۸ مهر ۱۳۹۳، ۱۲:۰۰

خطرات آب تهران برای نوزادان زیر سه ماه/ 42 درصد آب تهران از چاه‌ها تامین می‌شود

خطرات آب تهران برای نوزادان زیر سه ماه/ 42 درصد آب تهران از چاه‌ها تامین می‌شود

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر 42 درصد آب تهران از محل چاه‌ها تامین می‌شود، گفت: نیترات موجود در آب تهران برای نوزادان زیر 3 ماه می‌تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، رحمت‌الله حافظی در جلسه علنی روز سه‌شنبه با بیان اینکه سازمان‌های جهانی از سال های پیش 30 سال خشکسالی را برای ایران پیش بینی کرده بودند، گفت: اما متاسفانه کسی به این هشدارها توجهی نکرد و کشورهایی که از لحاظ بارندگی نسبت به کشور ما دچار فقر بیشتری هستند، وضعیتشان بسیار مناسب تر از ما است و اعلام نمی کنند آب پشت سدهایشان روبه اتمام است.

وی ادامه داد: اعلام چنین موضوعی یعنی سکوت مدیریت و عدم مدیریت مصرف آب. زمانی که در صحن شورا در خصوص مدیریت طوفان پایتخت صحبت می کردیم، تذکر دادیم که در چند ماه آینده با بحران کم آبی مواجه هستیم اما مسئولان همچنان پشت درهای بسته در این رابطه تصمیم گیری کردند و هشدارها و کمبودها به مردم منتقل نشد که اگر اینگونه می شد می توانستیم از همراهی مردم کمک بگیریم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 75 درصد آب مصرفی از آب تسویه شده و 25 درصد از چاه های عمیق بود، گفت: امسال این میزان به 58 درصد آب تسویه شده و 42 درصد آب چاه رسیده است و در سال آینده این رقم به 40 درصد آب تسویه شده و 60 درصد آب چاه خواهد رسید.

رئیس کمیسیون سلامت با اشاره به وجود نیترات در آب چاه گفت: بر اساس اعلام سازمان های بهداشتی 45 میلی گرم میزان استاندارد نیترات در آب ایست که این میزان بر اساس استاندارد ملی ما 50ppm است، اما محیط زیست آمریکا استاندارد را 10ppm اعلام کرده است.

آب چاه ها 60ppm نیترات دارد و این رقم در آب پشت سدها 10ppm است که در هنگام توزیع، آبی که مردم مصرف می کنند، 30ppm نیترات دارد که این میزان برای کودکان زیر 10 سال زیان آور است و حتی گفته است این میزان نیترات باعث مرگ نوزادان 3 ماهه نیز می تواند بشود.

حافظی با بیان اینکه روزانه 3 میلیارد تومان هزینه تسویه آب تهران است، گفت: می توان بخشی از این هزینه را جهت تامین آب معدنی ارزان قیمت کرد و آبی که در لوله کشی ها می آید تنها صرف مصارف بهداشتی شود زیرا بر اساس آمارها تنها یک درصد از آب تسویه شده صرف شرب شهروندان می شود.

وی درخواست کرد: شهرها به صورت علمی و زیربنایی اداره شوند، زیرا اداره شهر به شهر سنتی با وجود تمام تلاش های شبانه‌روزی مدیران راهگشا نخواهد بود، می بینیم که مردم نیز از این وضعیت ناراضی هستند در حالی که مدیران ما 18 تا 20 ساعت تلاش می کنند. روزانه 1.3 میلیاد تومان صرف جمع آوری زباله می شود که این رقم سالی 400 میلیارد تومان است با مدیریت علمی می توان پیمانکاری را پیدا کرد که 100 میلیارد تومان هم بدهد و صفر تا 100 جمع آوری زباله در پایتخت را انجام دهد.

رئیس کمیسیون سلامت پیشنهاد کرد: فراکسیونی با عنوان فراکسیون توسعه، تحول و مدیریت شهری ایجاد شود و به دور از سیاست و با کمک مردم و اساتید دانشگاهی مدیریت علمی در شهر را تعریف کند.

به گزارش خبرنگار مهر،  بیرون صحن شورای شهر تهران نزدیک به 20 نفر از اهالی شهرک مسکونی زیتون که مدتهاست در خصوص تملک در صدور اسنادشان دچار مشکل هستند، دست به تجمع زدند.

کد خبر 2380815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha