کارگاه علمی سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور در قزوین برگزار شد

قزوین- کارگاه علمی و پژوهشی سند چشم انداز ۲۰ساله کشور به ميزبانی شهرداري قزوين و با حضور نخبگان سياسی، اجتماعی و اقتصادی استان و مديران و کارشناسان ارشد شهرداری قزوين برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه علمی و پژوهشی سند چشم انداز ۲۰ساله کشور ظهر چهارشنبه به میزبانی شهرداری قزوین و با حضور نخبگان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان و مدیران و کارشناسان ارشد شهرداری در سالن قائم شهرداری برگزار شد.

جواد فرشباف رئیس کمیته پیگیری و تحقق سند چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام در این کارگاه علمی و پژوهشی اظهارداشت: هدف مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که مباحث مربوط به سند چشم‌انداز همیشه به عنوان یک دغدغه عمومی در جامعه مطرح شود و همه مردم و مسوولان در یک مسیر برای تحقق آن حرکت کنند.

تحقق سند چشم انداز ۲۰ساله کشور با بیشترین بازدهی

وی بیان کرد: به دنبال این هستیم که سند چشم انداز ۲۰ساله کشور بیشترین بازدهی را داشته باشد.

فرشباف با بیان اینکه سند چشم انداز در سال ۸۴ توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تصریح کرد: تقریبا نیمی از زمان اجرای سند چشم انداز گذشته است اما متاسفانه هنوز به آن شکلی که لازمه جامعه و خواسته مردم می‌باشد تحقق نیافته است.

این مسئول هدف از برگزاری این دوره‌های آموزشی را  آشنایی با اهداف، سیاست ها و روش‌های کاربردی اجرای سند چشم انداز که خواسته عمومی مردم است عنوان و بیان کرد: مسوولان باید برای تحقق سند چشم‌انداز حساس باشند و اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به دستاوردهای ملی این دوره‌های آموزشی و به طور خاص دستاوردهای استانی بیان کرد: کارگاه‌های آموزشی در گستره ملی در حال برگزاری است و هدف ما در مرحله اول این است که اساتیدی را در سطح هر یک از استان‌ها به شکل مشخصی به عنوان ترویج کننده سند چشم انداز مورد تقویت قرار بگیرند و به نوعی تک تک مسوولان و افرادی که در استان‌ها هستند و نخبگان آن جامعه، آگاهی کامل نسبت به اهداف سند چشم انداز، سیاست، روش‌های اجرایی و خواسته‌های مردم داشته باشند.

فرشباف بیان کرد: افرادی که در این دوره‌های آموزشی حضور دارند آگاهی کامل پیدا می کنند و به عنوان ترویج دهندگان، نقش سند چشم انداز در سطح کشور را پیگیری می‌کنند.

وی گفت: ما برای تحقق سند چشم انداز در ۳۱ استان کشور کارگاه‌های آموزشی را در ۳ سطح مقدماتی، متوسط و عالی برگزار می‌کنیم و برخی از استان‌ها یک یا دو دوره را گذرانده‌اند.

فرشباف افزود: از بین مسوولان هر استان، نخبگان و اساتید برای آموزش سایر رده‌ها انتخاب می‌کنیم و موضوعات آینده‌نگری، الزامات قدرت، چگونگی پیش بینی آینده و مسائلی از این قبیل که بیشتر به حوزه‌های مربوط به سند چشم انداز است مورد آموزش قرار می‌گیرد و در مرحله بعدی بحث اقتصاد مقاومتی را در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: محتوای پیام اقتصاد مقاومتی مستقیم از طریق مجمع به مسوولان استان منتقل شده است که با هماهنگی مسوولان بتوانیم در مسیر خواسته‌های مقام معظم رهبری قدم های شایسته‌ای را برداریم.

وی گفت: هدف نهایی ما این است که بتوانیم بازده و اثرگذاری خوبی را برای مردم به نحو مطلوب داشته باشیم و این مشکلات روزمره کنونی که وجود دارد به نوعی با هدایت‌گری که به بحث آینده وجود دارد بتوانیم پشت سر بگذاریم و مردم ما به یک جامعه پر از رفاه برسند.

فرشباف با اینکه افتخار می‌کنم در استان تاریخی و بافرهنگ حضور دارم، گفت: در این استان من نخبگان ارزشمندی دیدم که در مباحثی که با ما دارند واقعا چالش‌های خیلی خوبی را مطرح می کنند.

ضرورت تدوین سند چشم‌انداز ۱۴۰۴شهر قزوین

در ادامه محمود جوان فرد، رئیس کمیته آموزش سند چشم‎انداز و سیاست‌های کلان کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران به عنوان یکی از آرمان‌های مقام معظم رهبری و انتظار مردم ایران از حکومت تهیه شده و برای اجرا به کشور ابلاغ شده است.

وی افزود: ما وظیفه داریم که پیام‌مان را به نخبگان جامعه، مدیران و مردم برسانیم که مردم بدانند در نظام جمهوری اسلامی، برای آینده آنها چه چیزی برنامه ریزی شده و نظام بدون برنامه ریزی حرکت نمی‌کند.

جوان‌فرد بیان کرد: ما سعی کردیم آموزش سند چشم‌انداز و فرهنگ‌سازی آن را از یک سطوحی به نام شهرداری‌ها آغاز کنیم چراکه ارتباط مستقیمی با مردم دارند.

وی افزود: باید بتوانیم از دولت و سازمان های دولتی فاصله بگیریم و بیشتر به سمت سازمان های برویم که جهت‎گیری های مردمی دارند تا بتوانیم در انتقال مفاهیم موفق باشیم.

جوان‌فرد گفت: از ۳۱ شهرداری‌ کشور خواسته شده که میزبانی این کارگاه‌های آموزشی را بر عهده بگیرند و تاکنون در شهرداری تبریز و گرگان برگزار شده و شهرداری قزوین به عنوان سومین شهر این موضوع را قبول و میزبانی را بر عهده گرفته است.

وی گفت: از شهرداری قزوین خواستیم که بتواند یک سندی برای شهر قزوین تدوین کند که شهر قزوین در ۱۴۰۴ چه نوع شهری است؟ و شهردار اگر یک روز هم نبودند شهردار بعدی بداند کدام مسیر را باید ادامه بدهد.

جوان‌فرد ادامه داد: دومین خواسته ما از شهردار قزوین این است که بتواند نماد چشم انداز را در شهر به گونه ای برجسته کند که وقتی مهمانی وارد این شهر می‌شود بداند نماد این شهر چیست.

وی با بیان اینکه ما به دنبال یک رسالت هستیم و برای تحقق سند چشم‌انداز  از نخبگان که موتور محرک جامعه هستند، استفاده خواهد شد، گفت: در هر کجایی که نخبگان بخواهند قرار بگیرند حتما لازم نیست یک پرفسور باشد، نخبه کسی است که در جامعه یک حوزه نفوذ و حوزه اثرگذار دارد.

وی تصریح کرد: باید برای آینده کشور گام‌های جدی‌تر برداشته شود و برای اینکه این آموزش ها موثر باشد معتقدیم که باید تناقص ها، کم کاری ها، ناکارآمدی های بخش اول خودمان را نقد کنیم تا دیگران نیایند نقد را به همراه تخریب انجام دهند.

فرشباف رئیس کمیته پیگیری و تحقق سند چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام و جوان فرد، رئیس کمیته آموزش سند چشم‎انداز و سیاست‌های کلان کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این دوره آموزشی از مرکز کنترل ترافیک و رادیو شهر قزوین بازدید کردند و در این بازدید راه‌اندازی این دو مجموعه را توسط شهرداری قزوین قابل تقدیر دانستند و این را نشانه توسعه شهر قزوین بیان کردند.

کد خبر 2471041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =