ترکیه آب ارس را به دریاچه ارومیه می آورد/ بررسی وضعیت دریاچه ارومیه

ارومیه - خبرگزاری مهر: با حضور معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی توافقات اولیه اجرای طرح انتقال‌ آب ارس به دریاچه ارومیه با سرمایه گذاری خارجی انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر،در جلسه ای با حضور معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و مدیران یک شرکت بزرگ سرمایه گذاراز کشور ترکیه طرفین در خصوص سرمایه گذاری و اجرای طرح انتقال آب از حوضه ارس به دریاچه ارومیه به توافق رسیدند.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این جلسه با اشاره به وضعیت کم آبی دریاچه ارومیه گفت : دولت در خصوص احیای دوباره دریاچه و تامین آب مورد نیاز این زیست بوم بین المللی تمامی ظرفیت های فنی  و اجرایی را بکار گرفته و اقدامات موثری را در انجام مطالعات و آغاز پروژه های علاج بخشی انجام داده است .

جواد محمودی با اشاره به تاکیدات ریاست جمهوری بر آغاز سریع پروژه انتقال آب از حوضه ارس به دریاچه ارومیه و تکمیل سایر طرح های در دست اجرا افزود: برای اجرایی شدن این پروژه بیش از 1400میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

وضعیت دریاچه ارومیه در جلسات ماهانه هیئت دولت بررسی می شود

وی با بیان اینکه با دستور ریاست جمهوری موضوع دریاچه ارومیه در جلسات ماهانه با حضور نمایندگان ارشد هیئت دولت در استان بررسی می شود افزود: ‌احیاء دوباره دریاچه ارومیه از اولویت های مهم دولت در استان است و در این زمینه نیز تاکنون گام های موثری برداشته شده است .

در این جلسه مدیران شرکت بزرگ سرمایه گذار ترکیه ( راک اویل ) نیز با ابراز علاقه مندی خود در سرمایه گذاری و اجرای طرح های عمرانی در آذربایجان غربی بر سرمایه گذاری و اجرای طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه از طریق فاینانس و سایر شیوه های سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند.

در ادامه این جلسه مقرر شد نتایج این گفتگوها و توافقات اولیه جهت حصول توافقات نهایی و اجرایی شدن پیشنهادات طرفین در جلسه مسئولان ارشد استان با معاون اول رئیس جمهور در روزهای آینده طرح و تصمیم گیری شود .

ازسال آبی 75 – 74 تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده از 12 سال پیش تا کنون نمودار تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با همکاری بانک جهانی به اتمام رسیده، نشان می‌دهد دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا کمتر از 20 سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.

پارک ملی دریاچه ارومیه با ویژگی های خاص خود بعد از دریاچه شور بحر المیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می رود، این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دایمی با دارا بودن 102 جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از 570هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه های با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و... نیز به خطر خواهد افتاد.

کد خبر 1613277

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =