۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۶:۵۵

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

اعلام آمار ثبت ازدواج برحسب تحصيلات زوجين/ وضعیت ازدواج آقایان و خانمهای تحصیلکرده

اعلام آمار ثبت ازدواج برحسب تحصيلات زوجين/ وضعیت ازدواج آقایان و خانمهای تحصیلکرده

مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال ضمن اعلام آمار ازدواج برحسب تحصيلات زوجين براي اولين باردر کشور، گفت: از مجموع ازدواجهای ثبت شده در سال گذشته، بيشترين ثبت ازدواج مردان و زنان مربوط به تحصيلات ديپلم يا پيش‌دانشگاهي بوده است.

علی اکبر محزون در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براساس آمار پايگاه اطلاعات جمعيت سازمان ثبت احوال، جمعيت کشور تا پايان خرداد 93، برابر با 77 ميليون و 769 هزار و 591 نفر بوده است.

وی اظهار داشت: آمار ثبت ازدواج در پايگاه اطلاعات جمعيت کشور نشان مي‌دهد از کل 774 هزار و 513 ازدواج ثبت شده در سال گذشته، بيشترين ثبت ازدواج مردان بر حسب تحصيلات با 27.4 درصد مربوط به تحصيلات ديپلم يا پيش‌دانشگاهي و سپس 18.9 مربوط به تحصيلات دانشگاهي بوده است. بيشترين ثبت ازدواج زنان نيز به ترتيب با 24.8 و 19.7 درصد مربوط به همين سطوح تحصيلي بوده است.

محزون گفت: در 40.1 درصد ازدواجها سطح تحصيلات زوجين کاملاً برابر بوده و ازدواجهايي که در آنها سطح تحصيلات مردان بيشتر از زنان بوده 18.1 درصد و ازدواجهايي که در آنها سطح تحصيلات زنان بيشتر از مردان بوده 16.7 درصد بوده است؛ در بقيه ازدواج‌هاي ثبت شده، تحصيلات حداقل يکي از زوجين نامشخص بوده يا به سواد خواندن و نوشتن مربوط بوده است.

مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال تاکید کرد:  ازدواج آقايان با سطح تحصيلات ديپلم يا پيش‌دانشگاهي با خانمهاي با سطح تحصيلات کمتر 7.2 درصد و ازدواج آقايانِ با سطح تحصيلات دانشگاهي با خانم‌هاي با سطح تحصيلات کمتر 6.6 درصد بوده است.

محزون افزود: ازدواج خانمهاي ديپلم يا پيش‌دانشگاهي با آقايان با سطح تحصيلات کمتر 5.9 درصد و ازدواج خانمهاي با سطح تحصيلات دانشگاهي با آقايان با سطح تحصيلات کمتر نيز 7.4 درصد بوده است.

وی تاکید کرد: اين ارقام نشان مي‌دهد الگوي انتخاب همسر با سطح تحصيلات کمتر براي آقايان در سطح تحصيلات ديپلم يا پيش‌دانشگاهي بيشتر بوده و اين الگو براي خانم‌هاي در سطح تحصيلات دانشگاهي بيشتر بوده است.

به گفته محزون، همچنين در 3 ماهه نخست سال جاري، تعداد 358 هزار و 325 واقعه ولادت، 90 هزار و 105 واقعه فوت و 173 هزار و 903 واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسيده است.

کد خبر 2327691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha