۲۹ خرداد ۱۳۹۰، ۱۰:۰۹

در گفتگو با مهر عنوان شد: ویژگیهای برجسته مصلی تهران/ 70 هزار نمازگزار ظرفیت شبستان شمالی است

در گفتگو با مهر عنوان شد: ویژگیهای برجسته مصلی تهران/ 70 هزار نمازگزار ظرفیت شبستان شمالی است

مدیر عامل مصلی تهران با اشاره به ویژگیهای خاص مصلی تهران، آن را یکی از طرحهای ماندگار جمهوری اسلامی ایران در معماری اسلامی ایرانی برای قرنها خواند و نبود اعتبار در زمان مشخص را دلیل اصلی طولانی شدن ساخت مصلی دانست .

دکتر اصغر نادری مدیرعامل مصلی امام خمینی(ره) تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، مصلی تهران را طرح ماندگار جمهوری اسلامی ایران برای قرنها خواند و گفت: مصلای بزرگ امام خمینی( تهران) مجموعه ای است معنوی با اهداف عبادی- سیاسی- آموزشی- فرهنگی و فراغتی در تمام ایام هفته و در شرایط خاص نیز پاسخگوی حوادث غیرمترقبه و مدیریت بحران خواهد بود.

وی افزود: مصلی تهران مکانی است مناسب در قلب شهر تهران با دسترسی آسان برای انجام فرایض دینی، همایشهای ملی- مذهبی، نمایشگاههای بزرگ فرهنگی و گردهمایی ها و مرکزی تربیتی و آموزشی برای اشاعه اهداف و ارزشهای انقلاب اسلامی و برپا کننده اسلام ناب محمدی(ص) در اعصار و قرون است.

نادری مجموعه مصلی را نمادی از عصر انقلاب اسلامی و متعلق به نسل کنونی و نسلهای آینده خواند و گفت: این مجموعه مظهری از بینش فرهنگی و ذوق تکنیکی و توانمندی های انقلاب اسلامی در معماری امروز جهان و مکانی برای ترویج اندیشه های نو تحت رهبری مقام عظمای ولایت و تبادل نظر اندیشمندان مسلمان سراسر جهان خواهد بود که یادآور سادگی محل عبادت مسلمانان صدر اسلام در مقابل ساختمانهای پر زرق و برق مساجد اسلام امریکایی است.

در صورت تأمین اعتبار به موقع، سال 92 هسته مرکزی مصلی تمام می شود

مدیر عامل مصلی همچنین افزود: این مجموعه در 210 هکتار از اراضی عباس آباد در حال ساخت است که طی تفاهمنامه منعقده با وزارت مسکن و شهرسازی در سال 1385 مقرر شد در فاصله زمانی 5 ساله سازمان مجری ساختمانهای دولتی و عمومی وزارت مسکن، هسته مرکزی این مجموعه را بعنوان مجری طبق نظر کارفرما (مدیریت مصلی) بسازد اما متأسفانه به علت عدم تأمین اعتبار از این پروژه با تأخیر مواجه شده است که امیدواریم با توجه به وضعیت مناسب مالی سال 1390 این پروژه تا سال 1392 به اتمام رسد.

هسته مرکزی با وسعتی بالغ بر 63 هکتار دارای زیربنای بیش از 600 هزار متر مربع است. در این قسمت مسجد جامع، ایوان ها، رواقها، شبستانها، مراکز آموزش، قرائت خانه، جایگاه یادمان امام(ره)، موزه، محل برگزاری همایشها و ... قرار دارد.

وی مجموعه ایوان مصلی را یکی از منحصر بفردترین قسمتهای مصلی عنوان کرد و افزود: این ایوان با ارتفاع 72 متر و دهنه 100 متر و عمق بیش از 80 متر دارای 20 هزار و 856 متر مربع زیربناست که پذیرای مردم در سه تراز 25،12،5 است که با توجه به اختلاف ارتفاع، ترتیبی اتخاذ شده تا نیازی نباشد مردم از پائین به بالا بیایند.

دکتر نادری رواق غرب و شرق را از دیگر ویژگی های مصلی برشمرد و گفت: رواق غربی مشرف بر صحن و دارای 28 هزار متر مربع زیر بناست. رواق شرقی نیز 70 هزار متر مربع است که در4 تراز ساخته می شود ضمن اینکه مجموعه شبستان شمالی در دو تراز ساخته شده است که عمده برنامه ها تا کنون در این قسمت برگزارشده است البته در سمت چپ و راست گنبد دو شبستان در نظر گرفته شده که با وسعت کمتری ساخته خواهد شد.

علت تهویه نامناسب شبستان شمالی/ در مصلی برای نمایشگاه کتاب امکانی پیش بینی نشده بود

وی با اشاره به گنجایش 70 هزار نمازگزار در شبستان شمالی در پاسخ به علت عدم برگزاری نماز جمعه گفت: هم اکنون شبستان آماده برگزاری نماز جمعه است و هر زمان آمادگی انجام این مهم را داریم اما می بایست بدین نکته توجه داشت که در کنار شبستان سایر پروژه های طرح مصلی در حال ساخت است.

وی بر اجرای طرح مصلی بر اساس طرح اولیه دکتر مؤید عهد تأکید کرد و در ادامه افزود: بدیهی است چنانچه ساخت طرحی از مدت زمان تعیین شده طولانی تر گردد به لحاظ تحولات سریع فنی و مهندسی در دنیا، طرح اولیه دستخوش تغییر و تحول می شود که طرح مصلی از این قاعده مستثنی نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در ساخت مصلی پیش بینی برای برگزاری نمایشگاههایی چون کتاب از قبل صورت گرفته بود؟ گفت: با اینکه مصلی یک مجموعه فرهنگی عبادی است اما برای برگزاری نمایشگاه کتاب اصلا پیش بینی صورت نگرفته بود و کاربری شبستان را نیز برای اجتماعات و برخی کارهای فرهنگی در حد نمایشگاه قرآن در نظر گرفته بودیم. اما با درخواستهای مکرر مسئولان و ویژگیهایی که مصلی دارد مثل دسترسی آسان مردم و عدم ترافیک و... ملزم به انجام برخی کارها از جمله برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی شدیم.

مدیرعامل مصلی افزود: برای برگزاری نمایشگاه کتاب از هر سو به ما فشار آمد که در نهایت برای اولین دوره برگزاری در مصلی در نهایت شبستان و دو رواق شرقی و غربی واگذار شد که مورد استقبال چشمگیر مردم قرار گرفت و یکباره از فضای 75 هزار متر مربعی نمایشگاه بین المللی تهران، یک فضای بالای 200 هزار متر مربع در مصلی برای نمایشگاه کتاب اختصاص یافت که برای دست اندرکاران امر کتاب یعنی وزارت فرهنگ نقطه قوت لحاظ شد.

وی در مورد دلیل نامناسب بودن سیستم تهویه شبستان در هنگام برگزاری نمایشگاه کتاب نیز گفت: شبستان بر مبنای کاربری اجتماعات طراحی شده است و سیستم تهویه آن بسیار پیشرفته است اما در زمان برگزاری نمایشگاه و یا اجتماعات مختلف تمام توان تهویه را وارد سیستم نمی کنیم چون ما در حال ساخت هستیم و برای پیشگیری از هزینه های دوباره نمی توانیم از برخی امکانات ویژه مصلی استفاده کنیم .

ایجاد فضای 150 هزار متر مربعی برای فعالیتهای فرهنگی و تفریحی در شمال مصلی

دکتر نادری در پاسخ به این سؤال که آیا پس از این مسائل در مجموعه مصلی جایی برای برگزاری نمایشگاه های فرهنگی طراحی کرده اید؟ گفت: طرح ساخت مجموعه های فرهنگی و نمایشگاهی در شمال مصلی در حدود 150 هزار متر مربع تدوین شده است که دارای یک میدان بزرگ برای برخی فعالیتها مانند کاربری های فصلی و نمایشگاهی است.

مدیرعامل مصلی در عین حال تأکید کرد: البته هسته مرکزی و شبستانها تنها برای اقامه نماز جمعه ساخته نمی شود چون سرمایه و هزینه ای که در این مکان خرج شده باید در طول هفته از آن بهره داری کرد که در آن می توان برنامه های مختلف فرهنگی برپا کرد.

وی یادآور شد: یکی از توصیه های اصلی مقام معظم رهبری در ساخت مصلی این است که این مجموعه فرهنگی و عبادی تنها برای نمازجمعه مردم نیست و در طول روزهای هفته باید فعال باشد به همین دلیل باید همه نیازهای مردم برای روز جمعه در این منطقه محیا شود. به همین منظور در شمال مصلی چهار باغ ایمان، آفرینش، دانش و بهشت طراحی شده است که حاوی بسیاری از نمادها و سنبلهای منحصر به فرد خواهد بود.

احیای صنایع دستی و معماری ایرانی- اسلامی در مصلی/ ساخت رصدخانه بزرگ

وی از ساخت رصدخانه بزرگی در منطقه شمالی مصلی خبر داد و گفت: در این منطقه نیازهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم پیش بینی شده است و امیدواریم امسال بتوانیم ساخت بخش نمایشگاهی را آغاز کنیم.

نادری به دو ورودی جنوبی شرقی(خیابان شهید قنبرزاده) مصلی اشاره کرد و گفت: در این مکانها دو بازار کتب و صنایع دستی احداث می شود و آنچیزی که در رابطه با معماری اسلامی ایرانی است و در حال اضمحلال است در اینجا احیا می شود و علاوه بر آن در بالای رواق شرقی کارگاه های آموزشی صنایع دستی را برپا می کنیم.

وی به فضای 19 هکتاری جنوب مصلی که پیش از این پادگان عباس آباد بوده است اشاره کرد و گفت: در این مکان پارکینگ زیرزمینی چند طبقه ساخته می شود علاوه بر آن کاربری اداری و تجاری هم هست، یعنی مکان اداری مصلی در این مکان قرار می گیرد ضمن اینکه در اینجا فضای تجاری نیز برای نگهداری از مجموعه مصلی در آینده پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در ساخت مصلی سعی شده از بهترین هنرمندان و معماران بهره ببریم، در پاسخ به این سؤال که آیا از کشورهای دیگر برای ساخت پروژه ای به شما پیشنهاد شده است، گفت: خیلی از افراد داخلی و خارجی از این پروژه بازدید کردند؛ در پروژه ای می توان موفق بود که ساخت آن زیاد طول نکشد اگر پروژه ای خیلی هم خوب باشد اما ساخت آن طولانی شود نمی تواند در برد بیرونی اثرگذار باشد.

نادری تأکید کرد: اگر پروژه مصلی عرض 5 سال می توانست خود را نشان دهد بطور قطع سفارشاتی داده می شد. البته مراجعات موردی برای بهره گیری از تجربیات ما در ساخت مصلی صورت گرفته که بیشتر از طرف کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس و کشورهای تازه استقلال یافته شوروی است.

در ادامه وی به تعهدات انجام نشده شهرداری در قبال همکاری با مصلی اشاره کرد و گفت: وصل هسته مرکزی به قطعه شمالی از طریق بزرگراه رسالت امکانپذیر است و شهرداری باید این قسمت از بزرگراه رسالت را به صورت زیرگذر بسازد که هنوز اجرایی نشده است. علاوه بر آن یکی از مبادی پارکینگی پایانه بیهقی است که باید دو پل ورودی به مصلی زده شود که هنوز اقدامی از سوی شهرداری صورت نگرفته است، ضمن اینکه برای تکمیل پروژه های فرهنگی و نمایشگاهی مصلی شهرداری می بایست هرچه زودتر رضایت ساکنان خیابان پاکستان را برای تخلیه این منطقه به دست آورد.

مدیرعامل مصلی تهران در پایان با اشاره به برخی اظهارات افراد غیرمسئول در رابطه با مصلی اعلام کرد: استراتژی ما اتمام ساخت مصلی در کمترین زمان ممکن برای استفاده ملی و فراملی است و ان شاءالله بتوانیم با همکاری و همدلی سایر ارکان کشور بدین مهم جامه عمل بپوشانیم.

کد خبر 1338495

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha