۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱، ۱۶:۴۸

قانعی:

نسل جدید واکسن های ایرانی درآستانه عرضه به بازارهای جهانی است

نسل جدید واکسن های ایرانی درآستانه عرضه به بازارهای جهانی است

آمل - خبرگزاری مهر: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از عرضه نسل جدید واکسنهای هپاتیت و سل ایرانی به بازارهای مصرف جهانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی قانعی ظهر دوشنبه در نشست شورای معاونان انیستیتو پاستور ایران در پژوهشکده انیستیتو پاستورشمال کشور در آمل گفت: تعداد کشورهای تولید کننده نسل جدید واکسن های هپاتیت و سل در دنیا کم است و به واسطه ارزانی آن که در سنین کودکی برای پیشگیری از مننژیت سلی ضروری بوده مورد استقبال کشورهای زیادی قرارگرفته است.

وی افزود: در تولید واکسن هپاتیت جدید، با تغییر در نوع و میزان نیاز این فرآورده مهم بیوتکنولوژی و برنامه حمایتی در این بخش، اکنون تولید آن به حدود چهار تا شش میلیون ویال با کیفیت بالا رسیده که امکان افزایش آن به 10میلیون ویال در سال وجود دارد.

رئیس سازمان انیستیتو پاستور ایران به اقدام های موثر و ایجاد تغییرات در میزان اثر گذاری و کیفیت واکسن های سل توسط محققان این سازمان اشاره کرد و ادامه داد: با افزایش تولید حدود 20 میلیون ویال از نسل جدید واکسن های سل علاوه بر نیاز حدود سه میلیون ویالی آن در کشور، امکان صادرات آن به خارج ازکشور فراهم شده است.

قانعی گفت: خوشبختانه با پشتکار و خلاقیت های محققان سازمان انیستیتو پاستور ایران، از تبدیل کشورمان به وارد کننده فرآورده های واکسن سل پیشگیری شد و اکنون با تولید انبوه آن مشکلی در این خصوص در کشور وجود ندارد.

وی اضافه کرد: به اندازه کافی در مراکز قابل عرضه واکسن های جدید در کشور وجود دارد و متقاضی از کشورهای دیگر به واکسن های هپاتیت و سل ایرانی وجود دارد.

رئیس سازمان انیستیتو پاستور ایران ادامه داد: خوشبختانه در ماه اخیر در نشست با مسئولان بهداشت جهانی، تائیدیه های اولیه عرضه واکسن های هپاتیت و سل ایران به بازارهای جهانی گرفته شده و قرار است در این خصوص تائید نهایی به کشورمان داده شود.

وی افزود: دستاوردهای جدید انیستیتو پاستورایران این نوید را می دهد که روش های سنتی مقابله با بیماریهای تهدید کننده انسانی کنار گذاشته شود و روش های جدید که می تواند به تولید و عرضه واکسن های ایرانی در دنیا منجرشود.

کد خبر 1602320

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha