۳۱ تیر ۱۳۹۲، ۱۵:۲۳

در نشست تشکلهای دانشجویی مطرح شد:

روایت حجت الاسلام محمدیان از یک گفته محمد خاتمی درباره دانشگاهها

روایت حجت الاسلام محمدیان از یک گفته محمد خاتمی درباره دانشگاهها

حجت الاسلام محمدیان با اشاره به یکی از اظهارات سید محمد خاتمی، گفت: حجت الاسلام خاتمی می گفت: " من هر 9 روز یکبار یک بحران داشتم و عمدتا این بحران ها از دانشگاه ها آغاز می شد".

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمدیان در جمع تشکلهای دانشجویی با اشاره به رهنمود مقام معظم رهبری که "خدا لعنت کند کسانی را که می گویند دانشگاه سیاسی نباشد "، گفت: هویت اصلی دانشگاه تامین نیازهای علمی است و این تولید علم بدون در نظر گرفتن ارزشهای سیاسی و مذهبی ممکن نیست.

وی ادامه داد: مراقب باشیم برخی تحلیلهای نادرست و غلط ما را از راهمان باز ندارند و به گمراهی نکشانند، بیداری اسلامی در عمق جان مردم این منطقه نفوذ کرده و زمان می خواهد تا آنها نظام سازی کرده و به اهداف شان برسند.

حجت الاسلام محمدیان خطاب به دانشجویان شرکت کننده در این نشست، عنوان کرد: جایگاهتان را در دانشگاه پایین نیاورید، موقعیت شما پرچمداری از ارزش های والای اسلام و انقلاب در دانشگاه ها است این پرچم را باید بلند و با افتخار نگه دارید.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب در بخش اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خدمات شایانی را انجام داده است به همین جهت شمامی توانید با همت عالی در دانشگاه ها از این ارزشها و افتخارات دفاع کنید.

حجت الاسلام محمدیان، ادامه داد: شما اعضای تشکل های دانشجویی باید بتوانید مطابق با وقایع و رویدادهای سیاسی که در کشور اتفاق می افتد عکس العمل نشان دهید.

وی اضافه کرد: انتخابات یک رقابت سیاسی در کشور بود و نیروهای مختلف در انتخابات حضور داشتند که شما می توانید در نشست ها و جلسات سیاسی در دانشگاه هایتان نقاط قوت و ضعف و آسیب های آن را بررسی کنید.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، تاکید کرد: در هر انتخاباتی یک جریان می تواند رای بیاورد و قاعدتا دو جریان نمی توانند پیروز انتخابات شوند، جریانی هم که رای آورده از داخل نظام است و رئیس جمهور منتخب رئیس جمهور همه کشور است.

حجت الاسلام محمدیان، گفت: با انتخاب رئیس جمهور جدید مسئولان و شعارها تغییر می کنند اما ماهیت و شعارهای اصلی تعییر نمی کند و مواظب باشید در داوری هایتان انصاف را رعایت کنید و از پیش داوری در اتفاقات خودداری کنید. 

وی با اشاره به دونقش حمایتی و نظارتی تشکل ها در قبال دولت، اظهار داشت: از تشکل ها انتظار می رود نگاه مثبت، هدایتی و نظارتی در دانشگاه ها داشته باشند همان طور که در دولت های قبل نیز تشکل ها با همه مشکلاتشان بلندگویی برای اظهار نظر بودند و هم اکنون نیز باید اینگونه باشند.

حجت الاسلام محمدیان با تاکید بر لزوم گسترش کرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها، توصیه کرد: کرسی آزاداندیشی باید طوری باشد که اگر کسی حرفی می زند فرد دیگری هم باشد که دفاع کند و افراد نتوانند با مطرح کردن مسائل غیر واقعی و یک جانبه تمام دستاوردهای این انقلاب را هدر دهند و کسی هم نتواند به آنها بگوید بالای چشمتان ابروست.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، افزود: چند سال پیش ما موردی در انجمن اسلامی دانشگاهی داشتیم که رای گیری کردند عنوان" اسلامی" اش را حذف کنند که البته برخی به این قبیل کارها نشاط سیاسی می گویند، که متاسفانه امروز همان افراد در آمریکا هستند و به سنای آمریکا علیه ایران مشورت می دهند و اگر نشاط این است که در دانشگاه ها فضا دهید که هرچه این مردم دارند را بر باد دهید اصلا درست نیست.

وی با رد این ادعا که  برخی می گویند در این سال ها نشاط سیاسی در دانشگاه ها نبوده است، خاطرنشان کرد: اگر با نشاط نبودن به این معنی است که افرادی بیایند و با استفاده از امکانات نظام به صورت نظام چنگ بیاندازند اصلا ما آن را نمی خواهیم و گرنه دانشگاهیان و تشکل ها فضا و نشاط سیاسی خوبی داشته اند.

حجت الاسلام محمدیان، عنوان کرد: دانشجویان در تشکل های دانشجویی کشور هر کجا احساس می کردند به ارزشها کم توجهی می شود و مسیر زاویه ای با اعتقادات و ارزهای والای نظام پیدا می کند حساسیت نشان می دادند؛ این برخورد کاملا علمی است و دانشگاه برای این تاسیس شده اند و در کنار این مهم تربیت علمی و معنوی نیز باید جدی گرفته شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با نقل قول از این گفته حجت الاسلام محمد خاتمی مبنی بر اینکه "من هر نه روز یکبار یک بحران داشتم و عمدتا این بحران ها از دانشگاه ها آغاز می شد" اظهار داشت: اگر دانشگاه را مرکز بحران سازی برای نظام کنند، مهمترین آسیبش این است که دانشگاه از کارکرد اصلی خود خارج می شود.

کد خبر 2102199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha