۸ مهر ۱۳۹۲، ۱۶:۰۷

انجمن ملی انجیر در فارس تشکیل می شود/ فارس رتبه اول تولید انجیر ایران

انجمن ملی انجیر در فارس تشکیل می شود/ فارس رتبه اول تولید انجیر ایران

شیراز – خبرگزاری مهر: لزوم تشکیل هرچه انجمن ملی انجیر در فارس، رتبه اول این استان در تولید انجیر در سطح کشور و... ازجمله موضوعاتی بود که در میز کشوری انجیر در اتاق بازرگانی شیراز مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، میز کشوری انجیر با حضور معاون سازمان توسعه تجارت ایران و تنی چند از مدیران دولتی و بخش خصوصی استان فارس در اتاق بازرگانی شیراز تشکیل شد و به بررسی و مشکلات پیش روی ذی نفعان این بخش از تولید تا صادرات پرداخت.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز گفت: کاهش درآمد ارزی نفت سبب شده افکار بخش خصوصی نسبت به ارز آوری در مورد کالاهای غیر نفتی حساس شود و یکی از مواردی که می تواند برای کشور درآمد ارزی داشته باشد محصولات ارگانیک از جمله انجیر است.

فریدون فرقانی افزود: 95 درصد انجیر کل کشور در حوزه استهبان، داراب، نی ریز و جهرم تولید می شود بنابراین حق استان فارس است که انجمن ملی انجیر به مرکزیت استان فارس تشکیل شود.

وی ادامه داد: با تشکیل انجمن ملی انجیر به مرکزیت اتاق بازرگانی شیراز در راستای ساماندهی تولید کنندگان و صادرکنندگان انجیر گام برخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: اکنون حدود یک سال است که مجوز تشکیل انجمن ملی انجیر به مرکزیت اتاق شیراز را برای فارس دنبال و اخذ کرده ایم که امیدواریم  هر چه سریعتر این انجمن در استان شکل گیرد.

به گفته وی در ابتدا باید تشکل های انجیر در 4 شهرستان ذکر شده شکل گیرد و سپس انجمن ملی انجیر به محوریت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در مرکز استان تشکیل شود.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز اضافه کرد: اتاق بازرگانی شیراز در راستای رسالتی که دارد در مورد همگرا کردن و بستر سازی برای بخش خصوصی در حوزه های جدید تلاش خود را به انجام می رساند تا تشکل ها به وجود آیند، ثبت رسمی شوند و فعالیت خود را آغاز کنند.

فروش بالک و فاقد بسته بندی پیشرفته انجیر استهبان در بازار های جهانی نگران کننده است

محمد مهدی نهاوندی، معاون سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این جلسه گفت: برگزاری جلسات منظم میز انجیر خواسته همه دست اندرکاران برای ایجاد تحول در حوزه تولید و صادرات انجیر است.

وی ادامه داد: همه بخش های دولتی از جمله سازمان توسعه تجارت وظیفه سازمان خود می داند تا با برنامه ریزی و حمایت از تشکل های تولیدی و صادراتی با محوریت اتاق بازرگانی، چارچوب های حقوقی را تبیین و ابلاغ کند.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران یکی از چالش های پیش روی محصول انجیر را نبود استرانژی مدون برای صادرات آن عنوان کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر انجیر به صورت فروش بالک و فاقد بسته بندی پیشرفته و با حداقل ارزش افزوده به بازار های هدف صادر می شود که این امر به شدت نگران کننده است.

نهاوندی تاکید کرد: به طور حتم ارزش افزوده انجیر بسیار بیش از چیزی است که اکنون با خام فروشی نصیب ذی نفعان این بخش می شود بنابراین باید در راستای برنامه ریزی برای ایجاد ارزش افزوده در این بخش و راه اندازی واحدهای فرآوری انجیر گام برداشت.

وی همچنین نبود وحدت رویه بین ذی نفعان این محصول به ویژه صادرکنندگان را از مشکلات اساسی در صادرات انجیر برشمرد و گفت: بیش از آنکه محدودیت های فیزیکی و مالی مانع توسعه بازارهای انجیر ایران و یا حتی افزایش قیمت این محصول در بازارهای جهانی باشد شاهدیم عدم برنامه ریزی و انسجام بین ذی نفعان این بخش به بازار انجیر در خارج از کشور صدمه زده است به گونه ای که برخی افراد تنها برای کسب سود مقطعی قیمت های را در بازار هدف به مشتریان خارجی ارائه می کنند که همه منافع جمع را از بین می برد و بازار این محصول را خراب می کند.

نهاوندی تاکید کرد: رقابت در فعالیت های تولیدی و تجاری باید از طریق نظارت و اعمال مدیریت تشکل های غیر دولتی به نحوی مدیریت شود که زمینه رقابت مندی تولیدات و صادرات ایران را در بازارهای هدف مشخص کند.

وی با اعلام حمایت از تشکیل انجمن ملی انجیر به مرکزیت اتاق بازرگانی شیراز گفت: این سازمان در دو بخش هماهنگ سازی قوانین و مقررات و ارائه تسهیلات به منظور ثبت برند بین المللی و جغرافیایی انجیر، کمک به بازاریابی  و معرفی محصول در بازارهای هدف صادراتی، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای می تواند فعالان این بخش را یاری رساند تا آنها نقش خود را در توسعه اقتصادی منطقه با محوریت توسعه ظرفیت های صادراتی انجیر انجام دهند. 

معاون سازمان توسعه تجارت ایران به بازدیدهای خود از انجیرستان های دیم استهبان و باغات انجیر استان اشاره کرد و گفت: ظرفیت های تولید انجیر در استان فارس بسیار فراتر از پیش بینی های ما بود و به نظر می رسد توجه بیشتر مسئولین کشوری به ظرفیت های بومی و منطقه ای اقصی نقاط کشور می تواند زمینه توسعه صادرات غیر نفتی را در پی داشته باشد.

فارس، رتبه اول تولید انجیر در ایران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز با اشاره به اینکه جایگاه استان فارس در تولید انجیر در ایران و جهان جایگاه ویژه ای است گفت: بیش از 48 هزار و 191 هکتار از اراضی کشاورزی فارس را باغات انجیر تشکیل می دهد که در این باغات سالانه  33 تا 40 هزار تن انجیر خشک تولید می شود.

مهرزاد خرد اظهار داشت: در بیش از 20 شهرستان فارس انجیر کشت می شود اما بیشترین سطح زیر کشت انجیر متعلق به شهرستان های استهبان، نی ریز، داراب و جهرم است.

وی اضافه کرد: به دنبال آن هستیم تا انجیرستان استهبان را به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی برسانیم و البته این امر به تائید کارشناسان فائو رسیده است.

به گفته وی انجیرستان های دیم استهبان از نظر کیفیت، کمیت، سطح زیر کشت محصول و ارگانیک بودن محصول در جهان رتبه اول را داراست.

بزرگترین انجیرستان دیم جهان ثبت ملی می شود

محمد صادق حمیدیان رئیس تشکل صادراتی خشکبار و خرما استان فارس و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق شیراز نیز در این جلسه گفت: بزرگترین انجیرستان دیم جهان در استان فارس حد فاصل شهرستان های داراب، نی ریز، جهرم و استهبان قرار دارد که باید به عنوان یک اثر ماندگار، ثبت ملی شود.

حمیدیان تصریح کرد: اگر سازمان توسعه تجارت و وزارت جهاد کشاورزی از این مهم حمایت کنند مراحل ثبت این منطقه سریعتر انجام خواهد شد که این امر در معرفی انجیر ایران به جهان بسیار اثر گذار خواهد بود.

وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی شیراز، سازمان جهاد کشاورزی فارس ، تشکل صادر کنندگان خشکبار و خرما استان فارس به دنبال ثبت این اثر ملی هستند که امیدواریم حمایت های دو ارگان یاد شده بر تسریع این امر کمک کند.

وی همچنین به ارائه آمار و ارقامی از وضعیت استان فارس در صادرات انجیر پرداخت و گفت: بزرگترین صادرکننده انجیر در جهان ایران است و ایالات متحده آمریکا، اتریش، هلند، آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، برزیل، یونان و مکزیک در رده های بعدی قرار دارند.

به گفته حمیدیان بر اساس آمار منتشر شده در سال 91 بالغ بر 9 هزار و 990 تن انجیر به ارزش 38 میلیون دلار از استان فارس به خارج از کشور صادر شده که این میزان 94 درصد انجیر صادراتی کشور بوده است.

در این جلسه باغداران، تولید کنندگان و صادرکنندگان انجیر به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

 

کد خبر 2146232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha