کریستی و فلمینگ در صدر جنایی‌نویسان پرفروش انگلستان قرار گرفتند

شناسهٔ خبر: 1286194 -
آگاتا کریستی و یان فلمینگ در انگلستان گوی سبقت را در فروش آثار از دیگر جنایی‌نویسان ربودند در حالی که در آمریکا این مقام به جان گریشام و دن‌براون تعلق گرفت.

به گزارش خبرگزای مهر به نقل از گاردین، آگاتا کریستی نویسنده آثار به‌یاد ماندنی خانم مارپل و کارآگاه پوآرو و یان فلمینگ خالق شخصیت اسطوره‌ای جیمز باند هر کدام با فروش 100 میلیون پوندی کتابهایشان توانسته‌اند مشترکاً مقام اول جدول پرفروشهای کتابهای جنایی در انگلستان را از آن خود کنند.

جفری آرچر با 70 میلیون پوند، جگ هیگینز با 50 میلیون پوند، کن فولت با 50 میلیون پوند، دیک فرانسیس نزدیک به 50 میلیون پوند، روت رندل با 30 میلیون پوند، لی چایلد با سی میلیون پوند، ایان رنگین با 25 میلیون پوند و الکساندر مک‌کال اسمیت با 20 میلیون پوند در رتبه‌های بعدی این فهرست قرار دارند.

همچنین در آمریکا جان گریشام با 600 میلیون دلار، دن براون با 400 میلیون دلار، پاتریشیا کورنول با بیش از 300 میلیون دلار، رابرت لودوم با 300 میلیون دلار، مایکل کرایتون با 300 میلیون دلار، مایکل کانلی با 250 میلیون دلار، توماس هریس با 150 میلیون دلار، المور لئونارد با 100 میلیون دلار، اد مک‌بین با 75 میلیون دلار و جیمز الروی با 50 میلیون دلار در فهرست پر فروشترین نویسندگان جنایی قرار گیرند.

آگاتا مری کلاریسا مشهور به "آگاتا کریستی" متولد 15 سپتامبر 1890 انگلستان است. وی با نام مستعار ماری وستماکوت داستانهای عاشقانه و رومانتیک نیز نوشته ‌است ولی شهرت اصلیش به خاطر رمانهای جنایی است.

داستانهای آگاتا کریستی به ‌خصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو و یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب "ملکه جنایت" را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به‌ عنوان یکی از مهمترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستانهای جنایی کوشیده‌اند معرفی و مطرح کرده ‌است.

کریستی در سال 1955 نخستین کسی بود که جایزه استاد اعظم را از مجمع معمایی‌نویسان آمریکا دریافت کرد. وی در 12 ژانویه 1976  پس از به جاگذاشتن 66 رمان جنایی از خود درگذشت.

دیگر نویسنده پر فروش فهرست جنایی‌نویسان، یان فلمینگ متولد 1908 اولین کتاب از مجموعه جیمز باند را در سال 1953 منتشر شد کرد. او یازده سال بعد در گذشت و در این فاصله مجموعا 14 کتاب از مجموعه جیمز باند نوشت که آخرین آن با عنوان "اختاپوس و روشنایی‌های روز" در سال 1966 دو سال بعد از مرگش به چاپ رسید.
 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 5 =