شهر تهران در دوره فعلی و ساخت پارک‌های بزرگ در شهر تهران در دوره‌های پیشین گفت: پارک‌های فرا منطقه‌ای به دلیل اینکه نظام فنی و اجرایی دقیقی ندارند دچار آسیب‌هایی می‌شوند یا بعضاً مغفول می‌مانند مثل پارک لاله یا پارک‌های جنگلی.

وی ادامه داد: پارک‌ها و بوستان‌ها عمر مفید بالایی دارند و باید در ادوار ۱۰ ساله بازنگری در شرایط صورت گیرد.

میلانی ادامه داد: این پیشنهاد با همکاری خدمات شهری توصیه شده تا نظام فنی و اجرایی را تغییر دهیم.

مسجد جامعی با بیان اینکه حدود ۴ سال و سه ماه گذشته طرح لایحه مشابهی از سوی شهرداری ارائه شده است، اما مصوبه قبلی نیامده است، ابراز داشت: گزارش شهرداری در ۲۰ خرداد ۴ سال پیش شهرداری تصویب شده و نگاهش به پارک بزرگ مقیاس بود و شهرداری موظف به ارائه گزارش بوده است.

میلانی در پاسخ به مسجد جامعی گفت: الزام مورد اشاره آمد اما برگشت داده شد چون ویژگی‌های لازم نگهداشت را نداشت و به دنبال ارائه کاربری‌های داخلی پارک به بخش‌های اقتصادی بود.

صدراعظم نوری تذکر داد: این طرح نظام فنی فرامنطقه می‌پردازد و مصوبه‌ای که در برنامه سوم داشتیم و شهرداری مکلف شده بوده ظرف سال دوم برنامه طرح جامع فضای سبز تهران را آماده کند و به این موضوع پرداخته شود.

وی افزود: انتظار این بود که این طرح تا پایان تیرماه تصویب شود.

رسولی در مخالفت با این طرح گفت: در کل کشور دو شورای عالی فنی وجود دارد که یکی در سازمان برنامه بودجه برای کل دستگاه‌های اجرایی کشور است که ضوابط را برای بخش‌های مختلف تهیه می‌کند و دیگری در شهرداری تهران به دلیل بزرگ بودنش به صورت تنها شورای عالی فنی مختص خودش است و دو سال قبل مصوبه‌ای در شورای شهر تهران مبنی بر اصلاحات ترکیب و راهبری این شورای عالی فنی داشتیم که یکی از مهمترین وظایفش پاسخ دهی به این مساله مدیریت یکپارچه و تعیین ضوابط پارک‌ها و بوستان هاست و مرجع قانونی و رسمی وجود دارد.

وی ادامه داد: معاون خدمات شهری مانند دیگر بخش‌ها اگر به دنبال اصلاح و تغییر ضوابط اجرایی جدید هستند و یا جلوگیری از بهره برداری تجاری قابل ارائه به شورای فنی تهران با پیگیری سازمان بوستان هاست.

این عضو شورای شهر گفت: خواهش می‌کنم تعدد مراجع سیاست گذاری و تصمیم گیری را در نظر بگیرند و پیشنهاد می‌کنم حتی به عادی بودن این طرح رای ندهند.

میلانی با تاکید سخنان رسولی گفت: این مساله نافی ساختار نظام فنی نیست و نوعی اولویت دهی موضوع است و اگر رسیدگی عاجلی به برخی پارک‌ها نداشته باشیم دچار خشکیدگی می‌شود و می‌تواند این طرح ذیل طرح جامع فضای سبز قرار بگیرد.

این طرح با ۱۴ رای موافق به تصویب رسید.

کد خبر 5233480

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =