۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱، ۱۰:۲۹

گزارش خبری مهر/

شگفتی دیپلماتها از زیبایی‌های جاده چالوس/ ظرفیتی که مهجور مانده!

شگفتی دیپلماتها از زیبایی‌های جاده چالوس/ ظرفیتی که مهجور مانده!

کرج - خبرگزاری مهر: برگزاری تور گردشگری سفرا و نمایندگان 42 کشور از 5 قاره اقدام بی سابقه ای در حوزه گردشگری استان البرز بود که افراد حاضر در این تور همگی جاذبه های گردشگری جاده چالوس را منحصر به فرد برشمرده و از ظرفیتهای مغفول مانده گردشگری این بخش متعجب شدند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، استان البرز با مساحت پنج هزار و 800 کیلومتر مربع و جمعیت دو میلیون و 500 هزار نفری دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه گردشگری است.

جاذبه های طبیعی فراوان، روستاهای سر سبز، آثار و ابنیه تاریخی، دو سد بزرگ کرج و طالقان، پیست بین المللی دیزین و باغ لاله های گچسر، تپه ازبکی و ... همگی از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری این منطقه است.

این استان به دلیل داشتن طبیعت بکر و اقلیم خاص درحوزه های تخصصی در زمینه گردشگری فرنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری طبیعی و گردشگری تجاری و صنعتی دارای ظرفیت های بالایی است .

همچنین از 256 رشته صنایع دستی در ایران 80 رشته در استان البرز فعال است و تعدادی از تولیدات هنرمندان در این استان توانسته به لحاظ کیفیت و تنوع در محصول مهر اصالت دریافت کند.
 
 
از سوی دیگر البرز به لحاظ نزدیکی به پایتخت و بهره مندی از جمعیت سه میلیون نفری و همچنین بیش از 12 میلیون نفر در تهران و البته قرار گرفتن در محور مواصلاتی 11 استان کشور از شرایط استثنایی به لحاظ سرمایه گذاری برخوردار است.
 
نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی، منطقه ویژه اقتصادی پیام و نیز حضور شهرکهای صنعتی فراوان و رفت و آمد مدیران صنایع و سرمایه گذاران خارجی ظرفیت ویژه ای به این منطقه بخشیده است.
 
از همین جهت نیز مسئولان میراث فرهنگی البرز بر آن شدند تا همزمان با برپایی چهاردهمین جشنواره لاله ها تور ویژه ای را برای سفرا ترتیب دهند و شاید خود نیز در ابتدا انتظار چنین استقبالی را نداشتند.
 
حضور نمایندگان عالی رتبه 42 کشور جهان که بیش از نیمی از آنها را سفرا تشکیل می دادند با همراه خانواده های خود در یک نقطه و برگزاری چنین تور گردشگری در ایران بی سابقه بود.
 
 
اگرچه مسئولان استان البرز نیز همگی درگیر برگزاری نمایشگاه دستاوردهای سفر بودند اما گویی از یاد برده بودند که توسعه گردشگری و جذب توریست به ویژه گردشگر خارجی همواره یکی از تاکیدات رئیس جمهوری در سفرهای استانی به ویژه به البرز بوده است و از این رو انتظار می رفت مدیران دعوت شده به مراسم استقبال از سفرا کمی به آداب دیپلماتیک پایبند بوده و وقتی بلندپایه ترین مقام یک کشور در ایران به شهر آنها سفر می کند حتی برای دقایقی خود را به محل برگزاری مراسم برسانند.
 
اگرچه با برنامه ریزیهای صورت گرفته شده و تدارک برنامه های متنوع و بازدید از سه نقطه ویژه گردشگری استان عدم حضور مقامات ارشد استان لطمه ای به برگزاری این تور نزد اما بی شک خستگی را بر دوش مجریان برجای گذاشت.
 
هیئت سفرا و نمایندگان 42 کشور از پنج قاره صبح روز گذشته از هتل لاله تهران و با همراهی مدیرکل گردشگری البرز و معاونانش راهی جاده چالوس شدند و پس از پذیرایی و تماشای مسیر زیبای چهارمین جاده زیبای گردشگری جهان به پیست بین المللی دیزین عزیمت کردند.
 
هیجان بچه ها و نیز کشورهای  حاضر در این تور که اقلیم کشورهای گرم و خشک است و تجربه برف آن هم در فصل بهار را ندارند فضای  پر نشاطی به برنامه بخشیده بود.
 
 
اغلب حاضران البته در گفتگو با مهر علاوه بر ابراز خوشحالی از حضور در پیست دیزین و سوار شدن بر تله کاپین و حضور در دمای پایین و قله از کمبود امکانات این مجموعه و فرسودگی بخشی از تله کاپینهاو خدمات رفاهی ایستگاهها در تعجب بودند.
 
همچنین نماینده زیمباوه در این تور به مهر گفت: تاکنون تصوری از اسکی روی برف نداشتم واین پیست بسیار زیباست و برای من تجربه خاطره انگیزی خواهد بود.
 
وی ادامه داد: من از ارتفاع می ترسم اما امیدوارم با همراهی دوستانم در این تور تا قله بیایم.
 
نماینده آلمان نیز با ابراز رضایت از این سفر جاذبه های گردشگری البرز به ویژه مسیر گردشگری کرج چالوس را بسیار زیبا توصیف کرد.
 
یکی از نوجوان سیاه پوست حاضر در تور نیز گفت: من عاشق برف بازی هستم و کشور من هیچ وقت سرما به خود نمی بیند، خیلی ایران و طبیعت چهارفصلش را دوست دارم.
 
 
یکی از نمایندگان روس نیز به مهر گفت: طبیعت جاده چالوس بسیار زیباست و زنگ سیز کوهها و پستی و بلندیهای آن برای من فوق العاده است.
 
وی ادامه داد: من هر سال یکبار به جاده چالوس می آیم.
 
نماینده نیوزلند نیز گفت: جاذبه های گردشگری کرج در نزدیکی تهران در حالی بسیار زیباست که این منطقه آب و هوای خوب را داراست و از ترافیک و شلوغی خبری نیست.
 
نماینده کشور اوگاندا نیز عنوان کرد: از حضور در ایران و این تور ویژه خوشحال است و حتما باز هم به این منطقه سفر می کند.
 
در مجموع اغلب مقامات خارجی حاضر در این تور طبیعت زیبای جاده چالوس را منحصر به فرد توصیف کردند و اظهار داشتند که می توان از این ظرفیت طبیعی برای جذب توریست به شیوه بهتری بهره برد.
 
 
عدم تابلوهایی به زبان لاتین در مسیر، رستورانها و مراکز خدمات بین راهی، ضعف هتلها و رستورانها در بکارگیری نیروی متخصص مسلط به زبان خارجی و آداب تشریفات، کمبود و نبود سرویسهای بهداشتی فرنگی، نبود بازارچه صنایع دستی و فروش محصولات روستاییان وسوغات منطقه در مسیر و .... همگی از مواردی است که به نظر می رسد در صورت رفع آن بتوان شاهد حضور شمار بیشتری گردشگر خارجی در یکی از پرتردد ترین و زیباترین جاده گردشگری کشور شد.
 
تیم سفرا روز گذشته پس از پیست دیزین و صرف ناهار در هتل این مجموعه به باغ لاله ها رفتند و ساعتها در میان گلهای رنگارنگ مشغول گرفتن عکس یادگاری با خانواده های خود بودند.
 
همچنین در این مراسم که معاون استاندار البرز نیز در آن حضور داشت وی با بیان خیر مقدم به جمع حاضر، برگزاری چنین مراسمی را با حضور این میزان از دیپلماتها از افتخارات ماندگار البرز برشمرد.
 
ناصر رجبی با بیان اینکه البرز دارای ظرفیتهای گردشگری بی شماراست از جمع حاضر خواست از دوستان و همتایان خود برای دیدن از جاذبه های این منطقه دیدن کنند.
 
 
وی همچنین از میراث فرهنگی البرز به جهت برپایی این مراسم قدردانی کرد.
 
بخشدار آسارا نیز که خود از ساعتها قبل از حضور میهمانان در مح برپایی مراسم حاضر شده بود از برنامه ابراز رضایت کرد و گفت: بخش آسارا به گرمی پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.
 
محسن محمدی سیرایی ادامه داد: تلاش شد با همکاری بخشهای انتظامی و امنیتی  سفرا و نمایندگان کشورها در امنیت و آرامش کامل از جاذبه های این منطقه دیدن کنند.
 
وی با اشاره به اینکه جشنواره لاله ها پدیده ای تک زمانی است گفت: روزانه بالغ بر چندین هزار نفر این جشنواره دیدن می کنند که شمار زیادی از آنها را گردشگران خارجی تشکیل می دهند.
 
 
 
همچنین پس از حضور در باغ لاله ها نمایندگان و سفرا به مقصد دانشگاه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران حرکت کردند و از موزه جانورشناسی این مجموعه دیدن کردند.
 
در پایان نیز مدیرکل گردشگری البرز در مراسمی ضمن قدردانی از تمامی سفارتخانه هایی که در این برنامه حضور داشتند برخی دیگر از ظرفیتهای گردشگری این استان را برشمرد و از همه این کشورها برای حضور مجدد د رالبرز دعوت کرد و قول میزبانی خوب از انها را وعده داد.
 
 
سفرا و نمایندگان کشورهای اسپانیا، پرتغال، آلمان، بلژیک، سوئیس، چک، اسلواکی، مجارستان، کراوسی، صربستان، نیوزلند، کوبا، اروگوئه، تاجیکستان، قرقیزستان، آذربایجان، ترکیه، فیلیپین، بوسنی و هرزگوین، یمن، تایلند، سوریه، ازبکستان، کره‌شمالی، کره‌جنوبی، چین، گرجستان، بلاروس، اندونزی، مالزی، گینه، کومور، سودان، ساحل عاج، الجزایر، افریقای جنوبی، بولیوی، سومالی و یونیسف به همراه خانواده‏هایشان در این تور حضور داشتند.
 
این تور یک روزه که در نوع خود کم نظیر بود و نمایندگان و سفرای 42 کشور از هر 5 قاره در آن حضور داشتند با انداختن عکس یادگاری به اتمام رسید.
 
 
بی شک تجربیات برگزاری مراسمی در این سطح می تواند با شنایایی کاستیهای و پر رنگ کردن نقاط قوت زمینه شکوفایی گردشگری خارجی را برای استان البرز به همراه داشته باشد.
 
...................
اعظم کریمی
کد خبر 1601648

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha