۲۷ اسفند ۱۳۹۲، ۹:۰۵

هنجارشکنان چهارشنبه سوری میهمان پلیس/ توصیه‌های مهم به والدین

هنجارشکنان چهارشنبه سوری میهمان پلیس/ توصیه‌های مهم به والدین

پلیس، اورژانس، بیمارستانها و آتش نشانان امروز در آماده باش کامل هستند. پلیس اعلام کرده با شادی مردم مخالف نیست اما با ناهنجاریها برخورد می شود. آمار مصدومان سال گذشته نشان می دهد بیش از نیمی از قربانیان از ناحیه دست و چشم دچار آسیب دیدگی می شوند. آتش نشانان از ساعت 17 امروز در سطح شهر مستقر می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، هر ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شاهد حوادث تلخ چهارشنبه سوری هستیم. متاسفانه در سالهای اخیر مراسم چهارشنبه سوری شکل سنتی خود را از دست داده و تبدیل به بازیهای خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است. طی سالهای اخیر با آگاه سازی خانواده ها و جایگزین کردن موادمحترقه استاندارد به جای اکلیل و سرنج، شاهد کاهش آمار حوادث و تلفات بوده ایم اما هنوز بی احتیاطی برخی نوجوانان و جوانان و نظارت کم خانواده ها بر روی فرزندان باعث تکرار حوادثی تلخ در این شب می شود.

هنجارشکنان میهمان پلیس

طی سالهای اخیر نیز نگاه پلیس به این شب اجتماعی شده است. سردار رادان با اشاره به این موضوع می گوید: مردم ما در خصوص جشن هاي چهارشنبه آخر سال نسبت به گذشته آگاهتر شده اند و همين باعث کاهش تلفات و مصدومين حوادث شده است. اين مقام ارشد انتظامي با اشاره به اين موضوع که مردم تصور نکنند حادثه متوجه آنها نمي شود گفت: کاري نکنيم که چهارشنبه آخر سال تبديل به حادثه اي تلخ شود و با اين تلخکامي سال جديد را شروع کنيم.

رادان از والدين خواست تا در کنار فرزندان خود باشند و آنها را همراهي کنند؛ چهارشنبه آخر سال کوچه محور است و خط قرمز ناجا آنجاست که افرادي به بهانه تخليه هيجانات خود معابر اصلي و ميادين را با اقدامات ناهنجار دچار تنش کنند.جانشین فرمانده ناجا با اشاره به اين که چهارشنبه آخر سال با ايام فاطميه مصادف شده و مردم به حرمت اين ايام بر رفتار خود کنترل دارند معتقد است: با هماهنگي هايي که با دستگاه قضايي صورت گرفته اگر افرادي اقدام به هنجارشکني کرده دستگير و يا خودروهايي که در معابر اصلي ايجاد راهبندان و مزاحمت کنندتوقيف و تا پايان تعطيلات نوروزي مهمان ناجا هستند؛ بنده هيچ کس را به اين مهماني دعوت نمي کنم چراکه مهماني خوبي نيست.

وی با اشاره به کشف 31 ميليون موادمحترقه با همکاري مردم توسط ماموران نيروي انتظامي خاطرنشان کرد: اکثر مواد محترقه اي که افراد تهيه مي کنند استاندارد نيست. در اين راستا پليس عمليات خود را تشديد کرده و تاکنون نيز مقدار زيادي از اين دست مواد محترقه کشف و منهدم شده است.

آماده باش آتش نشانان

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران نیز از آماده‌باش بیش از 5000 تن نیروهای آتش‌نشانی در چهارشنبه‌سوری خبر داد. سیدرضا خوشزاد درباره اقدامات آتش‌نشانی در چهارشنبه‌سوری گفته است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در جلسه‌ای که با معاونان و مدیران آتش‌نشانی برگزار شد، بیش از 5000 تن از نیروهای عملیاتی آتش‌نشانی در قالب تیم‌های موتورسوار، پیاده، آتش‌نشان داوطلب و ... پوشش ایمنی مراسم شب چهارشنبه آخر سال را بر عهده بگیرند. خوشزاد ادامه داد: حضور آتش‌نشانان از ساعت 17 روز بیست و هفتم اسفند ماه در تهران آغاز خواهد شد تا در این شب شهروندان با اقدامات خود، شبی امن و آرام را پشت سر بگذارند.

توصیه های مهم به والدین

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی نیز در هشداری به والدین گفت: آنچه این روزها به عنوان ترقه و مواد محترقه و انفجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوعا به صورت ترکیبی است و همین موضوع سبب حساسیت این مواد شده تا جایی که گاه بر اثر جابجایی یا وارد شدن ضربه‌ای کوچک و رسیدن حرارت عمل کرده و منفجر می‌شود. گاهی بدون هیچ گونه محرکی و تنها به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی یا ارتعاشات هوا نیز امکان فعال شدن و انفجار این مواد وجود دارد. به هر صورت انفجار این مواد سبب آزاد شدن ناگهانی حجم زیادی از انرژی و پرتاب ذرات و ایجاد حریق و صدای مهیب می‌شود که بروز خسارت جانی و مالی از نتایج آن است. در محیط‌های بسته اثر تخریبی این مواد فوق‌العاده بالا است به طوری که 250 گرم از این مواد می‌تواند یک خانه با وسعت 70 مترمربع را کاملا ویران کند و شیشه‌های چندین ساختن را تا شعاع 250 متری محل انفجار بشکند.

تیموری با بیان اینکه کبریت از جمله وسایل به ظاهر ساده‌ای است که از سوی کودکان برای آتش‌بازی و ترقه‌بازی استفاده می‌شود، گفت: ممکن است این وسیله به ظاهر کم خطر به نظر برسد. اما به والدین توصیه می‌کنم که به ویژه در این ایام سال که ممکن است کودکان و نوجوانان تحت تاثیر برخی افراد به رفتارهای هیجان‌انگیز دست بزنند، کبریت و مواد و مایعات قابل اشتعال را از دسترس آنان خارج کنند. وی با بیان اینکه برخی از کودکان و نوجوانان ممکن است برای تهیه مواد محترقه، به فروشگاه‌های رنگ، مواد شیمیایی و حتی داروخانه‌ها مراجعه کنند، گفت: مسئولان این قبیل فروشگاه‌ها باید توجه داشته باشند که از فروش این مواد به افراد مشکوک به ویژه در ایام منتهی به چهارشنبه آخر سال خودداری کنند.

بیشترین آسیب به چشم

با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال اکثر افراد به ویژه نوجوانان تمایل به استفاده از مواد محترقه و منفجره دارند درحالی که گاهی اوقات براثر آن حوادث غیرقابل جبرانی ازجمله تخلیه چشم ونابینایی رخ می دهد.

دکترمهران مسعودناصری- جراح و فوق تخصص شبکیه در این باره می گوید: اگر بر اثر نفوذ مواد محترقه درسطح چشم و شدت آسیب دیدگی امکان درمان عفونت ها وجود نداشت چشم فرد باید تخلیه شود.  همچنین در صورتی که پارگی های سطح چشم بر اثر برخورد با مواد محترقه عمیق باشد چشم فرد باید تخلیه شود. اگر بر قرنیه چشم آسیب جدی وارد شود نیاز به پیوند قرنیه است اما اگر شدت آسیب دیدگی سطحی باشد نیاز به ترمیم وجود دارد. حوادث و سوختگی های چهارشنبه سوری به چند دسته تقسیم می شود اما شایع ترین آن برخورد مواد منفجره با چشم افراد است که تبعات جبران ناپذیری در پی دارد. گاهی اوقات به رغم فاصله داشتن فرد از محل، پس از پرتاب کردن مواد منفجره به دیوار؛شیشه و آتش، سنگ ریزه ها و خرده های شیشه به چشم آنان اصابت می کند و حادثه ساز می شود.

نوجوانان بیشتریت قربانیان

سال گذشته 1987 مورد حادثه مرتبط با آتش بازی شب چهارشنبه آخر سال گزارش شد و بیشترین قشری که در این حوادث آسیب دیده اند مربوط به گروه سنی 15 تا 24 سال است. فراوانی مصدومین حوادث مربوط به آتش بازی شب چهارشنبه پایانی سال در جنس مذکر حدود 3.5 برابر جنس مونث بود. لذا از والدین تقاضا می شود در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر، فرزندانشان را همراهی نمايند. زیرا، کودکان به هيچ عنوان نبايد به تنهایی از مواد آتش بازي و محترقه استفاده کنند.

همچنین در سال گذشته ترقه، آتش و نارنجک بیشترین حوادث را ایجاد کرده اند لذا مواد آتش بازي (محترقه و انفجاري) را از محلهايي که مطمئن هستند، خريداري کنيد.

سال گذشته 47.9 درصد حین بازی با مواد محترقه و 26.2 درصد در حین عبور یا تماشا دچار حادثه شده اند. استفاده از مواد آتش بازي هرگز به طور کامل ايمن نيست، حتي در صورتي که مراقبت کامل صورت گيرد. از مكانهايي كه مواد محترقه در آن نقاط استفاده مي شود، دوري كنيد. زخم، پارگي و بريدگي شايعترين نوع آسيب حوادث چهارشنبه آخر سال است و سوختگي درجه يك و خراشيدگي و ساييدگي در رتبه هاي بعدی قرار داشتند.

بيشترين نواحي آسيب بدن به ترتيب دست (38.3 درصد) و چشم (23.7 درصد) بوده است.

طی سالهای اخیر آمار حوادث و تلفات کاهش محسوسی داشته و سال گذشته هیچ گزارشی از تلفات جانی گزارش نشد. امید است امسال نیز با نظارت بیشتر خانواده و برخورد پلیس با هنجار شکنان مراسم چهارشنبه آخر سال بدون تلفات و خسارت پایان یابد.

 

کد خبر 2258398

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha