۱۶ بهمن ۱۳۸۹، ۸:۴۷

معاون وزیر بهداشت به مهر خبر داد: اجرای آیین نامه پوشش دانشجویان از ترم بهمن/ جزئیاتی از آیین نامه پوشش

معاون وزیر بهداشت به مهر خبر داد: اجرای آیین نامه پوشش دانشجویان از ترم بهمن/ جزئیاتی از آیین نامه پوشش

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به انجام ویرایش چهاردهم آیین نامه پوشش و رفتار حرفه ای برای دانشجویان علوم پزشکی از نهایی شدن و اجرای آن در نیمسال دوم سال تحصیلی 90 - 89 خبر داد.

دکتر فرحناز ترکستانی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: نگارش آیین نامه پوشش و رفتار حرفه ای به پایان رسیده است و پس از ویرایش چهاردهم به تعیین شیوه نامه اجرایی رسیده است که پس از تهیه این شیوه نامه به دانشگاهها ابلاغ می شود.

وی افزود: ابلاغ نهایی آیین نامه پوشش و رفتار حرفه ای دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی از سوی وزیر بهداشت صورت می گیرد و پس از آن دانشگاهها ملزم به رعایت آن به جای آیین نامه های داخلی خود هستند.

ترکستانی اظهار داشت: یکی از دلایل تهیه این آیین نامه از سوی معاونت نیز تهیه آیین نامه های داخلی متفاوت و متعدد از سوی دانشگاههای علوم پزشکی بود که با توجه به این آیین نامه، این موضوع ساماندهی شد.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: با توجه به روند تهیه شیوه نامه از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، پیش بینی می شود این آیین نامه در نیمسال دوم سال تحصیلی 90 - 89 اجرایی شود.

جزئیاتی از آیین نامه پوشش دانشجویان علوم پزشکی

سرپرست امور فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت نیز پیش از این در گفتگو با مهر با اشاره به جزئیات آیین نامه پوشش دانشجویان علوم پزشکی گفته بود: پوشش تنها 10 درصد آیین نامه رفتار حرفه ای را شامل می شود و رفتار یک دانشجو در مجموع ارزیابی می شود.

دکتر فریبا قربانیان افزود: مقرر شده است دستورالعمل اجرایی این آیین نامه از سوی معاونت آموزشی تدوین شود که در حال حاضر این معاونت قرار است در فرصتی دو ماهه این دستورالعمل را تدوین کند.

وی افزود: ضمانت اجرایی آیین نامه بر عهده معاونت آموزشی است و به همین دلیل دستورالعمل از سوی معاونت آموزشی تدوین می شود تا تخلفات و مصادیق آن مشخص باشد.
 
پوشش تنها 10 درصد کل رفتار حرفه ای را تشکیل می دهد

قربانیان اظهار داشت: لباس و پوشش و رفتار گزینه هایی است که در آیین نامه به آن پرداخته شده است. باید در آیین نامه مشخص باشد که مشکل دانشجو و یا رفتار در برابر بیمار و گزارش نحوه برخورد آن بر عهده چه کسی است.
 
وی خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه ای که طراحی شده است پوشش تنها 10 درصد کل رفتار حرفه ای را تشکیل می دهد. بر اساس آیین نامه رفتار حرفه ای، دانشجو باید در بیمارستانها دیسپلین خاص و مسائل اخلاقی را نسبت به بیمار، استاد و همکاران خود رعایت کند.
 
سرپرست امور فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت گفت: معیارهای پوشش مشخص شده است و در واقع دستورالعمل، در توضیح و تشریح آیین نامه انضباطی است تا در دانشگاهها همسان رفتار شود و برخوردها نیز بر اساس تفسیر دانشگاهی صورت نگیرد.
 
آیین نامه پوشش و رفتار حرفه ای برای دانشگاههای علوم پزشکی اختصاصی است

وی یادآور شد: پیش از این آیین نامه ای مربوط به پوشش دانشجویان با ذکر مصادیق از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها تهیه شده بود که به دانشگاههای علوم پزشکی ارائه شده است اما وزارت بهداشت اعلام کرده است که با توجه به وسعت کاری، بخش های بیمارستانی و ارتباط با مردم، آیین نامه ای وسیع تر برای دانشگاههای علوم پزشکی تدارک دیده است.
 
قربانیان اظهار داشت: به دلیل وسعت کاری در وزارت بهداشت، رفتار حرفه ای در محیط آموزشی، درمانی و خدماتی نیز به آیین نامه اضافه شده است که در دستورالعمل اجرایی نیز این موضوع در نظر گرفته می شود. نصب اتیکت و اجرای منشوراخلاقی و جزئیات این موضوع در دستورالعمل دیده شده است.
 
حق بیمار است که بداند با دانشجوی چه رشته ای و چه مقطعی روبرو است

وی با ذکر مثالی یادآور شد: نکته مهم در پوشش و رفتار حرفه ای این است که به طور مثال وقتی یک دانشجو بر بالین بیمار حاضر می شود حق بیمار است که بداند با دانشجوی چه رشته ای و چه مقطعی روبرو است بنابراین دانشجو باید با نصب اتیکت خود این حق بیمار را رعایت کند. همچنین مسائلی مانند رفتار با بیمار یا همکار نیز مهم است.
 
سرپرست امور فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت درباره رنگ و اندازه لباس گفت: جزئیات رنگ و اندازه روپوش و مدل لباس به طور کامل در دستور العمل معاونت درمان دیده شده است. معاونت درمان از گذشته فرمهای متحد الشکل و نحوه پوشش افراد را در فرم هایی در اختیار همه قرار می دهد و در این زمینه با معاونت دانشجویی هماهنگ عمل کرده است.
 
وی درباره لزوم تدوین دستورالعمل پوشش و رفتار حرفه ای از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: بخش هایی از این دستورالعمل نیاز به مداخله اجرایی دارد و ما به خودمان اجازه نمی دادیم در بخشهایی که مداخله بر عهده مدرس است حوزه معاونت دانشجویی وارد شود و از همین رو اجرا باید بر عهده معاونت آموزشی باشد تا بتوان معیارهای ارزشی و اخلاقی را به صورت قانونمند اجرا کرد.
 
قربانیان با اشاره به تجربیاتی که در سایر کشورها در زمینه رعایت پوشش و رفتار حرفه ای در محیط دانشگاههای پزشکی وجود دارد به مهر گفت: در کشورهای غربی بر اساس تخلفی که صورت می گیرد کلیه مسئولیت ها بر عهده معاونت آموزشی است به طور مثال محرومیت هایی از کلاس برای دانشجوی متخلف درنظر می گیرند که از یک ساعت تا یک هفته تفاوت دارد و حتی در مواردی تخلف فرد در نمره دانشجو تاثیر دارد.
کد خبر 1245704

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha