کاهش 30 درصدی بودجه مراکز تحقیقاتی پزشکی/ پژوهش کلید قفل سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به کاهش بودجه مراکز تحقیقاتی  گفت: متأسفانه امسال بودجه پژوهشی و مراکز تحقیقاتی حدود 25 تا 30 درصد کاهش یافته است. 

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی اصغر پیوندی در چهاردهمین جشنواره پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: مراکز تحقیقاتی بخصوص مراکز تحقیقاتی مستقل ما 70 درصد از بودجه  خود را برای کارهای پشتیبانی مانند حقوق اعضای هیات علمی و هزینه‌های جاری صرف می کنند و درصورت عدم تزریق این کاهش بودجه 30 درصدی، دیگر شاهد روند رو به رشد پژوهش در ماههای آینده و سال آتی نخواهیم بود که امیدواریم با مساعدت وزیر بهداشت این مشکل برطرف شده و مراکز تحقیقاتی ما که منشا تولید علم و ثروت هستند بتوانند به وظایف خود عمل کنند.

رئیس دانشگاه با اشاره به بررسیهای انجام شده گفت: بر اساس گزارش پایگاههای اطلاعات علمی دنیا ISI، جمهوری اسلامی ایران در 15 سال گذشته  پیشرفت سریعی در تولید علم داشته است به طوری که در سال 1998 رتبه علمی ایران در جهان 52 بوده است و این رقم در سال 2011 با 30 رتبه افزایش به جایگاه نوزدهم  و در سال 2012 به حدود 16 ارتقا یافته است . همچنین  براساس آخرین استنتاج آماری اسکوپوس در حال حاضر کشور ما در رتبه 15 تولید علم در دنیا قرار دارد.

پیوندی افزود: حدود 14.58 درصد تولید علم در کشور مربوط به گروه پزشکی است و گروه مهندسی با حدود 11 درصد در رتبه دوم و گروه شیمی و مواد در رده بعدی قرار دارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که به وجود آوردن نهضت تولید علم جز از طریق پژوهش و تحقیق میسر نمی شود اظهار داشت: جوامع پیشرفته و مدیران توانمند به خاطر افزایش بهره وری و عدم اتلاف امکانات خود کارها را براساس پژوهش و تحقیق انجام می دهند و ما نیز در نظام سلامت و دانشگاه باید براین اساس کارها را دنبال کنیم که این امر باعث استفاده به نحو احسن از امکانات موجود می شود.

رئیس دانشگاه با اشاره به حمایت رئیس جمهور از پژوهش یادآور شد: امیدواریم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بتوانیم شرایط و فضایی مناسب برای تلاش و فعالیت پژوهشگران ایجاد کنیم.

وی افزود: اگر قرار باشد تحولی در نظام سلامت اتفاق بیفتد کلید آن در دست پژوهش است. پژوهش و تحقیق می تواند راهی را به ما نشان دهد و تحولی در نظام سلامت که در سالیان اخیر دچار مشکلات و تنگناهای متعددی است ایجاد کند . با کلید پژوهش قفل بسته را به مدد تمام پژوهشگران ، تلاشگران و مدیران عرصه سلامت و همه ارگانهای ذیربط باز کنیم.

پیوندی خاطرنشان کرد: هدف ما در پژوهش اندوختن مقالات و چاپ کتاب نیست گرچه این امر برای پژوهش لازم است اما هدف غایی ما نیست بلکه پژوهش باید منجر به تولید ثروت و رفاه برای جامعه شود و نیازمندیهای جامعه را برطرف کند که اگر با این محیط مساعد بتوانیم چنین کاری را انجام دهیم مطمئنا پژوهش به جایگاه شایسته ای که انتظار آن را داریم خواهد رسید.

در چهاردهمین جشنواره پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور وزیر بهداشت از دکتر فرخ سعیدی به عنوان پیشکسوت برگزیده دانشگاه و پژوهشگران و محققان برگزیده مراکز تابعه دانشگاه با اهدای لوح تقدیر و هدایای تقدیر بعمل آمد. این جشنواره با حضور دکتر علی اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین الملل، وزیر بهداشت، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه و سایر مسئولان دانشگاه برگزار شد.

کد خبر 2201060

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =