۲۴ آبان ۱۳۹۳، ۱۱:۱۰

نجیب زاده خبر داد:

حفظ ذخایر ژنتیکی گوسفند و بز لرستان با اجرای پروژه تلقیح مصنوعی

حفظ ذخایر ژنتیکی گوسفند و بز لرستان با اجرای پروژه تلقیح مصنوعی

خرم آباد - خبرگزاری مهر: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان از حفظ ذخایر ژنتیکی گوسفند و بز لرستان با اجرای پروژه تلقیح مصنوعی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر نجیب زاده در رابطه با اهداف پروژه تلقیح مصنوعی در گله های دامی استان گفت: هدف از اجرای این پروژه افزایش راندمان تولید مثل در گله های تحت پوشش است.

وی با اشاره به نقش افزایش تولید مثل در گله های دام استان به منظور افزایش تولید گوشت قرمز در لرستان به ویژه در ایام خاص مانند نوروز عنوان کرد: همچنین تولید بره در فصولی که بره در بازار کم است از اهداف اجرای این طرح محسوب می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان افزایش حفظ ذخایر ژنتیکی گوسفند و بز استان و گله های خالص لری، لری بختیاری و بز سیاه لری را از دیگر اهداف اجرای این طرح برشمرد.

نجیب زاده ادامه داد: کمک به ایجاد تعادل دام و مرتع از طریق افزایش تعداد میش ها و بزهای ماده پاییزه ار دیگر اهدافی است که در این زمینه پیگیری می شود.

وی یادآور شد: در این راستا عملیات اجرایی پروژه تلقیح مصنوعی در گله های دامی استان طی فروردین ماه تا اواخر تیرماه انجام می شود که این عملیات شامل اسفنج گذاری، برداشت اسفنج و تزریق هورمون و تلقیح مصنوعی است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان عنوان کرد: پروژه تلقیح مصنوعی در گله های دامی استان در سطح تعداد پنج هزار و ۵۰۰ رأس میش و بز ماده مولد در قالب ۶۹ گله از گله داران مرجع استان اجرا شده و پیش بینی ۲۵ درصد دوقلوزایی را در این گله داریم.

کد خبر 2421168