۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰، ۸:۵۱

هر 10 سال یکبار بودجه سریال تاریخی را به برنامه کودک اختصاص بدهید

هر 10 سال یکبار بودجه سریال تاریخی را به برنامه کودک اختصاص بدهید

محمد مسلمی کارگردان و بازیگر "فیتیله جمعه تعطیله" تاکید کرد بهتر است مسئولان تلویزیون هر 10سال یک بار بودجه یکی از سریال‌‌های تاریخی را به کار کودک اختصاص بدهند تا شاهد یک کار فاخر باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، از زمانی که مهدی فرجی مدیریت سابق شبکه دو را بر عهده داشت، اعلام شد این شبکه به عنوان شبکه کودک در آینده به فعالیت خودش ادامه می‌دهد، اما با گذشت دو سال و اندی هنوز شبکه دو به عنوان شبکه کودک شناخته نشده و هنوز هم آثاری برای بزرگسالان آن هم با مضامین متفاوت خانواده، اعتیاد و ... تولید می‌شود. در حالی که انتظار می‌رفت آثاری که در این شبکه برای کودکان تهیه می‌شود از نوع الف ویژه و الف باشد، اما به ندرت شاهد آثار الف هستیم و الف ویژه هم تهیه نمی‌شود.

علی دارابی معاون سیما در نشستی که با برنامه‌سازان کودک داشت، اعلام کرد به زودی ساختار شبکه دو به سمت کودک خواهد رفت و دیگر برنامه‌هایی که مربوط به کودکان نیست در این شبکه تولید نمی‌شود. در این جلسه ماموریت ساخت سریال‌های الف ویژه برای کودکان هم بر عهده سیمافیلم واگذار شد. خبرگزاری مهر درباره نبود ساخت برنامه‌های الف ویژه برای کودکان سلسله گفتگوهایی تهیه کرده که به مرور منتشر می‌شود.
 
محمد مسلمی، کارگردان و بازیگر "فیتیله جمعه تعطیله" که قرار است از اواسط خرداد ماه جمعه شب‌ها میزبان بچه‌ها و خانواده‌ها باشند، درباره نبود برنامه‌های الف ویژه کودکان به خبرنگار مهر گفت: این مسئله مهمی است که شما به آن اشاره کردید که البته فقط شامل حال تلویزیون نمی‌شود، ما این معضل را در حوزه‌های تئاتر و سینما هم شاهد هستیم. مثلاً برای تئاتر کودکان تالار مخصوص نداریم و خیلی به ندرت اتفاق افتاده سالن اصلی تئاتر شهر به نمایش کودکان اختصاص یابد.
 
وی در ادامه افزود: متاسفانه به برنامه‌های کودکان نگاه جدی نمی‌شود و این نگاه اشتباه است. در حالی که در دنیا بیشترین بودجه به کارهای کودک اختصاص دارد، چرا که کودکان آینده‌سازان فردا هستند. ما با ساخت برنامه‌های متنوع می‌توانیم خلاقیت آنها را شکوفا سازیم.
 
 
این کارگردان درباره اینکه چرا هنوز شبکه دو به عنوان شبکه کودک به رسمیت شناخته نشده، توضیح داد: با وجود اینکه شبکه دو به عنوان شبکه کودک معرفی شده، اما هنوز شاهد تولید برنامه‌هایی برای بزرگسالان هستیم. البته آقای دارابی معاون سیما در جلسه‌ای که با برنامه‌سازان کودکان داشتند، تاکید کردند این مسئله حل می‌شود و برنامه "فیتیله جمعه تعطیله" در راستای سیاست‌های آقای دارابی شبانه روی آنتن خواهد رفت.
 
وی ادامه داد: امیدواریم صحبت‌هایی که داشتیم فقط در مرحله تئوری باقی نماند و عملی شود. کارهای کودک نیازمند بودجه لازم است. از سوی دیگر هنرمندان نباید به کارهای کودک، کودکانه نگاه کنند؛ چون ساخت برنامه کودک کاملاً تخصصی است. وقتی بچه بیمار می‌شود پیش دکتر متخصص برده می‌شود و نه پیش هر پزشک عمومی. بنابراین باید نگاه جدی به ساخت برنامه‌های کودک شود.
 
مسلمی خاطرنشان ساخت: دوستان ما در تلویزیون، سینما و تئاتر باید نگاه جدی به برنامه‌های کودک داشته باشند و حرف‌ها در حد شعار یک هفته‌ای باقی نماند. باید نگاه بنیادی داشته باشیم. باید بهترین سالن‌ها به تئاترهای کودک اخصاص یابد، چون بچه‌ها بزرگترها را می‌توانند به تئاتر بکشانند. همچنین باید ادبیات کودکان هم تصحیح شود. برنامه‌های مجری عروسک خیلی افزایش یافته و باید سعی کنیم این نوع برنامه‌ها را هدایت کنیم. سازمان صدا و سیما هم علاقمند است تولیدات فاخر در زمینه کودکان داشته باشد و هنرمندان می‌توانند در این باره تلاش خودشان را داشته باشند.
 
این بازیگر تاکید کرد: ساخت برنامه‌های الف ویژه برای کودکان ضروری است. بهتر است مسئولان تلویزیون هر ده سال یکبار یکی از بودجه‌های سریال‌های تاریخی را به کار کودک اختصاص بدهند تا شاهد یک کار فاخر باشیم. در دنیا برای کارهای کودک هزینه‌های زیادی می‌شود. ما فرهنگ غنی داریم و می‌توانیم با بهره بردن از فرهنگ اصیل خودمان قصه‌های جذابی را در قالب برنامه‌های متنوع برای کودکان به تصویر بکشیم.
 
وی در پاسخ به این سئوال چرا در برنامه‌های کودک شاهد هستیم موسیقی فضای کل برنامه را در احاطه خودش دارد و محتوا رها می‌شود، توضیح داد: این مسئله به دلیل نبود شناخت کار برای کودکان است. برخی گروه‌ها سعی می‌کنند تقلیدی از کار یک گروه موفق داشته باشند و تلاش می‌کنند با موسیقی و نمایش که تقلید کورکانه است موفقیت خودشان را به دست آورند، اما فراموش می‌کنند که به محتوا باید بیشتر توجه کنند.
 
مسلمی ادامه داد: مثل این می‌ماند که مواد خوراکی را به یک آشپز ناوارد بدهند، مسلماً آش خوشمزه‌ای نمی‌شود. باید به ساخت برنامه کودک تسلط داشت و از آهنگساز و شاعری دعوت کرد که کار کودک را می‌شناسند. امیدواریم برنامه‌های فاخری برای کودکان تهیه شود.
کد خبر 1308277

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha