پیش بینی برداشت ۸۱۵ هزار تن محصولات باغی در همدان

همدان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از پیش بینی برداشت ۸۱۵ هزار تن انواع محصولات باغی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا بهراملو با بیان اینکه سطح باغات استان همدان ۸۰ هزار و سه هکتار است؛ اظهار کرد: ۷۵ درصد سیب درختی، ۲۰ درصد هلو و ۷۰ درصد انگور آبی سطح استان در پاییز برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه انگور، گردو، بادام، سیب درختی، هلو و شلیل از مهمترین محصولات باغی استان همدان به شمار می‌روند، افزود: استان همدان دارای ۸ هزار و ۷۶۹ هکتار باغات میوه دانه دار شامل سیب درختی، به و گلابی بوده که بر اساس پیش بینی‌ها در سال جاری از میزان سطح باغات میوه دانه دار استان بیش از ۱۵۶ هزار و ۲۵۲ تن محصول برداشت خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تصریح کرد: از ۸ هزار و ۷۶۹ هکتار باغات سیب درختی، گلابی و به استان همدان به عنوان میوه‌های دانه‌دار، حدود هفت هزار و ۷۵۶ هکتار به باغات سیب اختصاص دارد.

بهراملو با بیان اینکه از این میزان باغات سیب موجود هفت هزار و ۳۱۰ هکتار بارور و ۴۳۶ هکتار غیر بارور و نهال هستند.

این مسئول در ادامه صحبت‌های خود از پیش بینی برداشت ۱۴۶ هزار و ۶۶۱ تن سیب درختی از سطح باغات این استان در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: به طور متوسط عملکرد و تولید هر هکتار از باغات سیب سطح استان ۲۰ هزار و ۶۳ کیلوگرم بوده که از سطح، هفت هزار و ۳۱۰ هکتاری باغات بارور سیب استان ۷۵ درصد محصول در پاییز و مابقی در تابستان قابل برداشت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان، نهاوند را به عنوان قطب اصلی تولید سیب استان دانست و خاطرنشان کرد: محصول سیب نهاوند به‌خاطر شرایط آب و هوایی که این شهرستان دارد یکی از مرغوب‌ترین محصولات استان به لحاظ کیفیت و همچنین طعم مطلوب آن است.

وی در ادامه یادآور شد: ۶۸۵ هکتار از سطح باغات استان نیز به باغات گلابی به عنوان یکی دیگر از میوه‌های دانه دار اختصاص دارد که از میزان سطح ۶۰۴ هکتار بارور و ۸۱ هکتار نهال بوده و بر اساس پیش بینی از سطح باغات گلابی بارور استان در سال جاری بالغ بر ۶ هزار و ۴۰۱ تن با تولید و عملکرد ۱۰۵ هزار و ۹۸ کیلوگرم در هر هکتار محصول گلابی برداشت خواهد شد.

بهراملو سطح باغات محصول به در استان همدان را ۳۲۸ هکتار شامل ۲۶۳ هکتار بارور و ۶۵ هکتار نهال دانست و گفت: در سال جاری، میزان تولید امسال این محصول در استان همدان برابر سه هزار و ۱۹۰ تن با عملکرد تولید ۱۲ هزار و ۱۲۹ کیلوگرم در هر هکتار پیش بینی شده است.

کد خبر 5559472

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha