۲۱ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۱۸

غلامي خجسته :

55 فرهنگسرا در همدان احداث می شود/ شهرداری 500 ميليارد ريال کمبود اعتبار دارد

55 فرهنگسرا در همدان احداث می شود/ شهرداری 500 ميليارد ريال کمبود اعتبار دارد

همدان – خبرگزاری مهر: رئیس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان با بیان اینکه كمك و تقويت مساجد از مهمترين اهداف احداث و ايجاد فرهنگسراهاي شهر همدان است، گفت: در مجموع 55 فرهنگسرا در همدان احداث خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا غلامي خجسته پیش از ظهر شنبه در جلسه كميسيون فرهنگي و اجتماعي شورا که به صورت مشترک با شورای پژوهش مركز مطالعات و پژوهش هاي شورا پیرامون توسعه فرهنگ قرآني با رویکرد مسجد محوري برگزار شد، افزود : در هر یک از مناطق شهر همدان چندین فرهنگسرا در حال ساخت يا راه اندازي است كه اين امر می تواند اقدام بزرگي در راستاي تحقق اهداف و برنامه های فرهنگي باشد.

خجسته با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر توسعه فرهنگ قرآني با رويكرد مسجد محوري، اظهار كرد : كارشناسان كميسيون فرهنگي اجتماعي شورای اسلامی شهر همدان در حال حاضر در حال تحقيق و جانمايي مكانهايي در كنار مساجد شهر برای ايجاد فرهنگسراها و استفاده از ظرفيت آنها براي مباحث فرهنگ قرآني هستند.

وي با بيان اينكه تعدادي فرهنگسراي تخصصي قرآني در سطح شهر در حال ساخت يا تجهيز و راه اندازي است، يادآور شد: فرهنگسراي سيفي واقع در منطقه جولان ، نور در خضر و  رضوان كلپا از جمله اين فرهنگسراهاي قرآني هستند.

رئیس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان با اعلام اينكه ساخت فرهنگسراها در راستاي تقويت مساجد است، افزود : يك طبقه از فرهنگسراها، برای آموزش قرآن اختصاص يافته است.

رضا غلامی خجسته اضافه كرد : طبقات ديگر فرهنگسراها برای اشتغال، ورزش، بهداشت، فروشگاه محصولات فرهنگي و... اختصاص مي يابد.

خجسته با اشاره به اينكه در ماه مبارك رمضان در تمامي فرهنگسراها و سالن هاي شهرداري برنامه قرآني برگزار مي شود، افزود: كانونها و مراكز قرآني مي توانند از تمام ظرفيت و توان فرهنگسراها استفاده كنند.

وي از افزايش بودجه فرهنگي شهرداري همدان از 113 ميليارد ريال به 364 ميليارد ريال در سال جاري خبر داد و اظهار كرد : در دور سوم شوراي اسلامي شهر همدان 35 مصوبه فرهنگسرا اتخاذ و در دور چهارم 20 مورد ديگر نیز مصوب شده كه در حال حاضر در مجموع 55 فرهنگسرا در همدان احداث خواهد شد.

وي به محدوديت منابع مالي اشاره كرد و گفت: اجراي تمامي مصوبات فرهنگسراها و برنامه هاي فرهنگي نيازمند 900 ميليارد ريال اعتبار است كه شهرداری در حال حاضر با كمبود 500 ميليارد ريالي مواجه است.

خجسته با تاكيد بر تشكيل ستاد يا كميته فرهنگي قرآني با مشاركت شورا و شهرداري با كانونها و مراكز فرهنگي، افزود : در ماه رمضان مراسم شبی با قرآن كريم به صورت گسترده  برنامه ريزي و برگزار می شود.

رئیس مركز مطالعات و پژوهش هاي شوراي اسلامي شهر همدان نيز در اين جلسه گفت: توسعه فرهنگ قرآني با رویکرد مسجد محوري يكي از مواردي است كه در برنامه پنجم توسعه كشور بر وظايف شورا و شهرداري اضافه شده است.

نرگس نورالله زاده با بيان اينكه شورا و شهرداري همدان به دنبال تدوين برنامه هايي منطبق با شرح وظايفي است كه در برنامه پنجم توسعه برعهده مديريت شهري گذاشته است، افزود: شورا آمادگي دريافت نظرات كارشناسان و صاحب نظران حوزه قرآني برای اجراي درست برنامه هاي مسجد محور را دارد.

رئیس كميسيون اقتصاد ، سرمايه گذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان نیز با تاكيد بر توجه به نقش محوري مساجد در طراحي ها و برنامه ريزي ها، اظهار كرد : باید امر برنامه ريزي، طراحي و هدايت برنامه هاي قرآني توسط افراد صاحب صلاحيت انجام شود.

علي رضايي بر تشكيل ستاد فرهنگي قرآني تاكيد كرد و افزود : با اين اقدام تمامي كارها از جمله توزيع منابع نيز می تواند توسط اين ستاد صورت پذيرد.

رضايي وجود مدارس را ظرفيت بزرگي براي آموزش فرهنگي قرآني برشمرد و گفت: بايد از اين ظرفيت ها نيز در راستاي ترويج فرهنگ قرآني و با رويكرد مسجد محوري استفاده كرد.

کد خبر 2329845

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha