۲۵ دی ۱۳۸۹، ۹:۲۲

دانشگاهها آزمون دکتری نگیرند/ اختلاط غرب گونه در دانشگاه را نمی پذیرم

دانشگاهها آزمون دکتری نگیرند/ اختلاط غرب گونه در دانشگاه را نمی پذیرم

وزیر علوم با تأکید بر اینکه دانشگاهها نباید برای پذیرش نهایی در آزمون دکتری آزمون کتبی بگیرند، گفت: اگر قرار بود هر کدام از دانشگاهها یک امتحان مجدد بگیرند که دیگر نیازی نبود وزارت علوم این آزمون را برگزار کند. تنها به مصاحبه و بررسی سوابق تحصیلی بسنده کنید.

به گزارش خبرنگار مهر، کامران دانشجو در دومین نشست آمایش آموزش عالی در دانشگاه شهید بهشتی در ارتباط با شیوه پذیرش نهایی در آزمون دکتری به روسای دانشگاهها تاکید کرد: این امر به نفع همه و در واقع به عدالت علی رغم ایراداتی که دارد نزدیکتر است و حتی از اعمال سلیقه هم جلوگیری می شود، اما نه به صورت مطلق؛ ولی درصدی از آن پایین می آید. اگر فکر می کنید این آزمون کتبی درآمدی برایتان دارد بگویید تا در بودجه به شما کمک موثری کنیم. 
 
آموزش عالی با روزمرگی مواجه شده است
 
وزیرعلوم با اعلام اینکه آموزش عالی ما با روزمرگی مواجه شده است و این روزمرگی یک درد است، گفت: درد دیگر ما انفعال است. آیا با 4 دانشکده کوچک می توان به اهداف آموزش عالی دست یافت؟
 
وی افزود: نمی دانم چرا نزدیک انتخابات این عطش زیاد می شود که دانشگاهها آمارهای ضعف آموزش عالی را نشان دهند؟ اما آموزش عالی مملکت ما اگر بخواهد با این انفعال و تحت فشارهای سیاسی و انتخاباتی جلو برود آینده مناسبی را برای آن نمی توان ترسیم کرد.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه باید برنامه ای بر اساس آمایش تنظیم کرد،ادامه داد: این آمایش را باید از انسانها گرفت و با دید ملی به آن نگاه کرد. در این زمینه باید نیازها، توقعات و استعدادها را دید و با کمک همه  آن یک نقشه ملی طراحی کرد.
 
وی با انتقاد از دانشگاهها در ارتباط با پیش رفتن روند کند بررسی آمایش استانها خطاب به روسای برخی دانشگاهها اظهار داشت: این روند سرعت و شتابی نیست که من از شما انتظار داشتم باید این روند را سرعت بیشتری داد.
 
مشارکت دختر و پسر در برخی موارد یک فرصت است
 
دانشجو در ادامه سخنان خود به اختلاط دختر و پسر به عنوان یکی از مضامین درون دانشگاهی که باید رعایت شود، اشاره کرد و گفت: آیا نباید درباره این موضوع حرف بزنیم و فکر کنیم؟ آیا باید 15سال بعد درباره این موضوع فکر کنیم؟ مشارکت دختر و پسر در بعضی موارد یک فرصت است وقتی اختلاط را تعریف می کنیم نباید بگوییم هر حرف و رفتاری اختلاط است بلکه مناسباتی که از الگوهای غربی گرفته شده اختلاط به حساب می آید.
 
آیین نامه ارتقا هفته آینده ابلاغ می شود

وزیر علوم از ابلاع آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی در هفته آینده خبر داد و گفت: آیین نامه ارتقا را هفته آینده ابلاغ می کنیم این آیین نامه براساس آموزه های دینی خودمان تدوین شده است.

وی در رابطه با جذب هیئت علمی نیز گفت: با توجه به اینکه مربیان را می توانیم بورسیه کنیم، حتی می توانید نسبت به جذی مربی نیز اقدام کنید ما آمادگی بورسیه برای تحصیل همه مربیان را داریم.

دانشجو اضافه کرد: باید گفت حتی مربی های دانشگاه آزاد هم از 50 درصد امکانات و هزینه های تحصیل برای ادامه تحصیل می توانند استفاده کنند.

وزیر علوم در ادامه صحبت های خود با روسای دانشگاهها به بحث پذیرش نسبت دخترو پسر در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: پذیرش نسبت دختر و پسر در هر رشته بر اساس نیاز باید باشد. اگر یک دانشگاه 90 دانشجوی دختر جذب کند اما در پذیرش دانشجوی پسر آمارش صفر باشد خوب است؟ این امر نماد تبعیض است در حالی که ما نباید اینگونه عمل کنیم. تفاوت با تبعیض فرق دارد.
 
تأکید بر روند بومی گزینی پذیرش دانشجو

دانشجو همچنین بر بومی گزینی دانشگاهها تاکید کرد و از روسا خواست در این زمینه به دانشجویان و خانوادها هایشان توجه بیشتری کنند اگر روند بومی گزینی با دقت بیشتری انجام شود، هزینه ها پایین می آید.
 
وزیر علوم همچنین با اشاره به نکاتی درباره ترور دانشمندان ایرانی یادآور شد: هر زمان که می بینیم رهبر معظم انقلاب فرمایشی دارند، یک اشاره ای هم به فتنه 88 دارند. این موضوع چه چیزی را نشان می دهد. نشان می دهد که فتنه رنگ عوض می کند، یک روز به رنگ سبز در می آید و یک روز به رنگ دیگری در می آید. حواس ما باید جمع باشد.

وی تاکید کرد: دانشگاهیان ما، اساتید ما، دانشجویان ما ولایت مداری خودشان را به رخ فتنه کشیدند. خیلی روی اینها حساب باز کرده بودند و حالا باید عصبانی باشند. چه کسی را باید بزنند، دانشمندان را باید بزنند دیگر. کدام دانشمند؟ دانشمند متقی، عالم ملکوتی، عالمی که از نظر اخلاقی من فقط جزئی از شخصیت این افراد را می شناختم. فردی مانند شهریاری، فردی مانند علیمحمدی.

وی اظهار داشت: اینها چند هدف دارند. آنهایی که از فتنه حمایت می کردند ضرب شصت از دانشگاهیان خوردند. ایول دارد این دانشگاهیان. آدم باید لذت ببرد که برای این دانشگاهیان خدمت کند غیر از تعدادی که چون مرز ندارند، هر کار می کنند. آدم وقتی مرز داشت هر کاری نمی کند.

وی گفت: آنها که ضرب شصت خوردند حالا راه ترور را در پیش گرفتند. فکر می کنند از این طریق به هدف خود می رسند اما آیا دانشگاهیان اجازه می دهند به هدف شان برسند. می توانیم سرمان را در آن دنیا بلند کنیم و چشم در چشم شهریاری و علیمحمدی نگاه کنیم؟ دیدید همسران شهریاری و علیمحمدی که با چه صلابتی صحبت می کردند. آیا می توانیم اجازه دهیم که دانشگاه مان در مسیری غیر از مسیری که آنها حرکت کردند، سوق داده شود. غیر از مسیری که مردم 9 دی می خواستند، حرکت شود. اگر خدای ناکرده اجازه دهیم می توانیم در چشم این شهدا نگاه کنیم؟

وی افزود: یک دلسوزی هایی هم صورت می گیرد و آدم یاد عبدالله زبیر در مختارنامه می افتد که دلش به حال آتش سوزی کعبه می سوخت. برخی از دل سوزی ها هم این جوری است. دل سوزی عده ای برای آزادی، دین، خط امام بسیار جالب است. مگر همین ها نبودند که عکس امام را پاره کردند چرا صدایشان در نیامد. چرا کسانی که دم از خط امام می زنند سکوت مرگبار کردند.

کامران دانشجو افزود: 18 تیر را چه کسی درست کرد و از کجا فرماندهی می شد؟ کشور امام زمان نبود؟ نظام، نظام اسلامی نبود؟ نظام، نظام ولایت فقیه نبود؟ من نمی خواهم وارد وادی سیاست شوم. اما این سیاست نیست این دین ما است. عوام فریبی، قرآن سر نیزه گرفتن، الله اکبر آن چنینی گفتن، دل سوزی کردن برای خط امام این چنینی، بعد از اینکه در فتنه سکوت مطلق و همراهی کردند. بعد از اینکه در دانشگاهها می خواستند آشوب به پا کنند و دانشگاهیان ما جلویش ایستادند.

وی گفت: اینها دیگر حنایشان پیش دانشگاهیان رنگی ندارد. می دانید خط امامی چه کسانی هستند؟ خط امامی همین شهیدان، دانشگاهیان، دانشجویان، اساتید، مردم، مردم 9 دی هستند. مردمی که ولایت مدار هستند و ولایتمداری آنها فصلی و موضوعی نیست. ولایتمداری آنها در تمام مسیر زندگی و در تمام ابعاد زندگی شان است.
کد خبر 1232029

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha