۴ بهمن ۱۳۹۳، ۱۴:۱۴

لاریجانی در دیدار همتای گرجستانی:

حرکت جهشی پاسخ ایران به تحریم های جدید کنگره

حرکت جهشی پاسخ ایران به تحریم های جدید کنگره

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره واکنش مجلس در صورت تصویب تحریم های جدید کنگره آمریکا گفت: غرب در این مسیر پشیمان خواهد شد و با حرکت جهشی از سوی ایران مواجه می شود، این مساله برای ایران مقدور است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز با اوسو پاشویلی، رئیس مجلس گرجستان دیدار و پیرامون گسترش روابط دو جانبه گفتگو کرد.

پس از انجام این دیدار، لاریجانی در جمع خبرنگاران با تقدیر از رئیس مجلس گرجستان و هیات همراه به دلیل پذیرفتن این دعوت گفت: در جریان این دیدار، مذاکرات خوبی در زمینه گسترش روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای داشتیم.

وی افزود: ایران و گرجستان از نظر تاریخی، فرهنگ نزدیکی با هم داشته و سوابق تاریخی ما بهم مربوط است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روابط اقتصادی ما قابل گسترش است که بحث مفصلی در این باره داشتیم که در چه زمینه هایی می توان روابط تجاری را گسترش داد.

لاریجانی افزایش روابط فی‌مابین در زمینه انرژی، آب، گاز، صنعت و سرمایه‌گذاری جانبی و نیز امکانات توریستی را از جمله زمینه های گسترش روابط دو کشور دانست.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: قرار شد مسئولان دو کشور را ترغیب کنیم که در زمینه های موجود همکاری بیشتری داشته باشند و مجلس و نیز کمیسیون سیاست خارجی این موضوعات را دنبال می کنند.

وی گفت: همچنین در این دیدار درباره تروریسم در منطقه بحث شد که همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم بین دو کشور وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با مهم خواندن سفر هیات پارلمانی گرجستان به ایران توضیح داد: این سفر راه ها را برای همکاری دو کشور تسهیل می کند.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره واکنش مجلس در صورت تصویب تحریم های جدید از سوی کنگره آمریکا گفت: سناریوی این موضوع را در ایران به طور جدی طراحی کرده ایم، غرب در این مسیر پشیمان خواهد شد و با حرکت جهشی از سوی ایران مواجه می شود، این مساله برای ایران مقدور است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: ما در مسیر مذاکرات انعطاف‌هایی داشتیم تا مساله حل شود، اما اینکه امروز آقای اوباما عنوان کرده در پارلمان و کنگره مشکلاتی داریم، به ما ربطی ندارد.

وی افزود: ایران نباید هزینه حل مشکلات را بدهد، اگر اوباما در حل مسائل داخلی خود گرفتار است، نباید مشکلات را در مذاکرات سرریز کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: غرب باید برای حل مشکلات و کنترل آن توانمندی داشته باشد. همانطور که ما در این شرایط توان کنترل را داریم، اما هرگونه ناتوانی از سوی غرب به این معنا است که آنها مذاکرات را بر هم زدند.

لاریجانی اضافه کرد: مسیر مذاکرات از نظر ما برای حل موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران معقول است و زمینه و مطالعات برای سناریوی بدیل غرب در بودجه سال آینده نیز در نظر گرفته شده است.

همچنین رئیس مجلس گرجستان در حاشیه این دیدار با تقدیر از رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران به دلیل میزبانی از هیات پارلمانی گرجستان گفت: مذاکرات مفیدی با همتای ایرانی داشتیم و تاکید کردیم که دو کشور سابقه دیرینه‌ای با هم در روابط بین‌المللی دارند و در آینده باید روابط خود را گسترش دهند.

وی افزود: در شرایط فعلی که تهدید تروریسم روز به روز در منطقه بیشتر می‌شود دو کشور باید همکاری‌های مفیدی داشته و روابط خود را بهبود بخشند.

اوسو پاشوایلی همچنین خاطرنشان کرد: می‌توانیم در زمینه‌های حمل و نقل، آب و انرژی همکاری‌های مفیدی داشته باشیم.

وی گفت: همتای ایرانی ما تاکید کرد که از تمامیت ارضی گرجستان حمایت کرده و می‌کنند و این موضع تغییرناپذیر جمهوری اسلامی است.

رئیس مجلس گرجستان یادآور شد: در جریان این مذاکرات دو کشور به توافق رسیدند که در سطح پارلمانی همکاری‌ها را افزایش داده و گروه‌های دوستی روابط بیشتری داشته باشند و نیز زمینه‌های سیاسی برای همکاری‌های بیشتر دو کشور فراهم شود.

کد خبر 2472689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha