۲۵ مرداد ۱۳۸۹، ۱۱:۰۳

هیئت وزیران تصویب کرد؛

دستورالعمل جدید در خصوص واگذاری زمین های دولتی

دستورالعمل جدید در خصوص واگذاری زمین های دولتی

با تصویب هیئت وزیران تمام دستگاه ها باید برای واگذاری زمین از وزارت جهاد کشاورزی استعلام بگیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیران عضو کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط‍ زیست بنا به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارت جهاد کشاورزی و به استناد بند (14) ماده واحده قانون بودجه سال 1389 کل کشور آیین‌نامه اجرایی بند (14) ماده واحده قانون بودجه سال 1389 کل کشور تصویب کرد.

براساس این آیین نامه کلیه ضوابط و ممنوعیت های مقرر در ماده (2) آیین‌‌نامه اجرایی « لایحه قانونی اصلاح لایحه قانونی واگذاری و احیاء اراضی در حکومت جمهوری اسلامی‌ایران ـ مصوب 1359 ـ شورای انقلاب و تبصره (4) ماده (31) اصلاحی قانون « حفاظت و بهره‌برداری از جنگل ها و مراتع» مشمول واگذاری های موضوع این آیین‌نامه می‌شود.

همچنین واگذاری اراضی مشمول این آیین‌نامه منوط به رعایت ماده (13) آیین‌نامه اجرایی « قانون ملی شدن جنگلها ـ مصوب1342‌ـ هیئت‌وزیران و ماده(39) قانون « حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و مراتع ـ مصوب1346ـ و اصلاحات بعدی آن» و رعایت حدنصاب های موضوع قانون « جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی و اقتصادی ـ مصوب 1385 ـ و آیین‌نامه اجرایی آن» است.

براین اساس وزارت مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر دستگاه ها، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری (حسب مورد) موظفند در زمان واگذاری اراضی، پاسخ استعلام سازمان جهاد کشاورزی استان ها از تاریخ دریافت، ظرف یک ماه بدون اخذ هرگونه وجهی اعلام کنند.در صورت عدم ارایه پاسخ در مهلت مقرر، پاسخ مثبت تلقی می‌شود.

براساس این آیین نامه وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند در سال 1389 با استفاده از شیوه‌های اطلاع‌رسانی مناسب نسبت به مطلع کردن کشاورزان و ساکنان روستاها از مقررات واگذاری اراضی مشمول این آیین‌نامه اقدام کند.

وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف است نمونه فرم درخواست متقاضیان و فرم قرارداد واگذاری موضوع این آیین‌نامه و همچنین دستورالعمل‌های اجرایی لازم را ظرف یک ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه تهیه و به واحدهای ذی‌ربط ابلاغ کند.

همچنین وزارت جهاد کشاورزی باید پس از بررسی درخواست متقاضیان و وضعیت اجرای طرح و سایر شرایط و ضوابط حقوقی مالکیت اراضی مشمول این آیین‌نامه، مراتب را برای تصویب به مرجع واگذاری ارسال کند.

درآمدهای موضوع این آیین‌نامه به حساب ردیف (210202) نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود.معادل درآمدهای وصولی پس از اولویت‌بندی نحوه پرداخت به مصارف و ردیفهای مندرج در جدول(23) قانون بودجه سال1389 کل کشور و مبادله موافقت‌نامه‌های ذی‌ربط با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، تخصیص داده خواهد شد.

وزارت جهاد کشاورزی همچنین موظف است گزارش عملکر اجرایی این آیین‌نامه شامل میزان درآمدهای واریز شده به خزانه و مساحت اراضی واگذاری شده در مقاطع زمانی سه ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ارسال کند.
این تـصویب‌نامه پس از تأیید رئیس ‌جمهوری،‌ از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ رسیده‌است.
 

کد خبر 1134595

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha