۲۱ بهمن ۱۳۹۳، ۸:۴۶

حجت‌الاسلام رئیسی:

وزارت امور خارجه نیازمند دیپلماسی فعال در مبازره با مواد مخدر است

وزارت امور خارجه نیازمند دیپلماسی فعال در مبازره با مواد مخدر است

مشهد- دادستان کل کشور گفت: وزارت امور خارجه باید دیپلماسی فعال در امر مبارزه با مواد مخدر را با کشور های دخیل در این حوزه در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه در مراسم گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل دادگستری خراسان رضوی در مشهد بیان کرد: وزارت امور خارجه در حوزه مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی مسئول است و باید در راستای مبارزه با مواد مخدر دیپلماسی فعال و میز مذاکره با کشورهای مربوط به این مسئله تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه کارنامه دستگاه قضایی در امر مبارزه با مواد مخدر تاکنون درخشان بوده است، ادامه داد: اما مبارزه با مواد مخدر به دستگاه قضا منتهی نمی شود و تمامی دستگاه‌های اجرایی باید خود را در این مبارزه دخیل بدانند.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه پدیده‌ها و چالش‌های اجتماعی چند ضلعی هستند ضمن انتقاد از نحوه تشکیل جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر  گفت: تاکنون عملکرد قابل توجهی از طرف ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور مشاهده نشده است.

دادستان کل کشور با بیان اینکه موضوع مبارزه با مواد مخدر پدیده ای چند وجهی است ادامه داد: رسانه ملی باید نسبت به ایجاد حساسیت برانگیزی جامعه در این راستا اقدام کند.

وی با بیان اینکه باید پیشگیری را  در دستور کار قرار داد ادامه داد: آخرین راهکار رسیدگی به مشکلات توسط دستگاه قضا انجام می شود و لذا قبل از بروز مشکل و رسیدن جرایم به محاکم و قضات باید پیشگیری را در دستور کار قرار داد.

قوانین غیر دینی از درجه اعتبار ساقط است

دادستان کل کشور با اشاره به فرمایشات امام راحل مبنی بر اینکه تمامی قوانین غیر دینی از درجه اعتبار ساقط است، اظهار کرد: خوشبختانه هیچ یک از قوانین و مقررات کشور با ارزش‌های اسلامی مغایرت ندارد.

حجت الاسلام رئیسی افزود: آنچه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد تشکیل یک نظام قدسی بود که در پرتو ارتباط با خداوند شکل گرفت.

وی تفاوت نظام اسلامی و دستگاه قضا را با سایر کشورها در همین قدسیت عنوان کرد و افزود: فضای مقدس و قدسیت هر امری در پرتو ارتباط با خداوند شکل می‌گیرد.

وی یادآور شد: قدسیت یک نظام همچون جمهوری اسلامی در پرتو دین و آموزه‌های دینی است و لذا ساز و کار قدسی، مشروعیت قضا و هر دستگاه دیگری را در این نظام رقم می زند و هر مسئول در این نظام از جایگاه قدسی برخوردار است.

دادستان کل کشور بیان کرد: دستگاه قضا جایگاه رسول اکرم(ص) را دارد و حکمش حکم  خدا است لذا این جایگاه قدسی دست اندرکاران این دستگاه را از هوا و هوس دور نگاه می دارد.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه شهوت، غضب و هوس حدود الهی را می شکند بیان داشت: علما دو ویژگی برخورداری از علم و عدالت را شاخصه اصلی یک قاضی خوب می دانند.

وی استقلال دستگاه قضا و قضات را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: متاسفانه  قبل از انقلاب دستگاه قضا و قاضی مستقل وجود نداشت.

استقلال قوه‌ قضائیه و استقلال قاضی از مهمترین برکات انقلاب اسلامی است

وی با اشاره به اینکه نظام قضایی جمهوری اسلامی یک نظام مبتنی بر نظام فقه است بیان کرد: ‌استقلال قوه‌ قضائیه و استقلال قاضی از مهمترین برکات انقلاب اسلامی است چرا که سلامت یک قاضی می‌تواند به سلامت دستگاه قضا کمک کند.

وی توضیح داد: یک وکیل سالم بهترین وسیله برای دادرسی عادلانه و یک وکیل ناسالم تهدیدی برای دادرسی عادلانه محسوب می شود.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه  گفتمان دستگاه قضا باید حق‌خواهی و اجرای عدالت در جامعه باشد افزود: شاید اطاله دادرسی مورد پذیرش باشد اما بررسی پرونده‌های قضایی توسط یک قاضی ناسالم به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

کد خبر 2492704

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha