۷ اسفند ۱۳۹۰، ۱۲:۰۶

بیرانوند در گفتگو با مهر:

شعرها و عکس‌هایی که همدیگر را گم کرده‌اند/ تعریف علمی «فوتو شعر»

شعرها و عکس‌هایی که همدیگر را گم کرده‌اند/ تعریف علمی «فوتو شعر»

احمد بیرانوند از آغاز طرحی در قالب فوتو شعر با همکاری یک عکاس خبر داد که با انتشار عکس و شعرهایی در مجله رودکی آغاز شده و در نهایت به چاپ یک کتاب پژوهشی می‌رسد.

احمد بیرانوند در گفتگو با خبرنگار مهر از پرداختن به بحث فوتو شعر در مجله رودکی خبر داد و گفت: در شماره دی‌ماه نشریه رودکی بحث فوتو شعر را به صورت علمی آغاز کرده‌ایم که این پرونده در قالب کارگاه آموزشی در شماره بهمن و اسفندماه نیز دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: در زمینه فوتو شعر تاکنون تجربه‌هایی در کشور داشته‌ایم که ساختارمند و علمی نبوده و بیشتر اینگونه دنبال شده است که یک عکس مدنظر قرار گرفته و درباره آن شعری سروده شده است، ولی من و مریم احسانی که عکاس حرفه‌ای است، تصمیم گرفتیم این پروژه را به صورت حرفه‌ای دنبال کنیم.

این شاعر در توضیح بیشتر پروژه‌اش بیان کرد: به همین منظور مجموعه‌ای عکس تهیه شده که شعرهایی مرتبط با آن را من سروده‌ام. هدفمان هم این بوده که کار را به صورت حرفه‌ای و با متد علمی و آکادمیک پیش ببریم و با تعیین ساختار سعی شده شعر و عکس به طور‌ هدفمند به یکدیگر نزدیک شوند.

بیرانوند افزود: در مطالبی که در نشریه رودکی بدانها توجه داریم، این است که مشخص کنیم شعر و عکس در کجا با یکدیگر به اشتراک می‌رسند و بوطیقای پست مدرن برای آن مشخص می‌کنیم؛ چرا که این ژانر را در قالب پست مدرن می‌بینیم و چیزی فراتر از مدرن است. گرچه گاه از مفهوم پست مدرن هم استفاده نابجا می‌شود ولی ما ناگزیر به استفاده از این مفهوم هستیم.

وی با اشاره به اینکه نتیجه این پژوهش‌ها می‌تواند در قالب یک کتاب به چاپ برسد، توضیح داد: در حال حاضر ما یک صفحه اختصاصی در رودکی داریم، ولی این پژوهش‌ها ظرفیت این را دارد که در قالب یک کتاب هم منتشر شود. به هر حال ما در گذر تجربه هستیم و مثل هر رویکردی موافقان و مخالفان خود را داریم ولی سعی داریم پله پله جلو برویم و از مخاطبان می‌خواهیم صبوری کنند تا این روند سیر علمی‌اش را طی کند.

شاعر «ناگفته‌های جبرئیل» اضافه کرد: عکس‌هایی که در ژانر فوتو شعر به کار می‌روند، مستند صرف نیستند، بلکه آثاری هستند که پا را از ژانر مستند فراتر می‌گذارند و هر عکسی قابلیت داشتن یک شعر را ندارد. ما به دنبال عکس‌هایی می‌گردیم که شعرشان را گم کرده‌اند و یا شعری که به دنبال عکسش است.

به گفته وی در جهان معاصر دیگر یک عکاس نمی‌تواند بگوید عکس من نباید هیچ شرح و تاویلی داشته باشد و پس از انتشار یک عکس و حتی یک شعر می‌توان آنها را در قالب فوتو شعر درآورد.

بیرانوند در پایان گفت: گرچه این روزها کتاب‌های شعر مصور زیادی چاپ می‌شود، ولی غالب آنها متد علمی و پژوهشی ندارند و بیشتر درگیر تفنن شده‌اند و قابلیت ارجاع علمی ندارند.

کد خبر 1543852

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha