۲۴ اسفند ۱۳۹۲، ۱۳:۴۴

حقوق اسلامی تفسیر و بازخوانی شد/ تمرکز کتاب بر جنبه کیفری حقوق اسلامی است 

حقوق اسلامی تفسیر و بازخوانی شد/ تمرکز کتاب بر جنبه کیفری حقوق اسلامی است 

مطالعه «تفسیر معاصر حقوق اسلامی Contemporary Interpretation of Islamic Law» می تواند به مخاطب اطلاعاتی کلی در خصوص حقوق کیفری اسلام، پس زمینه های تاریخی آن، ارتباط حقوق اسلامی و تفسیر و قابلیت روزآمد گردیدن حقوق اسلامی ارائه نماید

به گزارش خبرگزاری مهر، «تفسیر معاصر حقوق اسلامیContemporary Interpretation of Islamic Law » به قلم احمد عافی و حسن عافی به رشته تحریر درآمده است. تمرکز مطالب ارائه گردیده در این کتاب بر جنبه کیفری حقوق اسلامی است. 
 
با تلاش نویسندگان در این اثر مطالعه جنبه های کیفری حقوق اسلامی از زاویه مطالبات و مناسبات جهان معاصر صورت پذیرفته است. در سطحی دیگر نویسندگان با توجه به روشهای قضایی نوین به پیشنهاد جایگزین های کیفری متناسب با احکام اسلامی توجهی جدی مبذول نموده اند.
 
مباحث کتاب «تفسیر معاصر حقوق اسلامی» با معرفی منابع حقوق اسلامی آغاز می شود. نویسندگان در ادامه با توجه به نقش محوری قرآن کریم به بازخوانی آیات مختلف قرآن و دسته بندی موضوعی آیات اقدام نموده اند. آنان بر جنبه های مختلف نص قرآن کریم تأکید می ورزند و متن نص را متنی چندلایه با قابلیت تفسیر در مواجهه با امر بیرونی می دانند.
 
به گفته وی در مواردی آیات الهی به مدد تمثیل و استعاره دربردارنده پیامهای مهمی برای انسان است که شناخت چنین تمثیلها و استعاره هایی به شکل گیری شیوه متفاوتی از زندگی برای انسان خواهد انجامید. شیوه ای که با توجه به آیات قرآن کریم و ذیل احکام و قواعد حقوق اسلامی شکل می گیرد. نکته آنجاست که تمثیل ها و استعاره هایی از این دست قابل انطباق به زمانهای متفاوت خواهند بود.
 
بخشهای نخستین کتاب به بررسی ارتباط فقه و تفاسیر موجود اختصاص دارد. نویسندگان با هدف ارائه سیمای رویکرد فقها به مسئله تفیر به مطالعه و بازخوانی تطور فقه اسلامی در طول تاریخ در امتداد رشد و تحول تفسیر می پردازند. 
 
توجه به مسائل اجتماعی مباحث بخش های بعدی کتاب را از آن خود می نمایند. آنچه در این بخشها خود نمایی می کند تمرکز مولفان بر تشریح بستگی های میان جامعه و حقوق است. ایشان با ارائه تصویر تأثیر و تأثر متقابل میان جامعه و حقوق این ارتباط را در فضای میان حقوق اسلامی و جامعه در زمانه معاصر مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. به گفته مولفان اثرات مستقیم و غیرمستقیم ارتباط و پیوستگی جامعه و حقوق با تمرکز بر حقوق اسلامی در جهان ـ زیست فرد مسلمان و همچنین فرد غیرمسلمان قابل مشاهده است. 
 
نکته پایانی آنکه مطابق مطالب کتاب «تفسیر معاصر حقوق اسلامی» مرزهای حقوقی و اجتماعی جهان معاصر مرزهایی شناور است که شناسایی حد و مرز آنها به سادگی ممکن نیست. هم از این روی مطالعه حقوق اسلامی و نقش آن در جهان معاصر نه تنها برای یک فرد مسلمان جذاب است بلکه برای فرد غیرمسلمان نیز از جذابیت بسیاری برخوردار است زیرا با توجه به مناسبات اجتماعی و حقوقی جهان معاصر فضای زندگی وی نیز از قواعد و احکام حقوق اسلامی متأثر خواهد گردید. 
 
نهایتا باید گفت مطالعه اثر می تواند به مخاطب اطلاعاتی کلی در خصوص حقوق کیفری اسلام، پس زمینه های تاریخی آن، ارتباط حقوق اسلامی و تفسیر و قابلیت روزآمد گردیدن حقوق اسلامی ارائه نماید. علاوه بر آن در خلال مباحث اثر به شیوه گزینشی برخی مسائل حقوقی و قضایی همچون اعدام، قصاص و اجرای حدود مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. کتاب همچنین دارای ضمیمه فرهنگ لغت حقوق اسلامی است.
کد خبر 2256526

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha