۲۱ بهمن ۱۳۹۳، ۱۰:۳۶

بررسی تاثیر تحریم ها بر دارو/ کالبد شکافی بحران دارویی ۹۱

بررسی تاثیر تحریم ها بر دارو/ کالبد شکافی بحران دارویی ۹۱

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، ادعای کشورهای غربی مبنی بر اینکه دارو مشمول تحریم ها نیست را، فریب کاری دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر رسول دیناروند در برنامه کافه سئوال که شب گذشته از شبکه دو سیما با موضوع دستاوردهای دارویی کشور پخش شد، گفت: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده، پورتال سازمان غذا و دارو یا همان سامانه رهگیری دارو است. این سامانه برای شناسایی تقلب و کنترل قاچاق در تمام حوزه های غذا و دارو کاربرد جدی خواهد داشت و در سال ۹۴ اجرایی می شود.

وی در ادامه توضیح داد: این طرح در سال ۹۳ با اتمام زیرساختهای لازم آن، نهایی می شود و تاکنون تعداد ۲۰ کد جدید برای دارو نصب شده و تا پایان سال به ۳۰۰ قلم می رسد .

دیناروند معضل قاچاق را یکی از آسیب های جدی در حوزه غذا و دارو ذکر کرد و گفت: مسئله قاچاق در این حوزه صرف نظر از ضررهای اقتصادی، آسیب های جدی به سلامت مردم وارد می کند بنابراین ضرورت دارد که دستگاه های ذیربط در این خصوص اهتمام بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه، برای سلامت مردم یک جامعه اقدامات و امکانات بسیاری مورد نیاز است، گفت: شرایط امروز قابل قیاس با ۳۰ سال گذشته نیست بطور مثال در اوایل انقلاب پزشک به اندازه کافی در کشور نداشتیم اما در حال حاضر تعداد ۵۰ هزار نفر پزشک متخصص داریم و جامعه پزشکی شامل : پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان حدود ۱۸۰ هزار نفر است که این آمارها نسبت به اوایل انقلاب ۱۰ برابر شده اند.

به گفته دیناروند، در اوایل انقلاب تنها هزار داروخانه در کشور وجود داشت که این تعداد به ۱۲ هزار داروخانه رسیده که باید به این آمار داروخانه های فعال در ۸۰۰بیمارستان، ۲هزار مرکز بهداشتی و حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت را هم اضافه کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: دارو ابزار درمان است که بخشی از این داروها ابزار تشخیص و پیشگیری از ابتلا به بیماری را دارند مثل واکسن که در واقع نقش این دسته از داروها بسیار پررنگ تر است.

وی با اشاره به اینکه، در حال حاضر تمامی خطوط تولید دارو در کشور وجود دارد، افزود: هیچ کشوری وجود ندارد که همه داروهای مصرفی اش را خودش تولید کند حتی مطرح ترین کشورهایی که در حوزه دارویی حرف اول را می زنند مثل کشور سوییس، واردات دارو در این کشور ۲۰ میلیارد دلار و صادرات آن ۴۰ میلیارد دلار است.

دیناروند افزود: در کشور ما نیز از ۱۵ سال قبل، ۹۵ درصد داروی مصرفی تولید داخل بوده و ما نمی توانیم بازار دارو را کاملا در اختیار واردات قرار دهیم .

وی با اشاره به اینکه، علیرغم توصیه برخی پزشکان به مصرف داروی خارجی و استقبال مردم از این دست داروها، ۹۵ درصد داروهای مصرفی ایرانی است، گفت: مردم باید اطمینان داشته باشند که اگر داروی تولید داخل کیفیت و اثربخشی لازم را نداشته باشند اجازه ورود به بازار مصرفی را نمی دهیم.حتی برخی داروها باید علاوه بر کنترل کیفیت و آزمایشگاهی، مراحل مطالعه بالینی را در طول مدت  ۶ ماه تا یک سال طی کنند.

دیناروند خاطرنشان کرد: گاهی یک داروی مشخص توسط چند کارخانه تولید می شود که ممکن برخی از آنها به بسته بندی و ظاهر آن توجه بیشتری کنند و یا قیمت گران تری عرضه کنند که این نباید ملاک انتخاب مردم باشد چرا که الزاما هر داروی گران تری، اثربخش تر نیست اما متاسفانه مطالعات و بررسی ها نشان داده که در انتخاب دارو،تبلیغات نقش دارد.

وی در خصوص تاثیر تحریم ها در حوزه دارویی کشور اذعان کرد: ادعای کشورهای غربی مبنی بر اینکه، دارو مشمول تحریم ها نیست، فریب کاری است چرا که بحران دارویی در سال ۹۱  و ابتدای سال ۹۲ ناشی از تحریم ها، مشکلات ارزی و افزایش هزینه ها بود.

دیناروند خاطرنشان کرد: در برنامه های چهارم و پنجم توسعه، بر کاهش هزینه های پرداختی از سوی مردم به زیر ۳۰ درصد تاکید شده است در حالیکه در طول مدت ۱۰ سال گذشته( به جز امسال) هزینه ها ۶۰ درصد بود و ۱۰ درصد از این هزینه ها فلاکت بار و کمرشکن بود که با اجرای طرح تحول سلامت توسط دولت یازدهم، این هزینه ها بسیار کاهش پیدا کرده و در حال حاضر به شش درصد رسیده است.

وی در پایان افزود: طرح تحول سلامت علیرغم سختی های بودجه و فشار های بین المللی و تحریم ها مورد حمایت مقام معظم رهبری، مردم، دولت و مجلس بوده و امیدواریم این سیر صعودی حمایت ها ادامه داشته باشد.

کد خبر 2492863

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha