۴ اسفند ۱۳۹۲، ۹:۳۸

الزام اپراتورها به ارائه سرویس رومینگ/

رومینگ ملی کلید خورد/ معافیت اپراتور میزبان از پرداخت سهم دولت از درآمد رومينگ

 رومینگ ملی کلید خورد/ معافیت اپراتور میزبان از پرداخت سهم دولت از درآمد رومينگ

در پی اعلام عملیاتی شدن سرویس رومینگ ملی میان اپراتورهای تلفن همراه از سوی وزیر ارتباطات تا 6 ماه آینده و دستور محمود واعظی برای برقراری این سرویس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تدوین قوانین و مقررات این سرویس را در دستور کار قرار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای سامان بخشیدن به شبکه ارتباطات کشور از اجرای طرح رومینگ ملی تا 6 ماه آینده با همکاری شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای تلفن همراه خبر داد و هدف از اجرای آن را ایجاد رقابت سالم میان اپراتورهای موبایل در جهت تقویت پوشش گسترده تر و تقویت آنتن دهی اعلام کرد.

رومینگ ملی چیست

رومينگ ملي سرویسی است كه با استفاده از آن، يك اپراتور، خدمات شبكه خود را در اختيار مشتركان اپراتورهاي ميهمان قرار مي‌دهد و با انعقاد موافقتنامه، از اپراتور ميهمان هزينه دريافت مي‌كند. در اين حالت هنگامي كه مشترك اپراتور ميهمان از محدوده پوشش‌دهي شبكه موضوع پروانه خود خارج مي‌شود، بصورت خودكار امكان برقراري ارتباط و دريافت خدمات تعريف شده از طريق شبكه اپراتور ميزبان را دارد.

ارائه خدمات رومينگ ملي در دنيا نیز روشي متداول براي توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات است.

رومینگ ملی کلید خورد

در پی دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای برقراری سرویس رومینگ ملی تا 6 ماه آینده، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که مصوبه "اصول حاكم بر ارائه خدمات رومينگ ملي در كشور" در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات بازنگري مي‌شود.

در این راستا پيش‌نويس اصلاحيه مصوبه "اصول حاكم بر ارائه خدمات رومينگ ملي در كشور" در دستور كار كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات قرار گرفت.

مزایای برقراری رومینگ ملی در کشور

حسين فلاح جوشقاني، مديركل دفتر بررسيهاي فني و اقتصادي سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، توسعه و ارتقاء كيفي خدمات تلفن‌همراه، كاهش قيمت تمام‌شده ارائه سرويس در شبكه و استفاده بهتر از زيرساخت‌هاي موجود در كشور را از نتايج اجراي رومينگ ملي عنوان کرد.

وي با اشاره به اينكه به تبع كاهش قيمت تمام‌شده ارائه سرويس، اين ظرفيت در حوزه ICT ايجاد مي‌شود كه تعرفه براي مشتركان و كاربران نهائي نيز كاهش يابد، گفت: با اجراي رومينگ ملي، اپراتورهاي جديد مي‌توانند با استفاده از امكانات اپراتورهاي ديگر سريعتر وارد بازار ارائه خدمات شوند و در بازه‌هاي زماني كوتاهتر به سودآوري برسند.

این مقام مسئول در سازمان تنظیم مقررات درباره پيش‌نياز عملياتي‌شدن رومينگ ملي افزود: تدوين چارچوب و مقررات ارائه خدمات يكي از پيش نيازهاست كه اپراتورها بايد در قالب آن چارچوب به يكديگر خدمات ارائه كنند و اين چارچوب در مصوبه 131 كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات پيش‌بيني شده است.

ارائه خدمات رومینگ برای اپراتورها الزامی شد

فلاح جوشقانی درباره دليل عدم اجراي كامل اين مصوبه که هم اکنون در حال اصلاح است، اظهار كرد: اين آئين‌نامه به اپراتورها ابلاغ شد و اجراي آن براي تمامي اپراتورها در نظر گرفته شده بود ولي در پيشنهادات بازنگري، اجراي آن و ارائه خدمات رومينگ توسط اپراتور غالب، الزامي شده است.

مديركل بررسيهاي فني و اقتصادي رگولاتوري درباره پيش‌بيني ساز و كار اجرائي شدن رومينگ ملي از سوي رگولاتوري، گفت: در اصلاحيه پيشنهادي مصوبه كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، به منظور تشويق اپراتورها به ارائه اين خدمات، اپراتور ميزبان از پرداخت حق‌السهم دولت از درآمدهاي رومينگ ملي معاف شده است.

وی كاهش مدت زمان توافقات براي انعقاد قرارداد ارائه خدمات رومينگ ملي براي اپراتور ميهمان را نيز يكي ديگر از تغييرات پيش‌بيني شده در بازنگري مصوبه عنوان كرد. 

کد خبر 2241788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha