ردیف صبا برای سنتور چپ کوک منتشر شد

کتاب موسیقی ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور به کوشش فرامرز پایور با انتقال به چپ کوک و ویرایش مینا افتاده منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب موسیقی ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور چپ کوک به تازگی از سوی موسسه فرهنگی ماهور منتشر شده است؛ در این کتاب مطالب ازدستگاه شورآغاز و سپس قطعاتی در آواز ابوعطا، آواز افشاری، آواز بیات ترک، دستگاه سه گاه، آواز دشتی، دستگاه نوا، دستگاه ماهور ، آواز بیات اصفهان ارائه شده است و درانتهای کتاب نیز در دستگاه چهارگاه به پایان می رسد.

در بخش پیشگفتار این کتاب به قلم استاد پایور چنین آورده شده است : ضمن تهیه ردیف (چپ کوک) برای سنتور، به منظور احتراز از قطور شدن کتاب و تکرار مطالب، تا حد امکان سعی شده فعلا از تدوین گوشه هایی که در ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا (راست کوک) ذکر گردیده خودداری شود. البته نوشتن بعضی از گوشه های مهم و همچنین درآمد آوازها اجتناب ناپذیر بود؛ درعین حال برای اینکه علاقمندان به این ساز در ردیف چپ کوک از گوشه های ذکر نشده غافل نمانند به این فکر افتادم که ردیف سنتور استاد صبا را نیز به چپ کوک منتقل نماییم. برای این منظور از خانم مینا افتاده دوست و شاگرد عزیزم تقاضا کردم که این مهم را به عهده بگیرند و ایشان نیز با کمال علاقه و دقت ردیف های صبا را از راست کوک به چپ کوک منتقل نموده و نت نویسی کردند که جان کمال امتنان است.   

مینا افتاده که خود او نیز از نوازندگان سنتور است در مقدمه این کتاب به توضیح چگونگی و چرایی انتشار این کتاب پرداخته است : در مهرماه 1355 مکتب صبا واقع در خیابان ظهیرالسلام، که منزل مسکونی استاد ابوالحسن صبا بود، توسط وزارت فرهنگ و هنر وقا تعمیر و بازسازی شد که شاگردان استاد صبا آنجا تدریس می کردند. از جمله استاد پایور، استاد تجویدی و استاد دوامی.

کلاس سنتور توسط استاد پایور اداره می شد ، من هم بعد از آزمون ورودی به جمع شاگردان کلاس پیوستم و قریب به ده سال در محضر ایشان شاگردی کردم و از راهنمایی های شان بهره بردم. تعداد انگشت شماری از هنرجویانی که موفق به گذراندن دوره های آموزشی این مکتب شدند هریک به عنوان پایان نامه با راهنمایی های استاد کاری را باید ارائه می دادیم، سهم من هم برگردان ردیف صبا با چپ کوک بود که ویرایش و بازنویسی و تنظیم آن را به عهده گرفتم. نظر ایشان این بود ،هنرجویان ردیف چپ کوک صبا را قبل از ردیف عالی (درآن زمان هنوز چاپ نشده بود) می باید اجرا کنند تا با خصوصیات سنتور در این کوک بیشتر آشنا شوند.

به خاطر می آورم در آن ایام سالهای آغاز جنگ را سپری می کردیم ، خاموشی های مکرر اجازه کار را به راحتی نمی داد و شبها با روشنایی چراغ نفتی نت نویسی می کردم و با همان نور کم نوشته ها را بر روی ساز اجرا کرده و علامت گذای نمودم . پس از اتمام کار از نظر استاد گذشت و تکثیر شد و در اختیار دیگر هنرجویان قرار گرفت؛ حال پس از گذشت سی سال این مجموعه با ویژگی های خاصی در نت نویسی و با تغییراتی در علامت گذاری ها، بازنگری شده  است و به چاپ می رسد .

کد خبر 1358560

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =