بی توجهی به بحران آب منجر به فلجی آب می‌شود

قائم مقام سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: بحران آب وجود دارد اما اگر فکر اساسی برای آن نشود با فلجی آب مواجه می‌شویم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسین انصاری فرد در نشست ملی مطالبه‌گران حوزه آب و کشاورزی که صبح امروز پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ در مجموعه شهدای سرچشمه برگزار شد گفت: در زمان مسئولیتم در جهاد کشاورزی، در طول ۱۰۷ سفر استانی که داشته ام، تلاش بر این بوده که ابتدا انگیزه‌ای بر افراد ایجاد شود و سپس شرایطی ترسیم شود که به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی افزود: نخستین موضوعی که باید در کشاورزی در نظر داشته باشیم و اگر می‌خواهیم در آن موفق شویم باید شناخت خوبی از مسائل آن کسب کنیم و زیر ساختار و قواعد محکمی را برایش تنظیم و عمل نمائیم.

قائم مقام سازمان نظام دامپزشکی کشور تصریح کرد: جهاد کشاورزی بیمار است، عده‌ای آمده اند و افرادی را با خود آورده اند و پس از آنکه از مسئولیت خود خارج شدند، نفراتی که به واسطه آنها جذب شدند رسوب کرده و بیهوده شده اند و همین امر موجب شده که باقی افراد حاضر در ساختار هم به همین مسیر هدایت شوند که حاصل آن منجر به مفسده شده است.

انصاری فرد با اشاره به اینکه امنیت غذایی کشور به شدت مورد تهدید است گفت: متأسفانه دامداری و مرغ داری بدون آنکه نهادهایش را تأمین کنیم توسعه دادیم و وقتی کشوری که سبزینگی کم دارد روند به سمت کمبود پوکی استخوان می‌رود و ادامه بیماری‌های قلبی و سکته‌ها و سرطان‌ها بی داد خواهد کرد.

وی در ادامه بیان کرد: کشاورزی با بحران آب مواجه است و آب کافی برای تولید نیست و به جای چاره اندیشی چاه‌ها را افزایش داده ایم که منجر به فرو نشست‌ها شده و زیر ساخت‌ها را به سمت نابودی برده و می‌برد و در نهایت خرابی‌ها و فجایع انسانی به بار می‌آورد که نمونه‌های آن می‌توان در جاده‌ها و اتوبان‌های کشور مشاهده کرد که با چاله‌های متعددی مواجه هستیم و خطراتی را برای انسان‌ها به وجود آورده است.

قائم مقام سازمان نظام دامپزشکی کشور با بیان مشکلات متعدد حوزه کشاورزی گفت: از تکنولوژی روز عقب هستیم و کشاورزی ما مبتنی بر فناوری نیست و همچنان بر پایه‌ی روش سنتی پیش می‌رود. ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی در این حوزه حضور ندارند و حدود ۶۵ درصد کشاورزان با سبک و سیاق قدیم جلو می‌روند و سواد کافی نیز برای مدیریت آنها وجود ندارد که از معضلات این حوزه به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور جدی گرفته نشده است اظهار کرد: نقش کشاورزی در تولید ناخالصی ملی در اشتغال و در درآمد ارزی بالاست ولی بودجه اش پایین است که تا به امروز مورد توجه قرار نگرفته است.

انصاری فرد در ادامه بزرگترین مشکل را بحران آب دانست و افزود: اگر با همین فرمان جلو برویم ۱۰ سال دیگر کشاورزی ممکن نیست و با مهاجرت روستاییان به مناطق مختلف به خصوص شمال کشور که تنها مکانی که آب کافی دارد مواجه می‌شویم و از مهم‌ترین دلیل آن نبود طرح کلان است.

قائم مقام سازمان نظام دامپزشکی کشور در پایان گفت: هیچ راهی جز فعال سازی شورای عالی آب نداریم و وزارت خانه‌ها و سازمان‌ها باید در کنار هم قرار گیرند و به موضوعات ورود کنند تا در مشکلات به حداقل برسیم. همه باید مانند یک ارکستر وظایف خود را به درستی و هماهنگ انجام دهند و بر اساس تصمیم رهبر ارکستر عمل کنند. بحران آب وجود دارد اما اگر فکر اساسی نشود با فلجی آب مواجه می‌شویم.

کد خبر 5327591

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =